Excuses Bayern aan Robben 5 Oranje doet het zonder mental coach Groot toernooi slecht voor economie Rodriguez draagt zege op aan Xavier Tondo 281 Van Hummel derde in eerste rit Ronde België donderdag 24 mei 2012 W Het begelei MUNCHEN - De clubleiding van Bayern München heeft woensdag namens zijn aanhangers Arjen Robben excuses aangeboden voor de fluitconcerten tijdens de oefen wedstrijd tegen Oranje. „Een aantal fans was blijkbaar te leurgesteld dat Arjen drie dagen na de verloren Champions Leaguefi nale niet het shirt van Bayern heeft gedragen, maar alleen voor het Nederlands elftal heeft ge speeld", aldus bestuursvoorzitter Karl-Heinz Rummenigge in een persverklaring. „Dat geeft alleen niemand het recht om onze spe lers uit te fluiten." Robben miste zaterdag in de finale tegen Chelsea tijdens de verlen ging een strafschop. Bayern ver loor uiteindelijk na een strafschop- penserie. Een deel van de Duitse fans floot Robben dinsdag uit tijdens het 'compensatieduel' in de Allianz Arena. Tot woede van onder ande ren bondscoach Bert van Marwijk en aanvoerder Mark van Bommel. „Schandalig", zo oordeelden bei den. Rummenigge zei woensda gochtend veel reacties van fans te hebben gekregen. „Zij willen zich namens degenen die gefloten heb ben, daarvoor verontschuldigen bij Arjen Robben." De aanvaller, die een kwartier voor tijd inviel, hield zelf na af loop van de wedstrijd zijn mond. „Hij is net als alle andere spelers, fans en vrienden van Bayern te leurgesteld en diep getroffen door de ongelukkige en onverdiende ne derlaag tegen Chelsea", aldus Rum menigge. „Het is de stijl van Bayern en zijn fans om degene die op de grond ligt de hand te reiken en omhoog te helpen. Precies zo als een groot deel van de 33.000 toeschouwers met bemoedigende spreekkoren voor Robben gedaan heeft." Robben verlengde onlangs zijn contract bij Bayern tot de zomer van 2015. Enkele mede-internatio nals stelden dinsdagavond hardop de vraag of Robben nog wel in Bei eren moet blijven. „Van mij mag Arjen meteen naar Internazionale komen", zei Wesley Sneijder. „Ik weet niet of ik hier nog zou willen voetballen als ik in dezelfde situatie als Arjen zou zitten", aldus Van Bommel. Bayern sloot de pers verklaring af met de boodschap: „we wensen Arjen Robben een goed en succesvol EK toe en kij ken ernaar uit hem in juli weer in de Bayernfamilie te hebben." Bert van Marwijk maakt wel licht zaterdag voor de oefeninter land met Bulgarije al bekend met welke 23 spelers hij naar het EK in Polen en Oekraïne gaat. Hij moet uiterlijk woensdag 29 mei zijn defi nitieve selectie inleveren. „Maar ik overweeg zaterdag voor het duel met Bulgarije al duidelijkheid te scheppen", zei hij. „Dan zijn we er misschien wel uit." De selectie van Oranje bestaat nu nog uit 27 spe lers. Van Marwijk moet vier inter nationals teleurstellen. „Leuk is an ders maar dat hoort er bij", besefte hij. Het begeleidingsteam van het Nederlands elftal bestaat uit 26 man, onder wie drie koks. BRUSSEL - Slecht nieuws voor lan den die grote sportevenementen houden: anders dan vaak wordt be weerd, is de organisatie ongunstig voor de economie. Dat is de waar schuwing van Stefan Kesenne, hoogleraar sporteconomie aan de universiteit van Antwerpen. „Onderzoeken over extra banen en omzet zijn misleidend", vindt hij. „Als je een brug bouwt in de woestijn levert dat ook extra ba nen op. Beter is te kijken naar een kosten-baten-analyse. Dan zie je dat het gastland opdraait voor de kosten voor stadions, terwijl de kaartjesopbrengst en tv-rechten in de zakken gaan van bijvoorbeeld de Fifa en het IOC." De Belg verwijt het IOC en de Fifa dat ze de economische impact van zo'n toernooi steevast te rooskleu rig voorstellen. De onderzoeken negeren bijvoorbeeld dat suppor ters het geld voor tickets en con sumpties anders ook wel hadden- BUGGENHOUT - De Nederlandse wielrenner Kenny van Hummel is woensdag als derde geëindigd in de openingsrit van de Ronde van België. De coureur van Vacansoleil moest in een massasprint alleen de Duitser André Greipel (eerste) en de Italiaan Danilo' Napolitano (tweede) voor zich dulden. Het verschil tussen Greipel en Na politano was miniem. De Italiaan stak juichend zijn handen in de lucht, maar op de finishfoto was te zien dat Greipel als eerste zijn voorwiel tegen de finishlijn aan drukte. „Ik zag dat het heel nipt was", reageerde de Duitser van Lot- to-Belisol. „In eerste instantie dacht ik wel dat ik gewonnen had, maar toen stak Napolitano plots zijn.handen in de lucht waardoor ik toch ging twijfelen. Uiteindelijk ten onrechte." De rit ging van Mechelen naar Bug- genhout, over 162 kilometer. besteed, maar dan