Klavecimbels moeten nog eeuwen mee Nu acht blauwe vlaggen V PINKSTERDAG 26 li 25 jaar Schoonheidsinstituut Aldy Zaterdag 2 juni Open Dag Gemeente koopt voetbalcomplex Bouwers Bezwaarzitting alleen nog op cd VANAF 29 MEI BIEDEN VANAF €0 KIJK ALVAST OP WWW.PZC.NL/VEILING PZC Grote verkeerscontrole Bruinisse PINKSTERMARKT BOULEVARD VLISSINGEN zaterdag 26 mei 2012 Toegankelijk voor iedereen, voormalige klanten maar ook nieuwe klanten zijn van harte welkom. Demonstraties vanaf 11.00 tot 15.00 uur en voor iedereen een leuke attentie." Standaardbehandeling in juni 25,- Op de producten in juni 25% korting Rosa Manuslaan 2 VLISSINGEN tel. 0118-477128 06-13387477 NAÜTrGTlrtSPfLE WAT-ERSPDRT 800m2 vernieuwde winkel 7 dagen per week geopend! www.zuidschör.nl zandkreekweg 5 Wolphaartsdijk 0113-582310 5 geldig tot cn met 31 mei BRUINISSE - De gemeente Schou- wen-Duiveland koopt het oude sportcomplex van de Bruse Boys voor 395.850 euro. Dat is het volle dige bedrag wat in 2009 door de gemeenteraad was gereserveerd voor verplaatsing van de club. Omdat het nieuwe complex nog niet klaar is, mogen de voetballers tot uiterlijk 31 december 2013 ge bruik blijven maken van het com plex aan de Dijkstraat/Molendijk. De voetbalclub is bezig met het bouwen van een nieuw complex. Verhuizing was noodzakelijk om dat de grond van het huidige voet balveld nodig is voor woning bouw. SCHARENDIJKE - De felbegeerde achtste blauwe vlag is binnen voor Schouwen-Duiveland. De Europe se erkenning voor veilige en scho ne stranden en havens is ook toe gekend aan het strand op de Brou- wersdam, bij Scharendijke. De gemeente Schouwen-Duive land heeft daar wel wat voor moe ten doen. Het belangrijkste was de plaatsing van een permanente post van de strandreddingsbriga- de. Schouwen-Duiveland hecht sterk aan de erkenning. Vooral Duitse toeristen letten hier op. Naast het strand Brouwersdam hebben ook de stranden Jan van Renesseweg en Wilhelminahoeve in Renesse en het strand rotonde Westenschouwen een erkenning. De jachthavens met een blauwe vlag zijn: Scharendijke, Brouwers haven, Den Osse en Bruinisse. Ook de haven Marina Port Zélan- de heeft een blauwe vlag gekregen. In heel Zeeland zijn 29 blauwe vlaggen uitgedeeld. ZIERIKZEE - Burgers die bij de com missie bezwaarschriften in beroep gaan tegen een beslissing van de gemeente, krijgen voortaan geen notulen meer van de zitting. In plaats daarvan krijgen ze de mo gelijkheid om een cd op te vragen met een geluidsopname van de zit ting. Met deze maatregel, die inge gaan is per 1 mei, bespaart de ge meente 0,2 arbeidsplaats. De ge meenteraad moet eind juni nog in stemmen met het voorstel. Betrok kenen bij een zitting kunnen vol gens het voorstel van B en W be zwaar maken tegen de opname. Het is aan de voorzitter om naar aanleiding daarvan alsnog een schriftelijk verslag van de zitting op te stellen. De gemeenteraad stemt in juni over het voorstel. ABONNEE 5 VEILING 1 F=:=rs/ii^jiNj VINTEFWOBT g^M/A PR™Z Tl Eg!,*,, sportreizen Pitt Voskamp Het is een gok, maar Matthijs Mijnders denkt dat er misschien maar een stuk of zes klavecimbelbouwers zijn in Nederland. Klavecimbels kunnen eeuwen mee gaan.'Maar tijdens de Franse revolutie zijn er veel ver woest. Het was een symbool van luxe en adel.' Hij had zijn eerste instrument nog niet af of het was al ver kocht. En zo is het voor klave cimbelbouwer Matthijs Mijnders (59) uit Zierikzee, sinds enige tijd beheerder van stadspaleis De Aveling aan de Oude Haven, gebleven. door Esme Soesman