301 zeeland Zeelaid moet vooral dóen 'Met een goed gevoel van het zonnetje genieten' Wi Let op! Verkeershinder. Wat de Zeeuwse scholieren twitteren over de examens De Wester- scheldetunnel wordt volledig afgesloten van 5 op 6 juni www.westerscheldetunnel.nl zaterdag 26 mei 2012 De PZC volgt drie Zeeuwse scholieren tijdens hun eind examens. Vandaag: Marjo de Bruijne (18) uit Kapelle vertelt over haar vwo-exa- men Latijn. door Matthanja Schipper WB* MB| müS» f "VTT \Y s I EINDEXAMENS 2012 Vrolijk en opgelucht heeft Marjo een half uur na het examen La tijn alweer de zon op gezocht. Het zevende examen van de leerlinge van het Ostrea Lyceum zit erop. Vantevoren was ze wel een beetje zenuwachtig voor het examen. „Ik heb gedaan wat ik kon, maar pas na mijn examen biologie van afge lopen woensdag kon ik beginnen met leren voor Latijn." Gelukkig is het goed afgelopen. „Het examen bestond uit vier teksten, drie daar van gingen heel goed. Maar deze teksten had Marjo de afgelopen ja ren dan ookal vertaald en bestu deerd. „Dat was gewoon toepas sen van wat je altijd al hebt ge daan. Maar we moesten ook een onbekende tekst vertalen, daar had ik wel een beetje moeite mee." Gelukkig hebben de gym nasten van het Ostrea Lyceum al genoeg moeilijke teksten moeten vertalen. Daarom viel ook deze op dracht wel mee. Maar dat neemt niet weg dat klasgenootjes soms tot vreemde vertalingen kwamen. „Eén meisje had een zin vertaald met 'hij is verwekt tussen de var kens want hij reed op een paard de heuvel op'. Maar dat stond er natuurlijk in de verste verte niet!" De ijverige leerlinge begint onder tussen genoeg te krijgen van al die examens. „Het was weer een lange zit van 9.00 tot 12.00 uur. Ik merk wel dat ik al die examens een beet je beu begin te raken, maar deze was gelukkig ook weer goed te doen. Ik ga dit weekend dus met een goed gevoel van het zonnetje genieten." Maar naast genieten moet Marjo ook weer snel aan de bak: vanmid dag zit ze alweer met het scheikun deboek op schoot. Door het pink sterweekend heeft ze nog even de 'ik vind dal lange week end echt helemaal top, dan kan ik tenminste even bijkomen.' De PZC volgt Britt (links), Mike (midden) en Marjo (rechts) tijdens de examens. foto's Mechteld Jansen tijd: pas dinsdag hoeft ze het exa men te maken. „Ik vind dat lange weekend echt helemaal top, dan kan ik tenmin ste even bijkomen. Vorige week ook al hemelvaartsdag: ze hebben die examens dit jaar wel fantas tisch gepland!" Vanavond gaat ze met haar vriend naar het Ostrea Stage Event. Even een beetje ont spanning heeft Marjo wel ver diend. „Van het weekend ga ik ook wel een beetje uitslapen hoor, om een uurtje of elf in de ochtend begin ik wel weer met leren." Marjo is gerust op haar diploma: „De exacte vakken waren pittig, maar de talen gingen goed. Latijn kan ik zelfs laten vallen: dan krijg ik gewoon een vwo-diploma." Fransine95 @FransineVerhage Ik heb even zin om iedereen ja loers te maken die zo examen heeft, ik lig lekker op het strand Peter Roozemond @FrPetter @fransineverhage haha, dan ben ik nu ook jaloersmaar na het exa men ga ik ook naar het terras! Emma @emmaduvekot Dit weer brengt me in Franse sfe ren. Dus meteen het nuttige met het aangename combineren: een Frans examen maken in de tuin! Cynthia @cynthialisa Nog 1 examen te gaan, woensdag pas! Vandaag heerlijk van 't weer genieten in mijn hopelijk nieuwe woonplaats Maastricht #examenzld Nathan @aka_Apple Met tegenzin in de bus naar school voor het eindexamen Latijn Tom Rottier @TankTomio Weer om lekker op terras te zit ten, op strand te liggen. Dus we gaan ak leren. #examenzld tussen 20.30 en 04.00 u In de nacht van 5 op 6 juni 2012 wordt groot onderhoud verricht aan de Westerscheldetunnel en de Tunnelweg. Ook worden de calamiteitensystemen in de tunnel getest. De werkzaamheden starten op dinsdag 5 juni om 20.30 uur en duren tot 04.00 uur op woensdagochtend 6 juni of zo veel eerder als mogelijk is. Gedurende de werkzaamheden is de Westerscheldetunnel in beide richtingen volledig afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via Antwerpen. Tijdelijke