Magnus Östrom neemt de luisteraar mee in Zesde editie International Jazzfestival donderdag 24 mei 2012 2 lUSt -linternaliona! COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bijdePZC. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: redsec@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@pzc.nl Piifiksteraeekend 2012 Dit Pinksterweekend vindt de zesde editie plaats van het International Jazzfesti val Middelburg. Met een gebalan ceerd programma van aanstorm end nationaal talent naast interna tionale zwaargewichten zoals Ri chard Bona. Op basis van de pro grammering schaarde de Volks krant het festival onlangs onder de beste 23 in Europa. En daar is zake lijk leider Renny Minnaert zeer verguld mee. „Je hoeft geen jazzkenner te zijn om je te laten verrassen op het Ab dijplein", stelt hij. „In 2008 gebeur de dat met E.S.T., de mensen spre ken nog over de betovering die toen ze ondergingen, maar dit jaar kan het weer zomaar gebeuren. We zetten niet alleen voor de insi der grote namen neer, maar ook iets voor het grotere publiek. Maar we boeten niet aan kwaliteit in dus te commercieel gaan we ook niet." Natuurlijk is er ook dit jaar weer oude stijl jazz. Die is te vinden op de Markt, met bijvoorbeeld de Dut ch Swing College Band, en bij de street parades. Dit jaar is de opzet op het hoofdpodium, het Abdij plein, wat veranderd. „In vorige edities wisselden betaalde en gra tis optredens af waardoor we wel eens mensen van het plein moes ten sturen. Dat is natuurlijk niet sympathiek. Nu vinden zaterdag en zondag de betaalde concerten plaats. Vanaf 15.00 uur tot circa 24.00 uur ben je binnen en kun je doorlopend genieten van muziek. We wilden namelijk een echte fes tivalsfeer creëren. Horeca en cate ring zijn daarom ook uitgebreid." door Mischa Beckers In 2008 gaf E.S.T. op het Inter national Jazzfestival in Mid delburg een memorabel con cert. Als betoverd lieten vele honderden bezoekers zich meevoe ren in een fascinerende muzikale reis. Een maand later overleed bandleider Esbjörn Svensson tij dens een tragisch duikongeluk. Drummer en medecomponist van E.S.T., Magnus Öström, trok zich twee jaar in stilte terug. In 2010 for meerde hij zijn eigen kwartet. Het eerste album Thread of life bevat parallellen met E.S.T. maar toont bovenal de kracht van Öström als componist en bandleider. Zaterdag speelt het Magnus Öström Quar tet, tijdens het International Jazz festival, op het Abdij plein in Mid delburg. E.S.T. was een pianotrio dat een heel breed geluid kon neerzetten, onder meer door de elektronische effecten waarmee Dan Berglund zijn contrabasgeluid manipuleer de. Voor zijn kwartet voegde Östrom een gitarist toe aan de be zetting. „Ik hield altijd al van gi taar", zegt Öström. „En ik houd van de manier waarop je die sa men met piano en keyboards kunt gebruiken. Hetzij in het dubbelen van een melodie, hetzij bij het con trapunt. En natuurlijk ook voor de meer heftige geluiden die je er uit kunt halen, zeker als je over een gitarist beschikt als Andreas Hour- dakis, die zijn roots in metal heeft." Aanvankelijk had Öström een ge luid in zijn hoofd met twee key boards. Maar toen hij met Hourda- kis en bassist Thobias Gabrielson in een opnamesessie speelde, vond hij dat er echt een gitarist in de band nodig was. „Thobias speelt ook keyboards, dus nu heb ik soms zowel twee keyboards als een gitaar. Keyboard speler Gustaf Karlöf checkte ik via Magnus Öström (tweede van rechts) en zijn kwartet. internet nadat ik zijn naam had ge hoord in de scene in Stockholm. Thobias attendeerde me op hem. Ik houd van zijn aanpak van mu ziek." Veel nummers op Thread of life zijn opgebouwd uit repetitieve pa tronen die elkaar versterken, om el kaar heen lijken te dansen en ont- 1 Beeld van de Streetparade vorig jaar tijdens het festival, foto Izaak Verkeste ¥1 IjBAC 25 MEI Desafinado 22.00 uur: DJ Sandstorm (Arrow Jazz) ZATB&OAG 26 MB. Centrum 13.00 uur: Streetparade met Efkes An ders, Brandaris, May Day, Juggets Jazz band Markt 13.00 uur: Dutch Swing College Band 15.00 uur: Tiny Little Big Band Abdijplein 15.00 uur: DJ Sandstorm (Arrow Jazz) 16.00 uur: Anderson-Bennink-Möbus- Glerum-Van Kemenade Supergroep met uitsluitend topmuzikanten, onder aanvoering van de Amerikaanse trom bonist Ray Anderson 17.00 uur: The Different Cool 17.45 uur: Magpus Öström Quartet 19.00 uur: Winnaar Duvel Vibes 19.45 uur: Joris Posthumus Quartet NU-bop, dynamisch en energiek 20.45 uur: Winnaar Duvel Vibes 21.30 uur: Nik Bartsch's Ronin Om in een trance van te raken. In 2011 maakten ze een verpletterende indruk in 't Schuttershof in Middelburg, deze koningen van de Zenfunk en minimaijazz. Met zeer goed lopende albums op het prestigieuze ECM-label. 23.00 uur: DJ Sandstorm (Arrow Jazz) zom&Q 27 mi Abdijplein 15.00 uur: DJ Sandstorm (Arrow Jazz) 16.00 uur: The More Socially Relevant Jazz Music Ensemble 17.00 uur: Ack van Rooyen 17.45 uur: Sven Hammond Soul Eén van Nederlands meest populaire jazz-funk-soul-bands. Met hitpotentie 19.00 uur: Ack van Rooyen 19.45 uur: Nils Wolgram's Nostalgia featuring Arno Krijger op Hammondorgel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42