Talent of geluk? Mijnders opteert voor het laatste. Verwondering spat van zijn gezicht als hij met zijn werk wordt gecomplimen teerd. Maar aan de pronkstukken die hij maakt, valt niet makkelijk voorbij te lopen. In opdracht van de eigenaresse van het patriciërspand waar hij woont, maakte hij een bij die mo numentale omgeving passend kla vecimbel. Het instrument is be schilderd met het stadsgezicht Zie rikzee: Dikke Toren en Stadhuisto ren zijn herkenbare objecten in de water- en wolkenrijke wereld die hij op het klavecimbel schiep. „Dat werd vroeger ook gedaan", wijst Mijnders op de geschiedenis van het in de zestiende eeuw ont wikkelde snaarinstrument. „Het beschilderen maakt het leuk, om dat je kunt maken wat je wilt. Maar het werd ook wel gedaan om foutjes weg te werken." Want, hoe wel de drie exemplaren die Mijn ders op dit moment in De Aveling heeft staan anders doen geloven, is het bouwen en beschilderen van klavecimbels een enorme klus. „Het lijkt makkelijk, maar je moet goed over de constructie naden ken. Er staat 700 kilo trekkracht op." De zangbodem, waar later de snaren overheen worden gespan nen, moet dun zijn 'als het vel van een trommelvlies'. „Dat geeft de klank en moet dus perfect zijn." Dat vraagt weer een andere type hout dan de kast, waarvoor popu lier wordt gebruikt. „Dat is heel stabiel en krimpt niet. Het moet superuitgewerkt, dood hout zijn." Het uitzagen van de toetsen en het schilderwerk vergen vervol gens oneindig veel geduld. „Meest al bouw ik twee klavecimbels tege lijk. Voor de afwisseling en de effi ciëntie. Je kunt niet hele dagen ach ter elkaar toetsen vijlen." En dan nog is uiteindelijk elk afgebouwd klavecimbel uniek. „Echte perfec tie is onbetaalbaar, maar dat is ook goed. Je hoort het in de klank; is al les glad dan klinkt het mecha nisch." Mijnders (geboren en getogen in Stellendam) volgde de Academie voor Beeldende Vorming in Amersfoort. Een logisch vervolg op het voortgezet onderwijs. „Ik kon altijd al goed tekenen. En ik zou eigenlijk niet weten wat ik an ders had kunnen gaan doen." Hij ging les geven en zette zich in zijn vrije tijd, geïnspireerd door vrien dinnen die blokfluit speelden, aan het bouwen van een spinet. Leuk voor de begeleiding, want Mijn ders had zichzelf ondertussen ook orgel leren spelen. Na dat eerste bouwpakket volgde de zelfgemaakte klavecimbel. Aan vankelijk waren dat kopieën van bestaande ontwerpen. „Maar te genwoordig heb ik een eigen ont werp. Door de ervaring die je op doet, ga je de maten wat verande ren. Dat is ook het leuke er aan." De 'klavecimbel Mijnders' zit een beetje tussen de Vlaamse („Die klinken heel helder en zakelijk") mmmmmmmmm. BRUINISSE - De Zeeuwse politie heeft donderdag in samenwerking met de belastingdienst, douane en KLPD een grote verkeerscontrole gehouden op de Grevelingendam. De controle duurde de hele mid dag en avond. In totaal zijn 7667 auto's (aan de hand van het kente ken) digitaal gecontroleerd. Zeven automobilisten zijn bekeurd voor onder meer geen rijbewijs, verlo pen APK, inhalen over dubbele doorgetrokken streep en te donke re ruiten. Eén auto is weggesleept omdat de wagen niet was verze kerd. Twee bestuurders hadden te veel gedronken, een andere be stuurder had nog een boete open staan. Eén bestuurder kreeg een waarschuwing voor belediging van agenten. Door de belastingdienst zijn vijf auto's weggesleept. Ter plaatse ïs een bedrag van 3427 eu ro direct afgerekend. 10.00-17.00 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 118