'Pak angst voor technische studie aan' economie 113 Girls Future meiden PvdA'er Ronald Plasterk wil technische opleidingen gratis maken om ervoor de zorgen dat het aantal technische studenten de komende jaren verdubbelt. 'je moet niet inzetten op 18-jarigen, maar op de brugklassers' V'": W SM kies voor techniek! jongens over doe de test! studies techniek Shell stopt in Libië PZC woensdag 30 mei 2012 Pascal ten Nave, voorzitterLSVb door Maaike Boersma den haag - „Niet de meest effectie ve manier om meer bètastudenten te trekken." Dat zegt studentenvak bond LSVb op het plan van Ro nald Plasterk om technische oplei dingen gratis te maken. „Je moet niet inzetten op 18-jarigen die voor een studiekeuze staan, maar op de brugklassers", zegt Pascal ten Have, LSVb-voorzitter. „Die moet je enthousiasmeren zodat zij op de middelbare school de techni sche richting kiezen, dat is een veel duurzamere oplossing." „Het collegegeld is niet de grootste drempel om een technische studie te gaan doen", zegt Wessel Prins van GEWIS, studievereniging aan de Technische Universiteit Eindho ven (TUe). Het grootste probleem is het imago dat technische oplei dingen hebben. Prins: „Alsof hier alleen maar ontzettende nerds rondlopen. En voor tieners, die zich veel aantrekken van wat hun vrienden vinden, is dat niet han dig." Een ander imagoprobleem is dat deze opleidingen ontzettend moei lijk zouden zijn, zeggen Ten Have als Prins. „Effectiever dan afschaf fen van het collegegeld is het aan pakken van de angst om voor deze studie te kiezen", vindt Ten Have. „Investeer het geld liever in wis kundedocenten op de middelbare school en het geven van bijles. Maak leerlingen zelfverzekerder zo dat ze eerder voor een moeilijk technische studie durven kiezen." Want de angst is niet geheel onte recht. „De middelbare school sluit gewoon niet goed aan", aldus Prins. „Neem de instaptoets wis kunde, het basisniveau dat je zou moeten hebben aan het einde van de middelbare school, hier aan de TUe, negen op de tien halen dat niet eens." En niet iedereen die aan de studie begint, stroomt ook uit met een diploma op zak. Uit onderzoek bleek dat 21 procent van de havisten en 14 procent van de VWO'ers al in het eerste jaar van de studie afhaakten. Mariska Heidema, voorzitter van de Vereniging voor Studie- en Stu dentenbelangen Delft, staat wel achter het signaal van Plasterk. „Ik denk dat je met deze maatregel de twijfelaars over de streep trekt." Morgen bij deze krant glossy magazine meiden tehniek waarom niet? meiden die weten wat ze willen wat voor type ben jij? kunst&TECHNIEK In navolging: van de metaal- werkgeversclub FME denkt PvdA^Kamerlid Ronald Plas terk dat gratis technisch onder wijs zorgt voor meer hoogop geleide technici en op termijn voor meer economische groei. 13 Zijn er dan te weinig hoogopgelei- de technici in Nederland? Volgens de metaalwerkgevers wel. Het belang van kennis als concur- rentiefactor wordt steeds groter. Vergeleken met landen als Duits land en Zwitserland kiezen hier maar weinig jongeren voor een technische studie. De werkgevers krijgen duizenden vacatures voor hoogopgeleide technici ondanks de crisis maar moeilijk vervuld. In 2016 dreigt het tekort op te lopen tot 170.000, volgens FME. Voor pak weg driekwart gaat het om techni ci op vmbo/mbo-niveau, op hbo/universitair niveau om nog eens zo'n 40.000. Hoe moet dat worden opgelost? Het aantal jongeren dat kiest voor een technische studie moet de komende jaren verdubbelen, van pakweg twee op de tien naar vier op de tien, stellen de werkgevers. Het gratis maken van technisch ho ger onderwijs kan daarbij helpen. Het is een investering in toekomsti ge welvaart van Nederland, stellen werkgevers en Plasterk. 3 Is het een goed idee? Het is in ieder geval een oud MARKT Aardappelen (droog uit schuur 40 mm opw): Frites geschikt; 4,00-6,25 (prijs houdend); Export: 3,00 - 4,25 (flauw). Zaaiuien (Droog uit schuur): 30%: 0,50 - 3,00; 60%: 0,50 - 3,00. Granen, za den en peulvruchten Tarwe, Maal: 206,00; Tarwe, Voer: 203,00. Blauw maanzaad, kapucijners, karwijzaad en brouwgerst: geen handel. Voergerst: door Hans Gertsen idee dat regelmatig opduikt. De toenmalige minister van Finan ciën, Gerrit Zalm, opperde het in 2003 al eens. Het werd toen om di verse redenen al snel afgeschoten. Het afschaffen van collegegeld voor technische studies zou bij voorbeeld een groot gat slaan in de inkomsten van technische universi teiten. Die zouden daarvoor weer gecompenseerd moeten worden uit de onderwijsbegroting, omdat ze anders al die extra studenten weinig begeleiding konden bieden. 4 Kan het werken? Deskundigen betwijfelen dat zeer. De ScienceGuide, een gezag hebbende nieuwsbrief voor de ken nissector, maakt gehakt van het idee van Plasterk en de FME. Als technische studies gratis wor den, trekt dat wellicht meer studen ten. Maar dat garandeert niet dat ook de uitstroom groter is, zo be toogt de nieuwsbrief In landen als Zwitserland en Duitsland kiezen veel meer jongeren voor technische vakken. Maar daar is het collegeld voor alle studies veel lager dan hier. 5 Is het wel nodig? Volgens de ScienceGuide niet. De nieuwsbrief komt vandaag met cijfers waaruit volgens hoofdredac teur Pieter Gerrit Kroeger blijkt dat de instroom in technische studies nu al flink aantrekt en, nog belangrij ker, dat het percentage studenten dat de studie succesvol en op tijd af rondt, ook stijgt. Zorgen dat meer studenten hun technische studie suc cesvol afronden en ook echt in de techniek gaan werken, levert volgens ScienceGuide vele malen meer op. 198,00 Prijzen per 1000 kg excl. BTW uit opslag collecterende handel Nwe oogst (ton) Weide/dijk- hooi: 145,00-150,00; Engels raaigras hooi: 125,00-145,00; Tarwestro, kl. balen, droog uit schuur: 150,00-160,00; Tarwestro, grote balen, droog uit schuur: 125,00-140,00; Gers testro, grote balen, droog uit schuur: 100,00-120,00. Zie ook www.ZLJO.nl den haag - Shell staakt definitief de exploratie-activiteiten in Libië. De zoektocht naar gas heeft te wei nig resultaat opgeleverd, meldde- het bedrijf. Een woordvoerder van zei dinsdag dat Shell nog steeds veel potentieel ziet in het land en belangstelling heeft voor het op starten van nieuwe activiteiten. Shell heeft in het oosten van Libië twee boortorens die gebruikt wer den in de zoektocht naar gas. Dat werk is begin 2011 opgeschort in verband met de burgeroorlog in het land en zijn daarna niet meer hervat. ABONNEE VEILING VANDAAG BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13