zeeland 127 Klavecimbel VERHUIZEN MET ZORG! PZC Iedere dag om 19.00 uur Ongeval op N59 bij Nieuwerkerk 50% KORTING OP ALLES 0H3 22 22 20 Lange sabbatical in Spanje Meedrijven met stroom STOPT MET VESTIGING OOST-SOUBURG NOG VOLOP VOORRAAD!!! zaterdag 26 mei 2012 Matthijs Mijnders achter het klavecimbel met een stadsgezicht van Zierik- zee op de klep foto's Dirk-Jan Gjelfema Stadspaleis De Aveling in Zierikzee en de Franse variant („Met een zware, volle bas en een zoete melo die") in. Mijnders bouwt elk in strument vol overgave. „Klavecim bels kunnen eeuwen mee. Deze zou in 2400 nog bespeelbaar kun nen zijn. Dan moet je wel je best doen." Dus werkt hij in De Ave ling met bezieling aan onder meer een klavecimbel voor Sander van den Houten, hoofdorganist van de Burgwalkerk en Broederkerk te Kampen. Uiteraard met een schil dering van diens woonplaats op de binnenkant van de klep. En tus sendoor geniet Mijnders met volle teugen van de muziek die veelvul dig in de gang van het stadspaleis klinkt. Dankzij hemzelf maar ook dankzij musici die met enige regel maat op die specifieke plek komen oefenen. „De akoestiek daar is enorm." De ogen van Mijnders glimmen als hij het over klavecimbelmuziek heeft. Het instrument is eeuwen lang gebouwd en er is ontzettend veel voor gecomponeerd. „Virtuo ze, ontzaglijk woeste muziek. Maar ook melodieus zoet." A Een echt paleis is het niet, maar het in 1788 gebouwde patriciërs huis op de hoek Oude Haven - Wandeling - nabij de Noordhaven poort - in Zierikzee is zonder twij fel imponerend. Het staat te boek als grootste woonhuis van de stad. Het pand is eigendom van de fami lie Sijthoff en er is een Bed Breakfast in ondergebracht. Ook is De Aveling voor diverse bijeen komsten te huren. Onlangs maakte het stadspaleis Matthijs Mijnders heeft er inmiddels al een paar de cennia als klavecimbel bouwer op zitten, maar heeft een jaar of vier geleden even de rem op zijn passie gezet. „Ik had het te druk gehad, was het echt even he lemaal zat en ik dacht: ik stop er gewoon mee." Toen hij zijn huis op Goeree- Overflakkee kon verkopen, greep hij zijn kans. Mijnders kocht een woning in Spanje, waar hij zich on der meer verdienstelijk maakte als organist in een kerk in Benidorm. Toen hij na drie jaar de mogelijk heid kreeg zich als Beheerder van De Aveling in Zierikzee te vestigen („Ik heb altijd geluk gehad met de plekken waar ik woonde; zo prach tig"), zei hij geen 'nee'. Omdat hij De Aveling prachtig vindt en er nog drie halve klavecimbels op hem stonden te wachten. „Maar ook omdat ik wel weer zin had om aan het werk te gaan." Mijn ders is een veelzijdig en actief mens. Televisie en computer laat hij links liggen. „Dat kost te veel tijd." Op Schouwen-Duiveland is hij onder meer actief als organist in de kerk van Serooskerke. Ook zette hij onlangs met Bibian Scheepstra en Irene Geluk een nieuw muziekfestival (Suite So fa) op poten. Naast zijn werk als klavecimbelbouwer maakt hij olie verfschilderijen. „Ik schilder eigen lijk altijd." Mijnders beschildert niet elk in strument dat hij bouwt. „Er zijn ook mensen met een strak, mo dern interieur en dat-niet willen." Een stadsgezicht is evenmin een moetje. Op verzoek worden bloe men, vlinders, allerhande versierin gen of teksten aangebracht. deel uit van het Suite Sofa Festi val dat onder meer door Matthijs Mijnders is georganiseerd, In de hal (2, meter breed en 20 meter diep) gaven Sander van den Houten en Ab Weegenaar uit Kam pen een klavecimbelconcert. Hoeveel klavecimbels Mijnders maakt voor hij zijn Zeeuwse stek weer verruilt voor warmere streken, weet Mijnders niet 'Ik drijf mee op de stroom en zie het verder wel.' Kijk voor beeld op www.pzc.nl/video Is een snaarinstrument dat met toetsen bespeeld wordt Vaak heeft het in strument twee klavieren of manualen boven elkaar. De snaren van een kla vecimbel worden getokkeld met een pennetje. het PZC videojournaal www.pzc.nl NIEUWERKERK - Op de N59 bij Nieuwerkerk is vrijdag rond het middaguur éen ongeval gebeurd. Een 38-jarige bestuurder van een bestelbusje zag te laat dat er een lange rij auto's stilstond voor de stoplichten. Hij botste op de ach terste auto van de rij met daarin een 58-jarige vrouw. Beide bestuur ders wonen in de gemeente Schou- wen-Duiveland en zijn ter observa tie naar het ziekenhuis vervoerd. Het verkeer werd enige tijd. omge leid waardoor files ontstonden. Rond 13.15 uur was de weg vrij. niet in combinatie met andere acties I alleen geldig bij deze vestiging Vraagprijs 199.000,- k.k Vrij nieuw appartement met garage <n de parkeerkelder. Gelegen: in de populaire wijk Lammerenburg. Die riante appartement is zeer netjes- afgewerkt, heeft een nieuwe eiken parketvloer en een ruim balkon met een fraai uitzicht.. Rosenburglaan 321 Viissingen Scherp geprijsd!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 119