6| is ïn Creatief omgaan met pensioen isi Solliciteren mummie CÜ£%ATip pensioenzaken Si°en zaterdag 26 mei 2012 door Theo Gommer De nieuwe coalitiepart ners hebben besloten de AOW-leeftijd eerder te verhogen, vanaf 2013/2014. Dat betekent dat de AOW-leeftijd al in 2019 op 66 jaar zal staan en in 2024 op 67 jaar. Dat wijkt af van het plan de AOW-leef tijd pas in 2020 - en dan in een keer - naar 66 jaar te verhogen. Dat betekent dat het iedereen raakt, ook mensen die voor 1955 zijn geboren. Daarnaast wordt de AOW ook niet meer vanaf de eer ste van de maand uitgekeerd waar in u de AOW-leeftijd bereikt maar vanaf uw verjaardag. Ook is het goed dat u zich nog even reali seert dat er vanaf 2015 geen part nertoeslag meer is als u een part ner hebt die jonger is dan u. Ieder een krijgt na 2015 dus alleen 'de ei gen AOW'. Dat geldt overigens niet voor diegenen die voor 2015 al de AOW-gerechtigde leeftijd hebben bereikt. Zij houden de partnertoeslag. Verder is nog de vraag of de beoogde jaarlijkse extra verhoging van de AOW met 0,6 procent doorgaat. De gevolgen van de nieuwe plan nen raken dus iedereen. Er zijn dan vier mogelijkheden. Of u werkt langer door, tot het mo ment dat u AOW krijgt. Het recht op pensioen vanaf 65 jaar - en wel meestal vanaf de eerste van de maand waarin u 65 jaar wordt - kunt u dan uitstellen. Dat levert per jaar ongeveer 8 procent extra pensioen op. Precies het bedrag dat zo'n beetje bij vele pensioen fondsen gekort gaat worden als het economisch tegen blijft zit ten. Als ik eerlijk ben, denk ik dat ie dereen wel een paar maanden tot maximaal een jaar, in 2019 door kan werken. Sterker nog, het lijkt mij een 'zegen' om te weten dat je nog maar een paar maanden hoeft, mag, moet?! Werkgevers moeten zich daar ove rigens wel op voorbereiden. Er zullen ongetwijfeld werkgevers zijn die u graag zien vertrekken, zodra het kan. Het is dus goed om dit alvast - bedrijfsbreed - te be- spreken, bijvoorbeeld met de on dernemingsraad. Langer doorwerken, zal voor die genen die al met VUT/prepensioen zijn, lastig zo niet onmogelijk zijn. Zij hebben dus nog maar drie opties. De eerste is dat ze de periode van af het moment dat de VUT/prepensioen uitkering stopt tot het moment dat ze AOW krij gen, zelf overbruggen. Het ouder domspensioen zal normaal ge sproken wel al vanaf 65 jaar in gaan. Het 'gat' betreft dus een paar maanden AOW. De tweede optie is de AOW eer der te laten ingaan. Het Pensioen- Akkoord voorzag in de mogelijk heid om, ook al zou de AOW op 66/67 jaar staan, deze toch eerder vanaf 65 jaar in te kunnen laten gaan, maar dan wel met een ge kort bedrag. Diegenen die hier voor kiezen krijgen 6,5 procent minder, per jaar dat de AOW eer der ingaat dan de reguliere da tum. Vooralsnog ga ik ervan uit dat deze optie blijft. De laatste optie is om de AOW ge woon te laten ingaan op het offi ciële moment, en dan het (werk- gever)pensioen gevariabiliseerd in te laten gaan. Bijvoorbeeld tot de AOW-datum 100 procent en daarna 75 procent. U neemt dan dus in het begin meer op uit de pensioenpot dan daarna. ïn plaats van levenslang 10.000 euro pen sioen per jaar, begint u met 12.000 euro en eindigt u met 9.000 euro. Los dus van de vraag wat u ervan vindt: er zijn altijd oplossingen. We zullen in de toekomst dus allemaal individueler, flexibe ler en creatiever met 'ons pen sioen' moeten leren omgaan. Mr. Theo Gommer MPLA is partner bij Akkermans Partners Legal Ad vice te Tilburg, waar