Regio heeft sleutel voor oplossen krimp 261 zeeland Stroomopwaarts met de boot naar Antwerpen in het Jaar van het Water Examen wiskunde B was behoorlijk stressen D66 presenteert visie over hoe om te gaan met bevolkingsdaling De Cloedt sleept Nederland voor de rechter Gezamei lijke vernietiging van distels die vlak kif akkers staa vrijdag 25 mei 2012 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Bevolkingsdaling is een gegeven. Mensen zullen steeds meer moeten reizen voor kwalita tief goede voorzieningen. Welke dat zijn, bepalen overheden, bedrij ven en bewoners zelf Het Rijk schrapt belemmerende regels en past waar nodig geld bij. Dat staat in Krimp op eigen kracht, een visie van D66 op bevol kingsdaling. Het wordt vandaag ge presenteerd. „Krimp gaat over het overbruggen van afstand", zegt Tweede Kamerlid en mede-opstel ler Kees Verhoeven. „Het moet niet zo zijn dat mensen wegtrek ken omdat gebieden zoals Zeeland onleefbaar worden. Regio's moe ten zelf goed kijken wat voor soort mensen er wonen, welke voorzie ningen nodig zijn en hoe dat geor ganiseerd moet worden." Lokale samenwerking is een nood zaak. „Gemeenten moeten niet meer concurreren. In de ene ge meente komt bij wijze van spre ken het zwembad, in de andere de dierentuin. Maak keuzes." Wat voor de ene regio een oplos sing is, is dat niet automatisch voor de andere. D66 vindt dat de kwaliteit van essentiële voorzienin gen, zoals zorg, onderwijs en veilig heid moeten worden gewaar borgd. Maar kwaliteit staat voorop. „Als voorzieningen minder wor den gebruikt, kan de kwaliteit af nemen. Dan moet je kijken of je ze moet concentreren. Als dorps schooltjes te klein worden, maak er dan een grotere school van. Het zelfde geldt voor het op niveau houden van ziekenhuizen. Dat be tekent in Zeeland dat bepaalde in grepen niet meer in Vlissingen, maar in Goes worden gedaan. Of misschien wel in Rotterdam. Die keuze moet je uitleggen: of we heb ben overal middelmatige zieken huizen die ingrepen niet goed doen. Of we kiezen in een gebied voor één goed ziekenhuis." Openbaar vervoer is volgens D66 cruciaal om krimpgebieden bij el kaar te houden. „Is een lijn verlies gevend, maar zorgt die dat men sen bij cruciale voorzieningen kun nen komen, moet er geld bij." Belemmeren Haagse regels de prak tijk, dan moeten lokale bestuur ders in de Hofstad aan de bel trek ken. „Creativiteit is wel essentieel. Kijk naar huisartsen in Groningen. Die hebben een systeem bedacht om elkaar zodanig te vervangen dat er op elk moment van de dag zorg op een bepaalde afstand is." Ook grensoverschrijdende samen werking is nodig,. „Bijna elk krimpgebied ligt tegen een groeige- bied in het buitenland. Er zijn nog wel veel barrières die moeten wor den weggenomen." door Edith Ramakers Stroomopwaarts of stroomaf waarts zal het gaan over de Westerschelde. Dus niet van de ene naar de andere kant, maar van Vlissingen naar Antwerpen of van Antwerpen naar Vlissingen. Simpele ideeën zijn meestal de bes te ideeën. Dit is er zo een. De pro vincie Zeeland heeft in het jaar van het Water het idee Stroomop en -afwaarts van Scoop en de Zeeuwse Bibliotheek gehonoreerd. „Er wordt langs alle plekken geva ren die zo vaak in het nieuws zijn. Nu zie je ze eens van een andere kant", zegt Cor de Jonge, projectlei der van 'Stroomopafwaarts'. Eigenlijk is de bootreis van ruim 4,5 uur (als het getijde gunstig is, anders duurt het nog langer) van Vlissingen naar Antwerpen al een attractie op zich. Wie doet dat nu nog uit eigen beweging? Vroeger was er met de Flandria een geregel de bootdienst tussen Vlissingen en Antwerpen. Maar die dienst is niet lucratief meer. „Tijdens de bootreizen zal er van alles te zien zijn. Er varen in elk ge val drie boten met allemaal een apart thema. En voor de terugreis hebben we een touringcar gere geld", zegt De Jonge. Er is een literatuurboot (7 juli, kos ten 49,50 euro pp.), een boot die vaart tijdens de Museumnacht (4 augustus) en een tijdens de Zomer van Antwerpen (1 september), dat is een cultureel zomerfeest. De literatuurboot is omgedoopt tot Le Bateau Ivre (de dronken boot), naar een gedicht van de Franse dichter Arthur Rimbaud. Geert van Istendael stapt aan boord en er zijn muzikale inter mezzo's. In Antwerpen volgt voor ÖLOV" heeft een prachtige verzameling Volvo occasions. Op dit moment hebben wij een gedeelte van onze voorraad fiks afgeprijsd. Aw os?; ',id od't Onderdeel van de Automatons Groep OLOV® Goes Pearyweg 1 7 (Car Village®) Tel. 0113 - 275000 olov.nl diegene die wil een literaire wan deling. „Maar ik kan me ook voor stellen dat er ook mensen zijn die Antwerpen op eigen houtje willen verkennen met onder andere