81 buitenland fïrf.c-'-ar Scepsis en hoop in effeweg.nl Amnesty: Veiligheidsraad overbodig effeweg nl 10529 - Egypte kan in vrijheid stemmen voor president Rome en Milaan 46 96 67 Boedapest, Balaton en de Poesta Rome, Florence en Venetië co^*255' donderdag 24 mei 2012. Florence ,rt Class' Vermeld bij boeking de boekcode 8521 en maak kans op een stedentrip! NEW YORK - Mensenrechtenorgani satie Amnesty International heeft ongekend scherpe kritiek op de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Die grijpt niet in bij misda den in Syrië. Daardoor lijkt de raad 'achterhaald en steeds onge schikter' en 'overbodig als bewaker van de wereldvrede', stelt Amnes ty- Vooral Rusland moet het ontgel den. Moskou is een belangrijke bondgenoot van het Syrische regi me en heeft veel economische be langen in het Arabische land. Als permanent lid van de Veiligheids raad werkt Rusland daarom inter nationale sancties tegen. 'De vast beslotenheid van sommige leden van de Veiligheidsraad om Syrië te gen elke prijs te beschermen' is. in de ogen van Amnesty 'een verraad van het Syrische volk'. Volgens Amnesty zijn ook opkomende machten als India, Brazilië en Zuid-Afrika vaak medeplichtig aan misdaden omdat ze erover zwij gen. Het Westen meet met twee ma ten, zegt de mensenrechtenorgani satie. Tegen het Libische regime werd vorig jaar het leger ingezet, maar voor demonstranten in een belangrijke bondgenoot als Bah rein 'was de internationale ge meenschap duidelijk minder be reid steun te bieden'. Gisteren werd ook bekend dat een zwager van de Syrische president al-Assad, Assef Shawkat, bij een aanslag op de top van het Syrische regime, om het leven zou zijn ge komen. De belangrijkste mensen die over de veiligheid van het regi me waken, verenigd in de crisis- raad, zijn volgens mediaberichten zaterdagavond aan tafel gegaan en hebben vergiftigd eten genuttigd. Shawkat, al jaren een topman bin nen de veiligheidsdiensten, is naar verluidt zondag overleden. Voor het eerst kan in Egyp te in alle vrijheid worden ge stemd voor een president. „Elke kandidaat gaat voor ei gen eer, zegt het ene, en doet het andere." door onze correspondent Dirk Wanrooij De Egyptenaren staan op deze woensdag al vroeg in de rij voor de stem bureaus. Voor het eerst kan in alle vrijheid worden ge stemd voor een president. Maar hoewel de kiezers trots zijn op hun eerste presidentsverkiezingen zonder Hosni Mubarak, overheerst ook scepsis, zoals bij het stembu reau in Darb El-Ahmar, een arme wijk in het oosten van Cairo. Daar staan mannen en vrouwen apart in lange rijen te wachten. Terwijl de mannen in stilte wach ten op hun beurt worden de vrou wen toegesproken door de gesluier de Fatma. Ze vertelt dat ze gestemd heeft op Mohamed Morsi, de kandidaat van de Moslimbroederschap, om dat 'het land niet bestuurd moet worden door één persoon zoals in het verleden, maar door een ge meenschap, de Moslimbroeder schap'. Een aantal vrouwen in de rij knikt instemmend. „Maar iedereen is be ter dan Amr Moussa of Ahmed Shafiq", voegt Fatma er aan toe. „Zij zijn de kandidaten van het le ger en zullen Egypte regeren zoals Mubarak dat deed." De woorden van Fatma lijken niet veel invloed te hebben. Veel men sen hebben het vertrouwen in de ^moslimbroeders verloren vanwege hun weinig daadkrachtige optre den in het parlement. Bovendien-, lijkt de retoriek van Moussa en Shafiq aan te slaan. Beiden presen teren zich als sterke mannen die de orde in Egypte kunnen herstel len. Tussen de zwijgende mannen staat timmerman Abdel (51). Hoe wel hij ook hoopt op een definitie ve breuk met het verleden, stemt hij op Amr Moussa. „Wat we no dig hebben is iemand die van wan ten weet, iemand die ervaring heeft. Moussa heeft jaren als minis ter gediend onder Mubarak, en supervoordelige busreizen HHMMRMH 10 daagse busreis - Vertrek op 2,30 juli, 27 aug HOOGTEPUNTEN e Stadswandeling Florence 6 Stadsrand rit Rome Bezoek Villa d'Este Bezoek Milaan Lago Maggiore - Bezoek Isola Madre INCLUSIEF e 9 hotelovernachtingen 10 9x ontbijt en diner Brandstoftoeslag Begeleiding doof uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per GRATIS Comfort Class touringcar li®. weet dus wat het betekent om pre sident te zijn. Ik heb kinderen en ik maak me zorgen over de veilig heidssituatie en werkgelegenheid in het land." Een aantal kilometer oostwaarts, in de wijk Mounira, iets ten zui den van het centrum van Cairo, vertelt Mohamed, een portier, over zijn keuze voor Ahmed Sha- fiq. „We hebben een gebrek aan veilig heid. Ik durf in het donker nauwe lijks meer de straat op. Maar dat betekent niet dat ik vertrouwen heb in het politieke proces. Elke kandidaat gaat voor eigen eer,-zegt het ene, en doet uiteindelijke het tegenovergestelde. Als het niet ver plicht was om te stemmen, was ik thuisgebleven." Deze scepsis wordt breed gedra gen. In de lommerrijke wijk Gar den City vertelt Adel Mahmoud dat hij de verkiezingen boycot. „Wie er ook wint, het leger houdt de macht in handen. Ik weiger legi timiteit te verlenen aan deze mas kerade." Mahmoud gaat zijn stem biljet daarom" ongeldig maken. 8 daagse busreis - Vertrek op 13 juli, 3, 31 aug, 14 sept HOOGTEPUNTEN Benedictijnenklooster Melk Balatonmeer Bezoek Boedapest Natuurtocht Donauknie 5 Natuurreservaat Poesta Bezoek Grein INCLUSIEF 7 hotelovernachtingen 3 7x ontbijt en diner 5 Stadsrondrit Boedapest o.l.v. een Nederlands sprekende gids Brandstoftoeslag Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per GRATIS Comfort Class touringcar Gratis 8 daagse busreis - Vertrek o.a. op 6, 20 juli, 10 aug Alle fouten voorbehouden, Prijzen zijn vanaf, per persoon en inclusief brandstoftoeslag. Exclusief €18,- reserveringskosten per boeking. Een Egyptische vrouw stemt tijdens de eerste ronde van de presidentsver kiezingen in Caïro. foto Khalil Hamra/AP HOOGTEPUNTEN Dagtocht Venetië Bezoek San Marino Bezoek Rome Kuuroord Fiuggi Terme Kunststad Florence INCLUSIEF 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt en diner Stadsrondrit -wandeling Rome en o.l.v. een gids s Brandstoftoeslag 6 Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per GRATIS Comfort Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8