21 zeeland "Verhuis ook mariniers uit Rotterdam en TexeF Mariniers stuitten Duitsers in 1940 'Vrijheid is geen recht maar een plicht' PZC donderdag Doof De krant 6 weken voor 18 euro! donderdag 24 mei 2012 door Willem van Dam Met enige regelmaat word ik ermee gecon fronteerd: ik ben op een leeftijd gekomen die meer verleden dan toekomst biedt. Hoewel ik daarmee inmid dels heb leren leven, hoeven ande ren mij niet voortdurend op dit euvel te attenderen. Zo ontving ik laatst van een uitvaartonderne ming een brochure, waarin ik werd gewezen op de voordelen van een mooi verzorgde begrafe nis. Kort daarvoor gleed bij mij een folder binnen met prettig ge prijsde aanbiedingen op het ge bied van rollators en scootmobie- len. En vorige week trof ik tussen de post een aan mij persoonlijk ge adresseerde uitnodiging aan van de firma Schoonenberg (in 'hoor- comfort') om mijzelf heden te melden in een filiaal te Goes, ten einde daar deel te nemen aan een Gratis Hoortest Waar ik de eer aan te danken heb, geen flauwe notie. Voor zover ik weet, is mijn gehoor nog altijd dik in orde. Toegegeven: ik lijd soms aan een vorm van Oost-Indi sche doofheid. Vooral op momen ten dat mevrouw Van Dam mij verzoekt de vuilnisbak buiten te zetten, de vaatwasser in te rui men of de woonkamer te stofzui gen, word ik overvallen door een plotselinge aanval van Oost-Indi sche doofheid. Dat vind ik zelf wel een plezierige afwijking, dus daarvan hoeft de firma Schoonen berg mij niet te verlossen. Wat de audicien (zo heten hande laren in hoortoestellen tegenwoor dig op z'n zondags) mij dan wel te bieden kan hebben, is - zo las ik in de convocatie - een kennisma king met Het Nieuwe Horen. Wat dat precies is, dat Nieuwe Horen, wordt niet duidelijk. Maar het im pliceert wél, dat er zoiets bestaat als het Oude Horen. En ook daar heb ik nooit van gehoord. „Toch maar eens gaan luisteren", adviseerde mevrouw Van Dam. En uitgerekend op dat moment sloeg de Oost-Indische doofheid weer genadig toe. Dus, beste firma Schoonenberg: mocht u mij vandaag missen, ik ben doof voor opdringerige recla me. En dat wil ik graag zo hou den. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E:redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes 1:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duivelartd Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 WÊMÊM Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming "voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ikneem de PZC en ontvang de eerste 4 wéken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik nèeriï een proefabonnement van 6 weken voor€ 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummër540S0,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan 'Een opleidingskazeme zonder nabijgelegen goede schietfaciliteiten, zwemmogelijkheden en oefengebieden is een mariniers onwaardige kazerne' Luitenant-kolonel der mariniers buiten dienst Dick Bosch over de Van Ghentkazerne in Rotterdam Het is een 'geheel vrijblijvende fi losofie' van luitenant-kolonel der mariniers buiten dienst Dick Bosch. Hij pleit voor bundeling van bijna alle onderdelen van het Korps Mariniers in de ge plande marinierskazerne in Vlis- singen. Hij is het van harte eens met het voorne men van minister Hans Hillen van De fensie om de opera tionele eenheden van het Korps Mariniers vanuit Doorn naar Vlis- singen te verplaatsen. In een opi nieartikel in het Marineblad van de Koninklijke Vereniging van Ma rineofficieren is luitenant-kolonel der mariniers buiten dienst Dick Bosch duidelijk over de accommo datie van de Van Braam Houck- geestkazeme in Doorn: „Niet meer van deze tijd en volstrekt ver ouderd. Laten we eerlijk zijn, de gehele kazerne (misschien twee ge bouwen uitgezonderd) moet eigen lijk opnieuw gebouwd worden. Er is nieuwbouw gerealiseerd die niet betrokken kon worden in verband met een onveilige situatie." Vlissingen biedt volgens hem snel de mogelijkheden waarmee het KoFps Mariniers de komende vijf tig tot honderd jaar uit de voeten kan. Bosch: „Geen gedoe meer met een verbouwing van mini maal vijftien jaar op een plek die veel te klein is en geen faciliteiten biedt." Hij is ervan overtuigd dat minister Hillen en Zeeland bereid zijn het Korps Mariniers veel in breng te geven in de manier waar op de kazerne wordt gebouwd. Bosch pleit ervoor ook de mari niersopleiding, die nu in de Van Ghentkazerne in Rotterdam is on dergebracht, naar Vlissingen te ver plaatsen. Ook die kazerne is wat hem betreft niet meer van deze tijd met haar ontsierende