het indrukwekkende MAS op steen worpafstand van de haven waar we aanleggen." In het MAS (Museum aan de Stroom) wordt het verhaal verteld over de wereld die Antwerpen bin nenvaart. „Dat doen we nu ook vanuit Zeeland." Bij het project is ook het Vlaamse bureau Prospekta betrokken. „Vlamingen kunnen met de boot naar Vlissingen varen om Zeeland te ontdekken. Daar is in elk geval een Cruise culinair bij, met een diner in enkele restau rants op de boulevard in Vlissin gen." Meer informatie en kaartverkoop via www.stroomopafwaarts.nl en www.theaterverkoopzeeland.nl NIEUW-NAMEN - Als de minister raad vandaag besluit de Hedwige- polder volledig te ontpolderen, sleept grootgrondbezitter Gery de Cloedt Nederland voor de rechter. De Cloedt, eigenaar van de Zeeuw se polder, heeft dat laten weten via zijn jurist. Nederland hoeft vol gens hem geen akkoord te hebben van Vlaanderen of Europa voor een natuurherstelplan. „Nederland is volledig vrij in haar aanpak zo lang ze kan aantonen dat een alter natief ecologisch verantwoord is." De Cloedt zei bang te zijn dat het kabinet in de haast om van het dossier af te zijn, besluit de hele polder onder water te zetten. De PZC volgt drie Zeeuwse scholieren tijden hun eind examens. Vandaag: Mike Schrooten (17) uit Middel burg over zijn havo-examen Wiskunde B. door Matthanja Schipper Mike moet even bij komen van zijn examen wiskunde B. Zijn spannend ste examen zit er op. „Ik heb behoorlijk lopen stres sen", zegt hij een kwartier na af loop. „Als ik een vraag niet wist, dan keek ik op de klok en schrok ik dat het alweer zo laat was." Maar het is hem gelukt: de leerling van het Scheldemond College in Vlissingen had uiteindelijk toch ge noeg tijd om alle vragen te beant woorden. De zenuwen van Mike waren niet onterecht, voor een voldoende moest hij vandaag een 6,2 scoren. Of dit is gelukt weet hij niet. Ik heb hoop, maar ik vraag me af of het echt een dikke voldoende is. Ik twijfel daarom nog of ik mijn antwoorden ga vergelijken met het antwoordmodel op internet." Het is toch een beetje een tegenval ler, want voor de oefenexamens die hij had gemaakt scoorde Mike een mooie zeven. Hij had uren achter elkaar zitten studeren voor het examen. '„De stof had ik goed onder de knie, maar het examen was gewoon moeilijk." Ook veel van Mike's klasgenoten waren niet tevreden over het examen. Maar voor Mike is het geen reden om bij de pakken neer te zitten. „Ik ga gewoon door. Volgende week heb ik nog Engels en natuur kunde. Het is nog even doorzet ten, maar ik kijk er nog steeds hoopvol tegen aan." Om een voldoende te halen voor natuurkunde moet Mike een 5,8 scoren voor zijn centrale examen. „Ik wil natuurlijk hoger halen, maar ik heb alles wel heel nauw keurig uitgerekend." Een onvol doende is natuurlijk nooit leuk, maar het is nog geen ramp. Mike mag namelijk twee vijven op zijn lijst hebben om te slagen. Ondertussen heeft hij meer dan de helft van de examens achter de rug. Stiekem denkt hij al aan vol gende week vrijdag. Twee dagen na zijn examens vertrekt hij naar de Griekse zon. „Dan kan ik lekker stoom afblazen. Ik denk dat de spanning voor de Uitslag dan wel mee zal vallen." Als ik een vraag niet wist, dan keek ik op de klok en schrok ik dat het alweer zo laat was KWADENDAMME - De akkerdistel die overlast geeft omdat hij bijvoor beeld te dicht bij een akker staat, wordt gezamenlijk bestreden. Dat maken Natuurmonumenten, Het Zeeuwse Landschap en Staatsbos beheer bekend. Overlast kan ge meld worden bij de organisaties. De akkerdistel is echter ook een nuttige plant. Het is een zoge noemde nectarplant voor bijvoor beeld vlinders en bijen. De distels vormen een goede bescherming voor (broed)vogels. In de herfst zijn de uitgebloeide bloemen juist weer belangrijk als voedselbron voor zaadetende vogels, zoals de putter en de groenling. In Zeeland is de distelverordening van kracht. Grondeigenaren moe ten bloeiende distels in een strook van 30 meter tot aan de naastgele gen akker verwijderen. Disteloverlast kan gemeld worden bij: Natuurmonumenten, 0113-644 044. Het Zeeuwse Landschap: 06-51589271, Staatsbosbeheer: 0118-597256. Mercedes-Benz. -Monteur terplaatse - Gratis Sei vice24b-hotline - Mobditeitsgarantie - Vervangend '■/ervoer - Originele Mercedes-Benz onderdelen - Speciaal opgeleide vakmensen - Mercedes-Benz OptiGarant - Kijk-vooi' onze Bedrijfswagen Onderhouds- en Répara!iesemce op www.mbvanoevereninl/service. Mercedes-Benz tl Oeveren Goes Albert Plesmanweg 2,4462 GG, tel. 0113- 21 27 30/ Terneuzen Productiestraat 4, 4538 BX,.tel: 0115 - 62 04 00: www.MBvanoeveren.nl.info@M8vanoeveren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58