¥W gl ui 'Als ik met bloemen werk, vergeet ik alles om me heen' 2 zaterdag 26 mei 2012 1 fltffe Als je een diploma bloembinden op zak hebt kun je onder meer aan de slag als bloemist, bloem- en groendecorateur en tentoonstel lingsarrangeur. Volgens de CAO bloem en detail handel kun je als startsalaris reke nen op zo'n 1200 tot 1500 euro, afhankelijk van je functie en werk zaamheden. Het lesgeld bedraagt 1.043 euro. Overige schoolkosten liggen rond de 200 euro. Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken Chantal de Jager (links) en Branda Ridderbos doen in de opleiding tot bloemist niet alleen veel praktijkervaring op, maar krijgen ook heel wat theoretische kennis te verwerken. foto's Willem Mieras Wat kost het en wat levert het op? De kleuren zijn bont dit jaar. Roze, paars, oranje, geel. Ja, kleuren die normaal gesproken zouden vloeken met elkaar zitten nu bij elkaar in een bos bloemen. „Colour blocking" heet dat, legt de 19-ja- rige Chantal de Jager uit Heinkenszand uit. „Dat is de trend op dit moment. Je moet durven. Je kunt bijvoorbeeld oran je en geel bij elkaar stoppen." Of het met de crisis te maken heeft dat mensen op zoek zijn naar extra kleur en vrolijk heid? „Ja, ik denk het wel. Je ziet het ook in de mode. En bloemen volgen vaak de mode." Chantal is derdejaars student aan de mbo-opleiding bloem binden. Ze volgde eerder een vmbo-opleiding op het Edu- delta College en dacht dat ze iets met dieren of paarden zou gaan doen. Tot ze over de opleiding bloembinden hoorde. „Dat sprak me meteen aan. Ik vind het namelijk leuk om met klanten te werken, bovendien heb ik wel iets met bloe men." Branda Ridderbos (19) uit Koudekerke knikt. „Dat heb ik ook. Als ik met bloemen werk, vergeet ik alles om me heen. Het mooie van bloemen is dat je er emoties mee kunt to nen. Je kunt mensen blij maken met bloemen, maar je hebt natuurlijk ook te maken met rouwwerk." Eigenlijk ben je als bloemist betrokken bij de belangrijkste momenten in het leven van mensen, zegt Branda. „Bij een geboorte of een bruiloft maken bloemen de dag nog mooier.. En bij een begrafenis of crematie geef je je liefste dierbaren nog iets moois mee. Dat vind ik zo prachtig aan ons vak." Het is ook een motto wat ze vaker op school hebben ge hoord. Een bloemist verkoopt geen bloemen, nee, hij ver koopt emoties. „Als ik een boeket of een bloemstuk maak, stop ik er veel gevoel in", stelt Chantal. Branda vult aan: „Ik werk vanuit mijn hart." Gevoel speelt dus een grote rol in het creëren van een mooi bloemstuk. Maar wie denkt dat bloemschikken dus zomaar op gevoel wat bloemen bij elkaar steken is, heeft het mis, zeggen de dames. „Er komt zoveel meer bij kijken", legt Chantal uit. „We leren hier op school allerlei technieken. We leren over trends. Want je kunt klassieke stukken ma ken of moderne. Bij klassieke stukken gebruik je veel bloe men, bij moderne werken maak je ook gebruik van andere materialen als takken, linten en versieringen/Je moet dan wel weten wat je doet." Bovendien krijgen de leerlingen ook veel theorie. „We krij gen vakkennis mee, dus kennis over de producten, materia len en gereedschappen die we gebruiken, maar ook planten kennis. Waar komen bloemen vandaan, wat is de betekenis van bepaalde bloemen, hoe houd je ze zo lang mogelijk goed en we moeten alle Latijnse namen weten", legt Bran da uit. „Waarom? Omdat mensen steeds vaker informatie willen. Zeker als je in een speciaalzaak werkt." Beide studentes doen naast hun opleiding praktijkervaring op in een bloemenzaak. Chantal werkt op de zaterdagen in de bloemenwinkel van haar tante en ook Branda heeft een zaterdagbaantje in een bloemenzaak. Voor Chantal is een-ei gen zaak ook een toekomstdroom. „Ik wil later in een bloe menwinkel werken, maar dan wel als manager. Ik wil me bezighouden met de inkoop en met het financiële gedeelte. Een eigen zaak lijkt me helemaal wel wat." Branda wil na deze mbo-opleiding door naar het hbo. „Ik wil lesgeven. Ik wil de kennis die ik over bloemen heb door geven aan anderen." Maar daar houdt de ambitie van de Koudekerkse niet op. „Ik wil ook een eigen zaak en de wereld over reizen om shows en grote bruiloften aan te kleden. Je moet durven dromen. Toch?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102