Torentid als Zeeuwse llllflillllfl Folsom Prison Blues 5 Ballade aan de Schelde agenda donderdag 24 mei 2012 www.pzc.nl/uit door René Hoonhorst Sven Cruson (37) is al heel wat jaren weg uit Bresjies. Maar hij blijft 'al zijn le ven' een echte Bressiaan- der. Dat zijn geen loze woorden, Cruson laat het ook horen. Na actief te zijn geweest in de hip hopformatie Stormtroepers, intro duceerde Cruson als Swensee vis- hop, op muziek van bekende rap nummers gezette teksten in West-Zeeuws-Vlaams dialect. John ny O.K. volgde Swensee op met 'nummers uit de R B in het Bressisch'. Sinds enige tijd heeft Sven een nieuw alter ego: Johnny Contant, de West-Zeeuws-Vlaam- se pendant van Johnny Cash. Contant bracht onlangs zijn eerste cd met 'Zjiwse Kuntrie Muzik' uit: De Zwarte Ruiter. De titel is ontleend aan een film van Wim Verstappen over een Zeeuws-Vlaamse smokkelaar. „Geen Bressiaander, maar wel een soortmutlaw. En die zocht ik om de sfeer van de liedjes te duiden", legt Cruson uit. Want Johnny zingt wel 'kuntrie', maar heeft het niet op zoetsappi ge, melodramatische liedjes over eeuwigdurende liefde en het idylli sche plattelandsleven. Contant voelt zich meer verwant met out laws, bandieten die door eigen schuld of een niet te vermijden noodlot in problemen (aan de drank of in de gevangenis) raken. Het eerste liedje dat Cruson schreef was Torentid. Geïnspireerd op de Folsom Prison Blues ('I shot a man in Reno, just to watch him die') van Johnny Cash beschrijft Contant hoe hij in de Middelburg se gevangenis Torentijd is beland ('ik gaf d'j: één een boutjie, die ké rel leef nie meer'). Het nummer Vees te laot is de Breskense verta ling van het andere Cash-nummer op de cd, I got stripes. Ook hertaalde nummers van on der anderen Steve Earl, Kenny Ro gers en The Highwaymen belich ten de zelfkant van het wilde wes ten. Alf zwo jong, Apestoned strontzat en Vader van 'n hast die ah Truus jit) laten toehoorders schateren om zaken die niet om te lachen zijn: heimwee en het verla ten van kind en/of vrouw. En dan is daar ook nog Raore Sjek, een nummer dat al een paar jaar in de Zeeuwse Top 40 van Omroep Zee land bivakkeert. Contant legt uit: „De cd is nog niet zo lang uit, maar ik ben al een tijdje bezig met nummers maken en uitproberen. Ik moest bijvoorbeeld eerst goed gitaar leren spelen en heb al tokke lend wat nummers bij elkaar ge sprokkeld. Van Raore sjek circu leerde een filmpje op You Tube en nadat de omroep het ging draaien, is het steeds bekender geraakt." Op de cd staan volgens de hoes twaalf nummers. Maar na het laat ste nummer blijft de plaat nog tien minuten doorlopen, alvorens er een dertiende lied te horen is. Contant wist niet of hij het titello ze nummer Nog één keerwel met goed fatsoen op een cd kon zetten. Lachend: „Het is niet ge schikt voor oma's oren." De prachtige uitklaphoes biedt allochtonen van bui ten de regio een spoedcur sus West-Zeeuws-Vlaams. Johnny legt in een paar hoofdregels uit hoe klinkers in diverse woorden moeten worden uitgesproken, hoe uitgangen worden verbasterd en welke letters wanneer worden in geslikt. Ook is er een verklarend woorden lijstje, waaruit zelfs streekgenoten nog het een en ander kunnen le ren. Het 'boutjie' uit Torentid is bij voorbeeld gewoon een klap (dan wel forse mep). De Zwarte Ruiter, die zijn weg naar veel fans al vond, is te bestellen via www.johnnycon- tant.nl Het schijfje is ook bij veel platenzaken te vinden en - even tueel mét speciale whiskey - te koop bij slijterij de Vuurtoren. Net als zijn voorgangers Swensee en Johnny O.K. heeft Johnny Con tant geen ambities om als artiest fulltime op het podium te staan. Maar 'af en toe eens in Zeeuws- Vlaanderen of aan de overkant spe len', zou hij heel leuk vinden. Op eerste pinksterdag is hij voor het eerst officieel in levende lijve in de regio. Hij treedt op tijdens het festi val Ballade aan de Schelde aan 't Kopje van Kanada tussen de