Stappen tellen voor spierziekte ALS 15 ideï mee donderdag 24 mei 2012 op pad www.pzc.nl/uit wandeling door redactie. E-mail: - j. vandamme@pzc.nl Postadres: PZC t.a.v. Jan van Damme, Postbus 91, 4330 AB Middelburg door Wendy de Jong Iedere dag zet Jaap de Looff (69) ongeveer 25.000 stappen. Op 30 januari 2013 wordt hij zeventig jaar. Dan hoopt hij dat zijn stappenteller zeven mil joen stappen aangeeft. Vandaag trek ik mijn wandelschoenen aan en loop een rondje met hem mee. Een wandeling van ongeveer 6,5 ki lometer die begint bij het Abbekin- dersebos in Kapelle en voert door Kloetinge en Goes. Op 9 april, bijna een jaar nadat zijn vrouw Coby op 68-jarige leef tijd overleed aan de gevolgen van de spierziekte ALS, besloot hij om de eerste van 7.000.000 stappen te zetten. „Ik had het op dat moment erg moeilijk en wilde graag 'iets' doen. Toen besloot ik om te gaan doen wat ik het liefste doe, wande len. Als ik wandel, loop ik over van de ideeën. Ik besloot, geïnspi reerd door het gedicht De Gestor vene van Ida Gerhart waarin het getal zeven centraal staat, om ze ven miljoen stappen te zetten op mijn zeventigste verjaardag." In het Abbekindersebos komen we al snel langs de gedenkboom die eind vorig jaar in het Bos van de Toekomst is geplant ter nage dachtenis aan Coby. „Ik vind het fijn om hier langs te lopen. Daar om loop ik dit rondje iedere och tend. Samen met mijn hond Par does. 's Middags trek ik er dan weer op uit zonder hond om een grote ronde te lopen. Ik leg iedere dag zo'n dertig kilometer af" Sinds het idee vorige maand ont stond, heeft Jaap al 800 kilometer afgelegd, wat neerkomt op zo'n 1.169.802 stappen. Het antwoord op de vraag waarom hij voor stap pen gaat en niet voor meters is simpel. Hij heeft altijd een stap penteller op zak, die hij dagelijks aan het einde van de dag op de computer aansluit om uit te laten lezen. Zo kan hij goed bijhouden hoeveel stappen hij al heeft gezet en hoeveel hij er nog moet. Aan de haalbaarheid van zijn doel twij felt hij geen moment. „Als ik zie dat ik nu al zo'n 800 kilometer heb afgelegd, dan weet ik zeker dat ik die zeven miljoen stappen ga ha len." Jaap is verknocht aan Zeeland. Als hij drie dagen van huis is, slaat de heimwee al toe. „Veel wandelaars lopen naar plaatsen als Santiago de Compostella in Spanje. Daar is niks mis mee, maar ik vind er niks aan. Ik dig 's nachts liever in mijn eigen bed. En bovendien is er ge noeg moois te zien in eigen provin cie." Jaap komt wel buiten Zeeland. Zo heeft hij kortgeleden nog een flin ke wandeltocht afgerond in Lim burg en binnenkort wandelt hij over de Afsluitdijk, een tocht die wordt georganiseerd door Stich ting ALS Nederland. Na het Abbekindersebos lopen we over een asfaltweg richting Kloe tinge. Het is er heerlijk rustig, on danks de nabijgelegen A58. Even voor Kloetinge komen we voorbij het revalidatiecentrum waar Jaap vaak met zijn zieke vrouw is ge weest. Daar hebben ze lotgenoten leren kennen. Met sommigen van hen heeft Jaap nog contact, maar de meesten zijn inmiddels overle den. Ook voordat zijn vrouw ziek werd, wandelde Jaap graag. Samen met zijn vrouw trok hij er regelmatig met de camper op uit om te wan delen. „We hebben heel wat kilo meters al wandelend afgelegd. Zo hebben we bijvoorbeeld het Pieter pad gedaan en nog wat langeaf- standpaden. In 2006 liep Coby haar laatste vierdaagse." Wat begon met een slapende grote teen eindigde 38 maanden later toen Jaaps vrouw Coby op 68-jari- ge leeftijd stierf „Het was een hele zware tijd die met geen pen te be schrijven is. Ik heb de zorg voor haar op me genomen. Achttien maanden nadat ze de diagnose ALS kreeg, kon ze al niet meer zelf standig ademen. Ze moest daar door constant een masker dragen dat haar van zuurstof voorzag." Wandelen deed Jaap nog wel, maar alleen als iemand anders de zorg voor Coby op zich kon ne men. „Wandelen werkt voor mij als therapie. Ik loop over van de ideeën die je met nog geen hon derd man kan uitvoeren. Dus als ik dit haal, begin ik waarschijnlijk weer een volgende. Want met elke stap die ik zet, wil ik aandacht voor de vreselijke ziekte ALS." Jaap de Looff aan de wandel met zijn hondje Pardoes. Boerderij gelegen aan de Abbekindersezandweg Kloetinge s Patijnweg. Küiterswegeling Finish Het Bos van de Toekomst: Abbekindersebos is populair bij hondenliefhebbers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55