Jaspers geen fan van EK nieuwe stijl sport i 33 Sjöström verslaat Steffen op 100 vrij Brabantse biljarter verdedigt in Istanbul zijn driebandentitel pzc.nl/webwinkel Brieven aan Bert donderdag 24 mei 2012 categorie boeken Kortere partijen, het afschaffen van het setsysteem, géén na- beurt en een tijdklok die op veertig seconden staat. Braban der Dick Jaspers verdedigt zijn Europese titel driebanden in Istanbul op een 'revolutionair' toernooi. door Jan Martens ETTEN-LEUR - „Misschien", zegt Dick Jaspers, „blijkt achteraf wel dat dit precies was wat het drieban den nodig had." We spreken Jas pers thuis in Etten-Leur vlak voor hij naar Istanbul vertrekt, waar vandaag het Europees kampioen schap driebanden begint. Hij laat er zijn licht schijnen over het inter nationale driebanden en het ko mende EK. „Revolutionair? Ja, zo zou je de veranderingen bij dit kampioenschap rustig kunnen noemen." Hij zucht. Want on danks zijn eerdere uitspraak is Jas pers er niet gerust op. „Het is nog al wat. We gaan in Istanbul in de knock-out-fase spelen om veertig gewonnen caramboles. En in de poulefase zelfs om dertig. Dat wor den dus echt heel korte partijen." En, zo beseft hij, dat is niet in het voordeel van de internationale top, waar hij als nummer twee van de wereldranglijst - achter Fre deric Caudron - op zijn 46ste nog altijd deel van uitmaakt. „Nee, ik ga niet zeggen dat het een loterij wordt. Want als je goed speelt, dan win je. Simpel. Maar de toevalsfactor wordt wel groter bij kortere partijen. Er zullen meer verrassingen zijn op het toernooi. Dick Jaspers heeft z'n bedenkingen bij het revolutionaire wedstrijdsysteem van het EK in Istanbul. foto Willem Mieras 12 adviezen voor de bondscoach Brieven aan Bert bevat een twaalftal persoonlijke en humoristische 'brieven', geschreven voor en aan de bondscoach, op weg naar de EK-winst. Prominenten en specialisten als Hans van Breukelen, Minke Booij, HumbertoTan, Edwin Evers en Ireen Wüst overladen onze bondscoach met gevoelens die gedeeld moeten worden en tips die goud waard zullen zijn. 128 pagina's. Lezersprijs 9,95* ♦Exclusief verzendkosten Of dat goed is, weet ik niet. Je wilt toch eigenlijk altijd dat de beste speler een EK of WK wint." De wijzigingen die de Europese biljart bond CEB bij het komende EK doorvoert zorgden voor veel ophef binnen de driebandenwereld. Min der caramboles dus, een tijdklok van veertig seconden en geen na- beurt. Vooral dat laatste zorgde met na me in Nederland voor veel gemor. „Er is protest geweest. Het is na tuurlijk ook rigoureus. Om dertig punten spelen. En dan zonder de mogelijkheid van een gelijkmaken de beurt. Op die manier maak je de toss wel heel belangrijk." De speler die mag beginnen, kan met een een gat slaan. „Als je opent met een serie van vijf of zes ben je al een heel eind." Natuurlijk is de toss bij driebanden niet alleen een kwestie van geluk. De speler die de bal het dichtst bij de band stoot, mag beginnen. „Je hebt het zelf in de hand. Maar wel meteen bij de eerste stoot van de partij. Die wordt van een enorm belang." Jaspers zegt er begrip voor te heb ben dat de CEB met de nieuwe re gels het driebanden aantrekkelij ker probeert te maken. „In het oude systeem duurden partijen soms te lang. Maar dit is wel heel drastisch. Ik twijfel of het niet te gek is. Maar wie weet, juichen we het achteraf allemaal toe." „Vroeger werd er gespeeld om zes tig caramboles. Nu is dat nog de helft. Met de nieuwe regels is een partij straks misschien wel in een halfuur gespeeld. Het wordt alle maal strakker, sneller. Partijen van meer dan twee uur, zoals op de voorgaande toernooien, zul je op DEBRECEN - Sarah Sjöström is op de derde dag van de EK in Debre cen Europees kampioene gewor den op de 100 meter vrije slag. De 18-jarige Zweedse ^zwemster ver sloeg in het koningsnummer de Duitse titelgegadigden Britta Stef fen en Daniela Schreiber ruim. Sjöström had aan 53,61 genoeg voor het goud. Ze realiseert zich dat voor hetzelfde eremetaal op de Olympische Spelen meer wordt ge vraagd. Ranomi Kromowidjojo snelde vorige maand in Eindho ven al naar 52,75. Steffen is de wereldrecordhoudster met 52,07, maar dat zwom ze in 2009 (Rome) in een supersnel bad- WEBWINKEL dit EK niet meer hebben. Of dat goed is?" Hij haalt zijn schouders op. „In het snooker duurt de finale twee dagen. Maar ach, dat vind ik persoonlijk ook veel te lang." jaspers won de voorbije jaren vier EK's. Allemaal in de periode dat er om drie gewonnen sets van vijf tien caramboles gespeeld werd. Over zijn kansen op het EK nieu we stijl durft hij niets te zeggen. „Het is onvoorspelbaar. De wereld top is breder, de regels zijn anders en je hebt natuurlijk ook met je ei gen vorm te maken." En die blijft ongrijpbaar, weet ook Jaspers. Af gelopen week verloor hij bij de Grand Prix in Rosmalen nog van Martien van der Spoel. „Ik speelde slecht, ja. Kan een keer gebeuren. Maar na meer dan 25 jaar als profbiljarter verontrust me dat niet meer." pak van polyurethaan. Nu, in de voorgeschreven kledij van textiel, was het resultaat 54,15 en voor Schreiber 54,41- Als excuus geldt' wel dat de 28-jarige Berlijnse tot vlak voor vertrek naar Hongarije vol door had getraind en dus niet uitgerust aan de start stond. De Duitse statistici doken ter ver dediging ook even in de geschiede nis. Voor het eerst sinds 1997 (San dra Völker en Antje Buschschulte) stonden er weer eens twee landge- notes op het Europese erepodium. In Debrecen werden die dan ook niet dwarsgezeten door bijvoor beeld de vrijeslagsprintsters van Oranje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33