II „Het is onvermijdelijk dat sommige mensen harder geraakt worden dan anderen" Het feest is voorbij: de tijd dat we het elk jaar een beetje beter kregen, ligt ver achter ons. Ie dereen gaat er nu op achteruit, en sommigen heel fors. premier Mark Rulte de lente? zaterdag 26 mei 2012 U rookt en/of drinkt Door hogere accijnzen wor den duurder: sigaretten (35 cent per pakje), shag (60 cent), bier (1 cent per flesje), wijn (8 cent per fles) en ster ke drank (32 cent per fles je never). Diversen Hoge btw-tarief stijgt van 19 naar 21 procent. U heeft een huurwoning Extra huurverhoging van 1 procent voor inkomens bo ven 33.000. U heeft een koopwoning Nieuwe hypotheek niet ho ger dan waarde van het huis. Renteaftrek nieuwe hypothe ken alleen bij jaarlijks aflos- U bent vermogend 16 procent extra belasting 9 op inkomens boven 150.000 euro. i 75 procent belasting op ex treem hoge vertrekbonus- Hogere eigen bijdrage voor AWBZ-zorg voor patiënten met vermogen. Overdrachtsbelasting gaat structureel van 6 procent naar 2 procent. 15 procent subsidie op zon nepanelen (alleen dit jaar). Verhogen griffierechten is van de baan. Cultuur blijft onder laag btw-tarief vallen. i Budget ontwikkelingshulp blijft op peil. 200 miljoen naar natuuront wikkeling. i Mbo-leerlingen ouder dan 30 hoeven studie niet zelf te betalen. door Robert Dolle De maatregelen in het Lenteakkoord gaan iedereen ra ken, van de AOW' er (circa 1 procent minder koop kracht) tot de forensende grootver diener (tot wel 12 procent koop krachtverlies), Niettemin vinden de vijf partijen die het Lenteak koord sloten (voormalig coalitie partijen WD en CDA, aangevuld met D66, GroenLinks en Christen- Unie) het koopkrachtverlies 'rela tief beperkt' en 'evenwichtig' ver deeld over de verschillende inko mensgroepen. Premier Mark Rutte noemde het koopkrachtverlies gistermiddag 'heel acceptabel'. „Maar het is onvermijdelijk dat sommige mensen harder geraakt worden dan anderen", aldus Rut- te. Alle Nederlanders zullen de be zuinigingen van het 'historische' begrotingsakkoord in het dagelijks leven in hun portemonnee gaan voelen. „Maar de kritiek houdt zich in ba lans. Rechts vindt het te links en links te rechts; het akkoord zit er mooi tussen in." Het koopkrachtverlies voor stan daard huishoudens cirkelt rond de anderhalf procent. Maar met na me mensen die ver van hun werk wonen zijn aanzienlijk slechter af Het belasten van de reiskostenver goeding kan zomaar 2 tot 3 pro cent koopkracht kosten. In de koopkrachtberekening is bo vendien niet meegenomen dat veel lonen en pensioenen niet zul len stijgen. Sommige pensioen fondsen gaan mogelijk zelfs kor ten. Als de inflatie dan ook nog te genvalt ziet het koopkrachtplaatje er extra somber uit. De afschaffing van de onbelaste reiskostenvergoeding zat overigens ook in de plannen waar WD en CDA het met de PW in het Cats- huis bijna over eens waren. Rutte wilde gisteren niet bevestigen dat dat voorstel uit de koker van Geert Wilders kwam, maar wilde wel zeggen dat het niet vanuit de WD kwam. Rutte verwacht dat veel van de be zuinigingen al voor de zomer door Tweede en F.erste Kamer behan deld kunnen worden. De Raad van State zal waar nodig om een spoedadvies gevraagd worden. zie onze website ibinnenland Bekijk de toelichting op het begro tingstekort van De lager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11