hij tevens direc teur van het Wetenschappelijk Bu reau is. Daarnaast is hij advocaat bij Gommer Partners Pensioen Advoca- ten en voorzitter van de Nederlandse Orde van PensioenDeskundigên. Onzekerheid over de hypotheekrente-aftrek, de la ge spaarrente en de inperking van de aflossings- vrije hypotheek maken dat steeds meer huizenbe zitter hun schuld sneller willen aflossen. Dat kan al vanaf 25 euro per maand. door Frank van Alphen door Job van Gelder BLG Hypotheken, een dochter van SNS Reaal, kondigde onlangs aan dat klanten ook maandelijks kleine bedragen mogen aflossen als ze dat beter uitkomt. „Die mogelijkheid hadden we al langer", zegt BLG-directeur Rein Wis- pelweij. „Maar vanwege de toegenomen be langstelling voor dit onderwerp hebben we deze faciliteit weer onder de aandacht ge bracht." BLG had het goed aangevoeld. De vrijheid om bij stukjes en beetjes af te lossen, leidde een sluimerend bestaan. Na de extra aan dacht wilden tientallen klanten er gebruik van gaan maken. „We hebben het voordeel dat onze systemen dit kunnen verwerken. Bij veel andere banken is dit niet mogelijk in deze vorm', aldus Wispelweij. Uitzondering is in ieder geval Florius. Deze ABN Amro-dochter adverteerde op Bevrij dingsdag met de slogan 'Ik ben boetevrij'. Klanten kunnen vanaf 4 juni al aflossen van af 25 euro per maand. Boetes hoeven ze nooit te betalen. Voor de meeste huizenbe zitters is dat niet van belang. Ze hebben niet voldoende spaargeld om meer dan de 10 procent van hypotheek die doorgaans boete- vrij is, af te lossen. Eind jaren negentig en begin deze eeuw was de aflossingsvrije hypotheek nog de wonderhypotheek die onbetaalbare droom huizen betaalbaar kon maken. Om de maandlasten te drukken werd soms een 100 procent aflossingsvrije hypotheek afgeslo ten. De huizenprijzen zouden toch wel stij gen, was de verwachting. Een flinke schuld was geen probleem omdat de rente aftrek baar was. Sinds de kredietcrisis is schuld in een geheel ander daglicht komen te staan. 'Schuld is niet meer hip', zegt Hanneke Kroonenberg, vermogensstructureerder bij Van Lanschot Bankiers. Schuld maakt je kwetsbaar voor tegenvallers. Bovendien blijken ook de Ne derlandse huizenprijzen te kunnen dalen. De val van de huizenprijzen viel samen met de aanscherping van de regels voor de ver strekking van hypotheken. Tegenwoordig is deel van de lening dat niet hoeft te worden afgelost, gemaximeerd op 50 procent van de waarde van de woning. Dat merkte bijvoorbeeld Diederik Roest die onlangs samen met zijn vriendin een tus senwoning in Barneveld kocht. „We hebben ruim 2 ton geleend voor een woning van 195.000 euro. Daarvan is de helft aflossings- vrij", zegt de 24-jarige werkvoorbereider bij een bouwbedrijf. In tegenstelling tot kopers die begin deze eeuw een woning kochten, is de huidige huizenbezitter niet van plan de schuld te laten staan. „Zodra het financieel mogelijk is, willen we het aflossingsvrije deel van de schuld geleidelijk aflossen", zegt Roest. „De adviseur heeft ons gewezen op de mogelijkheden." Banken en hypotheekadviseurs constateren bij hun klanten een groeiende behoefte de hypotheekschuld te verminderen. Rabo bank, de grootste verstrekker van hypothe ken, meldde vorig jaar dat klanten meer af lossen dan gebruikelijk. ING liet onlangs we ten dat zes op de tien hypotheekklanten- geld apart zetten met aflossen in het achter hoofd. „Een deel van onze adviseurs krijgt regelmatig vragen over vervroegd aflossen", Geen sctald, geen eïgermoningf©rfait Huizenbezitters die hun hypothecaire schuld helemaal of op een haar na hebben afgelost, hoeven geen eigenwoningforfait meer bij hun inkomen op te tellen. 