'Cowboys' komen je geld halen i;3 Opkoper van schulden Lager salaris nieuwe directeur Delta Bestaande, keurige, incassobureaus lij den onder de steeds meer oprukkende 'cowboy-bedrijven'. Lid Raad van Bestuur Akzo Nobel volgt opgestapte Boerma op bij Zeeuws energiebedrijf vrijdag 25 mei 2012 TWVhi&iti wmsföfatsiVWtttm&toaM*fCtd) Incassobedrijven zijn bang dat de crisis leidt tot het op rukken van bedrijven die het niet zo nauw nemen met de wet of de eigen ge dragscode van de sector. De groeiende schulden problematiek in combi natie met het ontbre ken van goede wetge ving biedt ruimte aan 'cowboys' die met onfrisse of bedenkelijke methodes, zoals intimidatie, probe ren om moeilijk inbare vorderin gen toch binnen te halen. Harde cijfers zijn er niet, maar vol gens Jet Creemers, voorzitter van brancheorganisatie NVI (Neder landse Vereniging van gecertificeer de Incasso-ondernemingen) zijn er wel 'signalen' dat het aantal avonturiers in de financiële dienst verlening oprukt. De zeer fors ge bouwde, zwaar getatoëerde 'Big Openstaande incasso In het vierde kwartaal van 2011 stonden in Nederland ruim 3,5 mil joen vorderingen open, met een totale waarde van zo'n 6,3 miljard. 1 juli wordt de nieuwe Wet Incas so van kracht, daarin staan de maxi male tarieven die incassobureaus in rekening mogen brengen. De NVI wilde eigenlijk verdergaan de regelgeving, zodat ook de kwali teit van incassobureaus kan wor den gereguleerd. Waarde van het aantal openstaande vorderin gen in het vierde kwartaal van 2011 'Intimidatie is absoluut taboe. Wij houden ons aan wetten en aan de eigen gedragscode.' Jet Creemers, brancheorganisatie incassobureaus NVI Frank' runt bijvoorbeeld een incas sobureau op 'no cure, no pay'-ba- sis, wat wil zeggen dat klanten hem alleen hoeven te betalen als Frank succes heeft. „Ik reken 25 procent van het totale bedrag." Frank stuurt mensen die zijn klan ten geld schuldig zijn voor hij per soonlijk langs komt een kort brief je met een verwijzing naar zijn website www.bigfrank.nl. Dat vol staat meestal wel, legt hij uit. „Je vecht maar voor een ding: voor het belang van je klanten." Big Frank is een veelzijdig man. Hij is ook in te huren als artiestenbege leider of bodyguard. Met dat soort methodes willen incassobureaus die lid zijn van NVI niets te ma ken hebben. „Als zo iemand voor je deur staat, sla je desnoods de spaarpot van je kinderen aan digge len om maar van hem af te ko men. Dat soort intimidatie is abso luut taboe. Wij houden ons aan wetten en aan de eigen gedragsco de. Daar staat onder meer in dat je mensen moet wijzen op de moge lijkheid van schuldsanering", zegt Creemers. Betalen bij een incassobureaus kan tegenwoordig ook gewoon aan de deur met pin. foto Maurice Boyer door Hans Gertsen DEN HAAG - De oplopende schul denberg schept een hele nieuwe markt. Bedrijven als Verkoopjevor- dering.nl, die zich specialiseren in het opkopen van tweedehands schulden, groeien als kool. Ze bie den bedrijven en particulieren aan om moeilijk inbare vorderingen met een flinke korting over te ne men. Hoe hoog die korting is, ver schilt van geval tot geval. „Het hangt af van de inschatting die we maken van de kans dat we het openstaande bedrag geheel of ge deeltelijk binnen kunnen halen en van de kosten die daarmee ge moeid zijn", legt Rob de Haan van Verkoopjevordering.nl uit. Zijn be drijf begon in april 2010 klein, maar heeft: inmiddels vier mensen in dienst en wikkelt 'honderden vorderingen per maand' af Het verkopen van vorderingen te gen een deel van de oorspronkelij ke waarde is in Nederland redelijk