voorbij i9 spectrum Zaterdag 26 mei 2012 Mozes in wording. Foto's links: pastoor Omer Gielliet. -moeder van onze geestelijke wereld. De deu ren en luiken vertonen beeltenissen van Gandhi, Mandela, Martin Luther King, paus Johannes XXIII - volgens de pastoor allemaal vernieuwers en hervormers van een oeroud geloof. We zitten naast het Mozesbeeld. Af en toe cirkelen er bezoekers en beheerders van de kerk over het terrein. Twee jonge ouders komen hun baby in een maxi-cosi laten zien. Een Koerdisch gezin, dat bij hem inwoont. Ze waren in het ziekenhuis, de baby was ziek, maar nu is alles in orde. De pastoor knijpt in de teen van de kleine. VERVOLG „Ja, ze wonen hier bij mij, dat speelt al een jaar of vijftien. Ik ben in hun thuisland ge weest, het land van Abraham. Volgende week presenteer ik mijn nieuwe boek in woonzorgcentrum Hooge Platen, hier in Breskens. Een prachtige instelling, maar niet voor mij. Als jij oud wordt, gaan wij voor je zorgen, hebben mijn Koerdische mensen al gezegd. Voor zij in huis kwa men, had ik al zwervers en mensen zonder dak. Kennelijk voelen ze zich thuis bij mij. Er is een tijd geweest, zeker in de beginja ren, dat ik volle kerken trok. Gelovig of niet gelovig, ze kwamen allemaal. Dat was wel fijn, ja. Ik heb ook legere kerken mee gemaakt. Dat speelde in de tijd dat ik heel erg met de natuur was begaan. Mijn opvat tingen lagen moeilijk bij de boeren. Op een keer zag ik hier een kind op de grond zitten. Voor hem lag een worm, die hij aai de. Die worm is doodmoe, zei het kind. Niet lang daarna belde er 's avonds laat een boer aan, net als Nikodemus in het ver haal van Jezus. De boer vertelde over een stuk land dat helemaal kapot was gegaan, omdat er. door overbemesting geen worm meer in voorkwam. Toen heb ik verteld over dat kind met de worm. Later zijn de boeren en ik weer goede vrienden gewor den. Ik denk in dat verband aan een Friese spreuk: de waarheid heeft een schel geluid. Dat is zo, de waarheid krast op je ziel. En heerlijkheid komt na eerlijkheid. Haha. In 1989 heb ik meegelopen met de Schelde- tocht, van hier helemaal naar de bron, een week of vier in totaal. De pastoor van Doel had me een beeld gevraagd voor een weg kapelletje. Ik had een Maria met Jezus ge maakt, Jezus had een dood vogeltje in zijn hand. Daar bedoelde ik Doel mee." PAUZE Een paar jaar geleden was er wat commotie in het dorp, omwonenden stoorden zich aan de zaag van de beeldhouwende pastoor. Dat is allemaal gesust en voorbij, hij wil het er niet meer over hebben. Opeens ontdekt hij een minuscuul insect op zijn hand. Net als bij Mozes, schatert hij. Mozes vroeg zich af wat er in de kop van dat beestje op zijn hand zou omgaan. God zei toen: dat beestje vraagt zich op zijn beurt af, wat er in die grote kop van Mozes omgaat. In zijn huis komen we een tafel tegen, met in- leghoutjes onder een glazen plaat. In de vorm van een stier, zijn sterrenbeeld. Er staat ook een beeld, gemaakt van een stuk hout dat is opgebaggerd uit de Schelde. David speelt op zijn harp, zegt de pastoor. Eerst branden, dan ontkolen, dan in de was zetten, zo worden de vormen zachter. Hij neemt een aanloopje voor het volgende verhaal. VERVOLG „Ik was een jaar of dertig en zat in een diep dal. Bij Biervliet kwam ik op een dijk je een afgewaaide tak tegen. Ik voelde me die tak, total loss van alles, van God. In die tak zag ik een ventje met zijn armen naar boven. Thuis haalde ik een patatteschiller- tje uit de la en ben gaan uitsnijden. Zo beeldde ik uit wat ik voelde. En ben ik met beeldhouwen begonnen. Hoeveel ik er ge maakt heb? Honderden, duizenden. Hoe dat met mijn depressie zat? Dat ga ik u niet vertellen. Ik vind dat je mag verhul len. Het is alsof je in de Middellandse Zee zwemt. Dan zie je veel prachtigs onder je. Maar haal je het boven water, dan is het zijn glans kwijt. Er zijn dingen die je moet laten rusten. Nee nee, ik maak me geen zorgen over de kerk, die is van Jezus. Het is een goede tijd, mensen zoeken hun ei gen weg. Zie het als een soort puberteit van de wereld, de mensen zetten zich af tegen toen. Daarin kunnen ze soms door schieten, maar dat komt heus wel goed. De kerk heeft zeker een functie om men sen samen te bezielen. Zelf probeer ik puur te leven. Dat wil zeggen: jezelf blij ven, eerlijk zijn, talenten gebruiken. Je bent er voor een ander. Ik bid heel veel, stilletjes, elke morgen word ik dankbaar wakker. Dat bidden kan een woordje zijn, dat is al genoeg. Wat mijn nieuwe boek be treft, de Bressiaanders... Ik heb me van be gin af aan thuisgevoeld in het dorp. Je kunt er jezelf zijn, we zijn koning en ko ningin op onze eigen vierkante meter. Soms gaat het hard tegen hard. Maar dat is veel beter dan stiekem gedoe." 'Het geloof van de Bressiaander' van Omer Gielliet wordt donderdagavond 31 mei gepre senteerd in woonzorgcentrum Hoóge Platen in Breskens. Het boek is een uitgave van Drukkerij Duren- kamp in Aardenburg, telt 208pagina's en kost 12,90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51