9 Dit is geregeld in de wet Hillen die in 2005 in werking is getreden om aflossen aantrekke lijker te maken. 9 Het eigenwoningforfait is een percentage van de WOZ-waarde. In de meeste gevallen is het 0,6 procent. Bij een woning van 2 ton komt er 1.200 euro bij het inkomen waarover inkomstenbelasting moet worden betaald. 9 Wie geen schuld meer heeft, en dus ook geen aftrekbare rente betaalt, krijgt een af trekpost ter hoogte van het eigenwoningfor fait waardoor er per saldo niets hoeft te wor den opgeteld bij het inkomen. 9 Als er nog een kleine restschuld is en het rentebedrag lager is dan het eigenwoningfor fait dan moet die rente eerst in mindering worden gebracht op het forfait. Het eigenwoningfortait dat overblijft, wordt teniet gedaan door de aftrekpost die gelijk is aan dat bedrag. Trucs om misbruik te maken van de wet Hil len zoals rente in een ander jaar betalen, zijn sinds vorig jaar niet meer mogelijk. 9 De wet is met ingang van 1 januari 2011 ge wijzigd om creatieve belastingplichtigen de pas af te snijden. euxo A via Linked i £wm, ■Bi m Acceptgirokaart blijft nog even bestaan De acceptgirokaart blijft voorlo pig bestaan. Het was het plan de acceptgiro per 1 februari 2014 af te schaffen, maar dit gaat niet door. In 2011 werden volgens Currence nog 139 miljoen acceptgiro's ver werkt. De acceptgiro blijkt nog steeds een eenvoudig en betrouw baar betaalmiddel te zijn. Dit geldt met name voor ouderen, ge handicapten en mensen die geen internet hebben. Tips voor vinden van nieuwe baan via Linkedln Netwerk Linkedln kan handig zijn bij het zoeken naar een nieu we baan. In de herziene editie Sol liciteren via Linkedln van uitgeverij Sdu staan tips hoe dit netwerk in gezet kan worden en je door onli ne te netwerken een baan vindt. Met veel tips en voorbeelden. Aaltje Vincent en Jacco Valkenburg - Solliciteren via Linkedln. Herziene uitga ve, prijs 14,99 euro. Inwoners van Europa worden steeds ouder De Europese Commissie heeft een rapport, 2012 Ageing Report ge publiceerd over de leeftijdsop bouw van Europeanen, meldt de Pensioenfederatie. Er zullen over vijftig jaar niet veel meer EU-ond- derdanen zijn, maar ze zijn gemid deld veel ouder dan nu. Volgens de Europese Commissie zijn de pensioenhervormingen die enke le landen inmiddels hebben door gevoerd vaak niet voldoende. Vacaturesite voor banen in het voortgezet onderwijs Werkgevers en vakbonden in het voortgezet onderwijs hebben een site gelanceerd die vraag en aan bod van vacatures en personeel binnen de sector volledig moet gaan bundelen: www.VOba- nen.nl. Dit meldt Emerce. Het is de verwachting dat het de komen de jaren moeilijk zal zijn leraren voor het voortgezet onderwijs te vinden. Dit komt door de vergrij zing en de geringe instroom. Werkgever moet werknemer melden bij pensioenfonds Als een werkgever vergeet een werknemer aan te melden bij een pensioenuitvoerder, kan de werk nemer toch een beroep doen op zijn pensioenrechten, meldt de Pensioenfederatie. Dat heeft de missionair minister Henk Kamp geantwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer. De pensioenuit voerder kan de kosten verhalen op de werkgever die niet heeft vol daan aan zijn meldingsplicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 106