Dow-fabrieken en de sluizen. Maikel Harte kan het niet laten. Hij mag dan de Lamaketta's achter zich hebben gelaten, de aandrang om het podium op te klauteren, is voor Harte soms niet te bedwin gen. Harte riep zijn Hasten, de muzi kanten waarmee hij tijdens zijn laatste theatershows samenwerkte, bij elkaar en stampte een festival uit de grond: Ballade aan de Schel de. Het muziekfestijn wordt op eer ste pinksterdag gehouden op 't Kopje van Kanada, een stuk dijk aan de Nieuw Neuzenweg tussen het Dow-complex en de sluizen. Het festival begint om 15.00 uur met een optreden van The Orange Band, een gezelschap Sasse bla zers. Na hen is Johnny Contant voor het eerst in (bijna) eigen streek te horen. Vervolgens laten Gork A27, The Sweet Lord Ani mals en Betty's Doghouse rock en roll in diverse varianten over de Schelde schallen, voordat Maikel Harte 8c de Hasten omstreeks 20 uur een selectie uit theaternum mers en 'gouwe ouwen' laten ho ren. Dj's Jo en Ko sluiten de avond met dansbare mixes af. Tussen alle acts door tovert goo chelaar Miek de Witte voor het pu bliek. Kaarten a 12,50 euro bij Sonora, de Paerdenstal of www.maikelharte.nl De sfeervolle hoes. Johnny Contant poseert op de trap van de kiosk op het Spuiplein in hometown Bresjies. foto Peter Nicolai DONDERDAG 24 MEI Middelburg Concert popgroep De Staat. De Spot, 20.00 uur VRIJDAG 25 MES Cadzand Zeeuws-Vlaams Orgelfestival: concert Jaap Zwart (orgel) en Heiko ter Schegget (blokfluit). Kerk, 20.00 uur Goes Funfest presents: Funky Style Brass, DJ Marcellus en DJ Djexunz. 't Beest, 21.00 uur Middelburg 'Puzzels', toneelvereniging Pauze. Minitheater, Verwerijstraat 53, 20.00 uur Rien Balkenende voert de Goldbergva- riaties van Johann Sebastian Bach uit. Voorafgaand houdt hij een lezing. Lutherse Kerk, 20.00 uur Derde editie Deepstep, met AKS (Ad dicted Kru Sound), Jahua, The Denzer, Ro land Ninethousand en Vj Marek. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Optreden Storyville Jassband. De Mug, 21.00 uur DJ Sandstorm. Desafinado, 22.00 uur Terneuzen Orgelconcert Jan van Westenbrugge. Grote Kerk, 20.00 uur ZATERDAG 26 M£i Brouwershaven Laatste concert Schouws Jeugdorkest. Sint-Nicolaaskerk, 20.00 uur Goes Popaanzee-avond, met optredens van Jex Thoth en Swamp Machine. 't Beest, 20.30 uur Middelburg Eerste wedsttijd voor Nederlands Kam pioenschap showorkesten. Sportpark Veersepoort, 19.30 uur 'Puzzels' door toneelvereniging Pauze. Minitheater, Verwerijstraat 53, 20.00 uur The Hackensaw Boys met antieke folk- en bluegrassmuziek. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland Peter Faber, 'Bondgenoot' (toneel). De Wegwijzer, 20.30 uur Philippine Rockcoverfestival Rock On The Kiosk. Philipsplein, 14.00 uur Terneuzen Dubstep party The Blackout, met Ad dergebroed, Loonaticz, Point.Blank, The Flying Dubz Man, Bionic Bomber. De Pit Vlissingen Bluesrock met Ruben Hoeke Band en nieuwe Zeeuwse groep Busted Feet De Piek, 21.30 uur Zaamslag Concert J0R0 Choir. Podium van Zaamslag, 20.00 uur ZONDAG 27 MEI Aardenburg 8e Zomer van galeRichel, met mandoli ne-accordeonduo Follie a Deux. GaleRichel, 14.00 uur Axel Hans Kazan met 'Het Koffertje'. De Halle, 14.30 uur Goes Optreden The New Orpheans. Manhuistuin, 12.00-13.00 uur Middelburg Mantra meezingconcert, Padma (Verwerijstr 51), 14.00-16.30 uur KinderKlassiek De Suleika's en 'Het mysterie van de gevoelige snaren'. Zeeuwse Concertzaal, 14.30 uur Grandpa Nick Sessieband met gastzan- ger Kees Moerland en rockband ROLR. Schuttershof, 17.00 uur Philippine Dweilen rond de Kiosk. Philipsplein, 15.00 uur Retranchement Concert Kalès Gitaarkwartet. Ned. Hervormde Kerk, 11.00 uur Vlissingen Concert Kabuki. Panta Rhei, 17.00 uur DINSDAG 29 MEI Middelburg Karin Bloemen cabaretprogramma. Stadsschouwburg, 20.00 uur WOENSDAG 30 MEI Middelburg Karin Bloemen cabaretprogramma. Stadsschouwburg, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45