nieuw, in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is het al lang inge burgerd. Volgens De Haan heeft het grote voordelen. „Je ziet welis waar een deel van je geld niet te rug, maar de rest krijg je vrijwel meteen op je rekening gestort. Wij nemen het risico over. En je hebt als bedrijf ook geen gezeur meer met een potentiële klant over een oude vordering." Voor particulieren en bedrijven ontstaat een extra keuzemogelijk heid, volgens De Haan: „Je kunt een incassobureau inschakelen. Dat gebeurt in pakweg tachtig pro cent van alle gevallen. Je kunt de schuld afschrijven, wat in zo'n tien procent gebeurt. En je kunt naar de rechter, wat in pakweg vijf tot zes procent van alle gevallen ge beurt. Wij bieden nu dus een vier de alternatief" Volgens de me de-oprichter van verkoopjevorde- ring.nl wordt op dit moment zo'n vier procent van alle vorderingen in Nederland verkocht. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Rob Frohn (52), de nieuwe directeur van Delta, moet bij het energiebedrijf genoegen ne men met een lager salaris dan zijn voorganger Peter Boerma ontving. Frohn verdient bij Delta 375.000 euro per jaar. Boerma beurde vier ton. De vertrekregeling wordt be perkt tot één jaarsalaris. Daarnaast kan Frohn, net als alle topmana gers bij Delta, wel jaarlijks een bo nus tegemoet zien van maximaal dertig procent van zijn salaris. Na alle commotie over de som geld die Boerma meekreeg, wil Delta transparant zijn over salaris sen en bonussen, zegt woordvoer der Mirjam van Zuylen. Boerma legde zijn functie in de cember neer nadat duidelijk was geworden dat Delta zijn- ambities voor de bouw van een tweede kerncentrale niet kon waarmaken. Hij kreeg bij zijn vertrek 1,3 mil joen euro mee. Boerma bleef wel actief als adviseur van de Raad van Commissarissen bij het energiebe drijf De Raad van Commissarissen heeft Frohn per 1 juni benoemd. Gisteren werd hij voorgedragen tij dens een informele aandeelhou dersvergadering. Frohn was sinds januari 2011 lid van de Raad van Commissarissen van Delta. Zijn vaste baan was lid van de Raad van Bestuur van AkzoNobel, die hij van 2004 tot 2012 versterkte. Frohn heeft zin in zijn nieuwe baan: „Ik ben vanuit mijn functie in de Raad van Commissarisen en thousiast geworden voor Delta en de kansen van dit multi utility-be- drijf. Vöor een publiek bedrijf in de energiesector zijn er volop mo gelijkheden duurzame energie voorziening voor de komende ja ren dicht bij de klanten te bren gen. De unieke zelfstandige positie in Zeeland blijft de basis voor Del ta. De energietransitie strategie van Delta naar een C02-neutrale toekomst onderschrijf ik van har te." Frohn is het volmondig eens met het besluit van Delta om het plan voor een tweede kerncentrale voorlopig in de ijskast te zetten. Dat is in het huidige economische klimaat onhaalbaar. President-commissaris Daan van Doorn is blij met de nieuwe direc teur; „Hij heeft niet alleen de ge wenste ervaring, maar hij is ook bekend met de organisatie en de uitdagingen voor Delta en de sec tor." Rob Frohn werkte sinds 1984 bij multinational Akzo Nobel. De laat ste vier jaar was hij verantwoorde lijk voor de divisie Specialty Che micals. Voor Delta is de chemie 'aanpalende' techniek, waar het energiebedrijf mogelijk zijn voor deel mee kan doen. Verder bezit Frohn een enorm net werk. Hij zit bijvoorbeeld in de Raad van Commissarissen van het Havenbedrijf Rotterdam en Nutre- co. Frohn studeerde bedrijfsecono mie aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. Rob Frohn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13