Tsjechië in de greep van 27 spectrum Een Kamerlid dat opgepakt wordt met een schoenendoos vol bankbiljetten. Miljoenen euro's uit Brussel die in de zakken van politici en hun vrienden verdwijnen. In Tsjechië viert corruptie hoogtij. Erger nog dan in Rusland, verzekert Peter Keiler, de rijkste man van het land. Zaterdag 26 mei 2012 corruptie een reactie op Raths aanhouding distanti eerde de CSSD zich meteen van zijn 'scha- duwminister'. Hij werd zonder pardon uit de partij gezet. Maar Rath piekert er niet over uit het parlement te" stappen. Hij wil parlementariër blijven en zich verdedigen. Desnoods door kennis over wandaden van collega's wereldkundig te maken. In Raths geval gaat het om het gunnen van overheidsopdrachten aan bevriende firma's. Die dienden expres aangedikte fac turen in. Rekeningen die voor een groot deel middels EU-donaties - voor regionale ontwikkeling - betaald werden. Over de pe riode 2007-2013 geeft Brussel Tsjechië 4,8 miljard euro voor de regio's, iets min der dan 20 procent van alle EU-gelden die Praag ontvangt (26 miljard euro). De beoor deling van -projecten die voor steun in aan merking komen, is in handen van talloze commissies, gremia waarin politici een gro te invloed hebben. Criteria zijn vaag, offer tes worden naar believen aangepast en con troles stellen niets voor. In Raths circuit draaide een handvol bedrij ven mee. Die kregen sinds 2008 van de pro vincie in totaal 159 opdrachten ter waarde van 3,5 miljard kronen (140 miljoen euro). In het geval waarvoor Rath nu is aange houden, gaat het om het opknappen van het vervallen kasteel Busterad bij Kladno. Maar ook miljardeninvesteringen in zie kenhuizen, een gymnasium in Hostivici en een kunstgalerij worden onderzocht. Sinds de val van het communisme, eind 1989, maken twee politieke partijen de dienst uit in Tsjechië: de conservatief-libe- rale ODS en de CSSD. Beide blijken hele netwerken gevlochten te hebben, bestaan de uit politici op alle niveaus, donateurs, lobbyisten en zakenlieden. Alles draait om macht en geld, met EU-fondsen als extra bonus. Alles lijkt toe gestaan. Benoemingen, ook bij politie en justitie, zijn politiek gemotiveerd. Contro lemechanismen zijn er niet of stellen niets voor. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of er wordt weer een nieuwe kauza ('geval') ont huld. Er is 2 miljard kronen geïnvesteerd in een elektronisch patiëntendossier. Het geld is naar Zwitserland verdwenen mid dels een bv waarin ODS-parlementariërs de dienst uitmaakten. De oud-burgemeester van Praag, Pavel Bern (ODS, tevens Kamerlid) heeft jaren lang alle benoemingen met een lobbyist en partijgenoot rondgemaakt. Het lokale bestemmingsplan werd meer dan twee honderd keer 'aangepast' om partijgenoten/zakenlieden aan lucratieve bouwgrond te helpen. Een ODS-Kamerlid kocht in Zuid-Tsjechië jarenlang land bouwgrond voor 1,5 euro per vierkante me ter op, omdat hij wist dat er in de toe komst een snelweg zou worden aangelegd. Het land kon hij daardoor met miljoenen winst aan de staat verkopen. De aanleg van de rondweg rond Praag viel miljarden kronen duurder uit door onno dig 'meerwerk'. Overigens kost de aanleg van een kilometer snelweg in Tsjechië stan daard al drie keer zo veel als in de rest van de EU. De bouw van een nieuw justitiepa leis in Brno kostte geen 800 miljoen kro nen, zoals afgesproken, maar 2 miljard. In het noorden van Tsjechië blijken regionale politieke grootheden van ODS en CSSD - aangeduid als kmotr (peetvader) - jaren lang met bevriende zakenlieden de staats kas en EU-fondsen voor miljarden kronen te hebben geplunderd. Het was deze zaak die de val van Rath in beweging zette. Niet alle kauzy leiden overigens tot strafza ken. Politie en justitie, onderbemand, slecht uitgerust en onder politieke invloed beginnen vaak wel zaken maar die verzan den. Uiteindelijk worden dossiers gesloten en kraait er geen haan meer naar. De Tsje chen zijn het wel gewend. Ze leggen zich er cynisch bij neer. Onder het communis me moest al betaald worden voor een goe de dienstverlening (een envelop met in houd, een duur cadeau, bij voorkeur uit het Westen) en dat is nu nog zo. Een recente peiling liet zien dat 92 procent van de mensen geen vertrouwen meer heeft in de politici. Geen wonder. Bij de laatste parlementsverkiezing in mei 2010 haalde een nieuwe partij - Openbare Aan gelegenheden (W) -11 procent van de stemmen. W beloofde eindelijk iets te gaan doen tegen de corruptie. W werd re geringspartij. Ene Vit Barta, oud-topman van het beveiligings- en inlichtingenbe- drijf ABL, werd minister. Vorig jaar werd duidelijk dat Barta middels ABL politieke invloed wilde krijgen. ABL-mensen wer den bewust via politieke partijen op in vloedrijke posities gezet. Barta bleek W met ijzeren hand te 'regeren'. In het parle- Hun telefoons werden afgeluisterd en in hun kantoren werden microfoons geplaatst Ze hadden niets in de gaten. ment 'kocht' hij stemmen. Barta werd dit jaar wegens omkoping tot een halfjaar cel voorwaardelijk veroordeeld. De partij is uiteengevallen. Een deel ervan is onder de naam LIDEM een nieuwe beweging begon nen. Die steunt het kabinet-Necas nog waardoor de regering kan overleven. Zo lang het duurt. De zaak-Rath heeft iedereen en alles nu weer op scherp gezet. Necas en zijn collega van Financiën Miroslav Kalousek doen er alles aan Brussel ervan te overtuigen dat het EU-geld echt wel goed wordt besteed. Kalousek heeft uit voorzorg wel alle projec ten in de provincie Stredocesky stopgezet voor 'nadere controle'. In het parlement wordt gewerkt aan een wetswijziging waar door collega's die in aanraking komen met justitie, niet meer 'gewoon' Kamerlid kun nen blijven. Het ziet er niet naar uit dat het plan een meerderheid krijgt. Sterker nog: er zijn al tegenbewegingen. Zo wordt overwogen de zaak-Rath weg te halen bij de behandelend officier van justitie, de 39-jarige ambitieuze, uiterst deskundige en onkreukbare Lenka Bradacova. Justitie in Praag, waarvan de reputatie niet echt den derend is, zou het geval moeten overne men. Jiri is in de 70. Hij vult zijn magere pen sioen aan als parkeerwachter: „Niemand weet hoeveel Rathen er nog zijn. Tiental len, honderden. Rath gaat straks ook vrijuit." Zijn wegwerpgebaar zegt alles. reageren? spectrum@wegener.nl foto CMC, Michal Kamaryt/GPD/AP door Care! Geseling Minister Vit Barta werd veroordeeld we gens omkoping. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59