noodge bouwen. „Een opleidingskazerne zonder nabijgelegen goede schietfa ciliteiten, zwemmogelijkheden en oefengebieden is een mariniers on waardige kazerne." Bosch vindt dat de Van Ghentkazerne in Rotter dam wel moet blijven be staan, gezien de bijzondere band tussen de stad en het Korps Mari niers. Hij ziet de kazerne omge bouwd worden tot een multifunc tioneel congres-, museum- en véte- ranencomplex met een Mariniers museum, een vast onderkomen met concertzaal voor de Mariniers kapel en een veteranencafé. Ook het amfibisch trainingscen trum van het Korps Mariniers, nu gevestigd in de Joost Dourleinka- zerne op Texel, kan in de visie van Bosch naar Vlissingen komen. „De ze kazerne probeert zich tegen de verdrukking in te handhaven, ter wijl de drills die er worden uitge voerd zeer goed elders kunnen worden gedaan." Van de kazerne op Texel kan volgens Bosch een militai re recreatie- en congresfaci liteit voor Defensie worden ge maakt. „Eén plek waar bijzondere trainingen (zonder troepen), stu diedagen en 'brainstormsessies' kunnen plaatsvinden. Dure hotel accommodatie kan Defensie hier mee uitsparen. Wellicht zijn er zelfs meerdere alternatieven te be denken voor deze unieke plek. Niet meer de bekende 'heisessies' maar even naar Texel om uit te waaien en nieuwe frisse ideeën op te doen. Dat is duurzaam, dat past in het natuurgebied waar de kazer ne tegenaan ligt." De marinierskdzerne in Vlissingen en het daarmee samenhangende vertrek uit de Randstad bieden het Korps Mariniers naar de me- ning van Bosch de gelegenheid zich te onderscheiden van andere organisaties in Nederland. Zo zou in Vlissingen geen kazerne ontstaan voor negentienhonderd maar voor drieduizend mariniers. Wat Bosch betreft is de conclusie duidelijk: „Betrekken op 10 decem ber 2015." Op het Oostplein in Rotter dam prijkt sinds 1963 een meer dan manshoog bronzen beeld van een marinier. Met het monument herdenkt en dankt Rotterdam de mariniers die in de meidagen van 1940 verijdel den dat Duitse troepen met een snelle actie de Maasbruggen vero verden en zo konden doordringen tot het hart van de Vesting Hol land. Sinds die strijd houden de Rotterdammers de mariniers in hun hart gesloten. In de vroege uren van 10 mei 1940, de dag van de Duitse inval in Ne derland, landden op de Maas Duit se watervliegtuigen met honderd soldaten en bij het Feyenoord een peloton parachutisten met het doel de Maasbruggen te bezetten en zo een vrije doortocht te bie- - den aan de Duitse hoofdmacht. Nederlandse troepen met de in Rotterdam gelegerde mariniers als harde kern verhinderden dat. De Duitsers kwamen niet verder dan de vorming van een bruggenhoofd aan de noordkant van de Maas bruggen. Herhaalde pogingen van de mari niers om de Duitsers daar te ver drijven mislukten, maar ander zijds faalde het plan van het Duit se leger om met een pantserdivisie snel door te stoten. De Duitsers waren uiteindelijk be ducht voor hardnekkige tegen- stand aan Nederlandse kant en be sloten Rotterdam te bombarderen. Dat leidde tot verwoesting van de stad, een snelle overgave en de al gehele capitulatie van de Neder landse strijdkrachten, behalve die in Zeeland. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Vrijheid is veel meer dan 'doen en laten wat je zelf wil' en krijgt pas echt betekenis samen met anderen. Die opvatting deel den de gasten van het literair festi val, woensdagavond in de Wandel- kerk in Middelburg, waarbij Afrika centraal stond. Deze bijeenkomst was de afsluiting van de Maand van de Vrijheid. „Vrijheid wordt hier ervaren als een recht, niet als een plicht", zei David van Reybrouck, auteur van het veelgeprezen boek Congo. „Ik vind het echter heel belangrijk om iets te doen voor de gemeenschap en vrijheid niet allleen solistisch in te vullen." Dat thema keert ook terug in Dins dag, de jongste roman van de twee de Vlaamse gast: Elvis Peeters. „Vrijheid hangt vooral af van ver antwoordelijkheid nemen", zei hij. „Een mens is alleen maar mens sa men met anderen." Betrokkenheid van de middenklas se kan grote veranderingen tot stand brengen, beaamde publiciste Monique Samuel, die de revolutie in Egypte op de voet heeft ge volgd. „Alleen die kan ervoor zor gen dat er echt vrijheid komt" In Congo is het nog niet tot een opstand gekomen. Volgens Van Reybrouck is dat te verldaren. „Je hebt daar een lager opgeleide be volking en veel minder sociale me- dia. Ik heb nu vijf Congolese Face- bookvrienden. Dat is niet voldoen de om een revolutie te beginnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2