gele verkeersborden geven de route van de omleiding aan. Onze excuses voor het ongemak. Meer informatie: Kijk op www.westerscheldetunnel.nl of stuur een e-mail naar info@westerscheldetunnel.nl of bel de Klantenservice - vanuit Nederland: 0900 - 23 58 866 0,05/min.) -vanuit België: 0031 - 113 - 23 28 44 Volg ons ook op Twitter via @WSTVerkeer door Cornelleke Blok 'ÜFM MNMI E L Koos van der Steenhoven (62) begon nog geen half jaar geleden als onder- wijsautoriteit Zeeland, en nu kondigt hij zijn vertrek al weer aan. Over een jaar stopt hij met zijn werkzaamheden als de onafhankelijke scheidsrechter die het Zeeuwse onderwijs moet aan zetten om toekomstproof te wor den. Scholen moeten het straks zélf doen. Van der Steenhoven is de opvolger van Ed d'Hondt, die twee jaar gele den een reddingsplan schreef voor het Zeeuwse onderwijs. Scholen moeten meer samenwerken om de kwaliteit van het onderwijs in Zeeland in de toekomst zeker te stellen, zo luidde de boodschap van het rapport 'Kerend Tij'. In ruil daarvoor zegde het ministerie een miljoeneninvestering toe in het Zeeuwse onderwijs, en stelde een Zeeuwse onderwijsautoriteit aan. Die is nodig om het Zeeuwse belang voorop te zetten en kno pen door te hakken. De boodschap is overgekomen: Zeeuwse schoolbestuurders heb ben de afgelopen twee jaar niet stil gezeten. Vooral in het mbo zijn stappen gezet. De twee Zeeuwse ROC's zijn op 1 januari officieel ge fuseerd en scholen zijn druk bezig om het vmbo en het mbo beter op elkaar te laten aansluiten. Van der Steenhoven en zijn colle ga's Hans de Goeij (plaatsvervan gend onderwijsautoriteit) en Hans Schuit (secretaris van de BMC Groep) richten zich het komende jaar daarom vooral op de basis scholen en middelbare scholen. „Daar begint de bevolkingskrimp. Zeeland heeft al problemen om ba sisscholen overeind te houden. Over enkele jaren krijgen middel bare scholen daar ook mee te ma ken. Scholen moeten niet afwach ten tot ze ten onder gaan. Ze moe ten zich voorbereiden op de krimp en nieuwe samenwerkings vormen zoeken in plaats van con curreren. Zo kunnen ze langer open blijven. Scholen kunnen bij voorbeeld hun ruimtes exploite ren voor kinderopvang of gemeen schappelijk investeren in gebou wen, die gezamenlijk gebruikt kun nen worden. Dat gebeurt nu bij voorbeeld al met het Technum in Vlissingen. Dat is een heel slimme voorziening. Alleen zo kun je kwa litatief goede onderwijsvoorzienin gen houden." De onderwijsautoriteit wil binnen kort om de tafel met schoolbe stuurders. Van der Steenhoven be nadrukt: „We gaan ze niets opleg gen. De scholen moeten zelf de sa menwerking zoeken. Ik merk dat scholen zich soms laten weerhou den van samenwerking, omdat be paalde dingen volgens de wet niet zouden mogen. Wij vinden: als er een goed plan is dat afwijkt van de regelgeving, dan kunnen wij van uit het ministerie creatief meebe wegen." Van der Steenhoven werkt ook aan een zogeheten 'onderwijsar beidsmarktplan' voor Zeeland. „De vraag naar arbeidskrachten van bedrijven moet beter aanslui ten bij het opleidingsaanbod. Je moet geen leerlingen opleiden voor werk dat er in Zeeland niet is." Leerlingen zouden al vroeg en thousiast gemaakt moeten worden voor banen in bijvoorbeeld proces techniek, logistiek en zorg. „We moeten jongeren - en zeker ook meisjes - laten zien hoe leuk dat werk is en dat ze in die sectoren ze ker zijn van werk." Ook in het hoger onderwijs zou Zeeland meer voor de eigen ar beidsmarkt moeten opleiden. De Roosevelt Academy zou daarom op den duur een volwaardige Zeeuwse universiteit moeten wor den, vindt Van der Steenhoven. „Hoe goed het university college ook draait: na drie jaar vliegen de studenten uit, terwijl Zeeland juist zou moeten proberen die jongeren aan de provincie te binden." Stu denten zouden de mogelijkheid moeten krijgen om ook een mas ter te volgen of te promoveren. „Maar dan wel in vakgebieden die aansluiten bij de kracht van Zee land, zoals water, visserij, oude renzorg en transatlantische, stu dies." Er is nog een lange weg te gaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 136