bijvoorbeeld in de bioscooop of restaurants. Zel den wordt vermeld dat de suppor ters de gewone toeristen verdrin gen, terwijl die soms juist meer geld zouden hebben uitgegeven. De econoom zegt dat ook de ko mende sportzomer erg duur uit valt voor de gastlanden. De kost prijs van de Olympische Spelen in Londen bedraagt al 13 miljard pond (circa 16 miljard euro). „Voor het EK voetbal bouwde Oekraïne stadions die ze niet nodig hebben. Zo'n arm land zou het geld beter aan andere doelen kunnen beste den", vertelde Kesenne bij een le zing voor Vlaams-Nederlands de batcentrum deBuren in Brussel. Vele onderzoeken geven hem ge lijk, meent Kesenne. Praktisch alle Olympische Spelen hebben verlies opgeleverd voor het gastland. In Montreal moesten bewoners 30 jaar extra belasting betalen voor de dure Spelen uit 1976. Alleen de Spelen van Los Angeles maakten winst, omdat het IOC bij uitzonde ring meebetaalde aan de organisa tie. „Niet voor niets heeft Rome zich teruggetrokken als kandidaat voor 2020." Kesenne juichte toen Nederland en België naast de organisatie van het WK voetbal van 2018 grepen. „Ik had berekend dat het WK hier circa 1000 euro per gezin zou kos ten. Veel realistischer dan de 30 eu ro die de Belgische premier Yves Leterme noemde." Als het dan zo verliesgevend is, waarom verdrin gen landen zich dan toch om kam pioenschappen in huis te halen? Dat heeft te maken met het geluks gevoel. „Mensen in een regio met zo'n groot evenement blijken fich aanzienlijk gelukkiger te voelen", aldus Kesenne, die wijst naar on derzoek van zijn collega Stefan Szy- manski van de universiteit van Michigan. „Maar weegt dat op te gen zoveel extra kosten?" 'mmssmsmssmsmssms&ssgïïs door Edward Swier DEN HAAG/CORTINA D'AMPEZZO - Het zwarte lintje op zijn schouder wapperde bij het passeren van de streep. Joaquin Rodriguez won gis teren de zeventiende etappe in de Giro d'Italia. De klassementsleider deed dat niet alleen. De Spanjaard had in gedachten de hele dag zijn landgenoot Xavier Tondo op de ba gagedrager. De wielerprof kwam exact een jaar geleden om bij een bizar ongeluk. Tondo was een alleraardigste jon gen. De coureur had een eigen kijk op het vak, vond dat collegialiteit een groot goed was. Juist toen hij zelf successen begon te boeken, kwam er op dramatische wijze een einde aan zijn leven. Tondo,. in zijn tijd bij Cervélo goede maat jes met Theo Bos, werd geplet door een zichzelf sluitende garage deur. Rodriguez: „Ik wilde van daag per se winnen. Xavf was een grote vriend van mij. We kenden elkaar niet alleen sinds we beroeps renner waren, onze vriendschap ging terug tot onze kindertijd." Katoesja-kopman Rodriguez boek te zijn tweede ritzege, eerder deze week liet hij ook al eens een dag overwinning lopen. Het beoogde doel, tijdwinst, was echter niet haalbaar. In het spoor van Rodrigu ez eindigden de nummers twee en drie van het klassement. Ryder Hesjedal staat nog altijd op 30 tel len, Ivan Basso heeft 1.22 minuten in te halen. Met name de ploeg van Ivan Basso was weer erg ac tief Astana was de grote verliezer, de ploeg zag Paolo Tiralongo en met name Roman Kreuziger veel tijd verliezen. Slechts Rigoberto Uran (Sky), Michele Scarponi (Lampre), Domernico Pozzovivo Hoe moet je een sterspeler op lappen die zojuist een zware klap heeft geïncasseerd? In veel takken van sport komt dan de mental coach in beeld. Maar in Oranje moet Arjen Robben op een andere manier een luiste rend oor vinden. door Roel Wiche LAUSANNE - De sofa schijnt al klaar te staan in het exclusieve vijfster- rencomplex aan de Cote d'Azur, waar de Duitse voetbalploeg in trainingskamp is voor het naderen de EK. Speciaal voor de acht spe lers van Bayern München die mor gen worden ingevlogen. Die Mann- schaft werkt immers al jarenlang met een eigen sportpsycholoog, ge specialiseerd in mentale renova ties. Dat hebben Schweinsteiger 8c co wel^ nodig na de bittere neder laag in de Champions League te gen Chelsea. De Duitsers zijn zeldzame pio niers op het gebied van mental coaching. Waar in tal van andere sporttakken de motivatiegoeroe een belangrijke rol speelt, blijft de voetbalwereld aarzelend toekijken. Ook bij sportinstituut nummer één van ons land, het Nederlands elftal. Marco van Basten verraste ie dereen door kort na zijn entree als bondscoach in 2004 ene Erik Reep bij zijn troepen te halen. Be kwaamd in Chinese geneeswijzen, acupunctuur, taoïsme en orthomo leculaire voedingstherapie. Maar ria een jaar was hij alweer weg. De spelers konden geen klik met hem vinden, zo heette het. De huidige coach, Bert van Mar wijk, zal niet zo snel een opvolger van Reep aanstellen. Zijn royale staf voor het EK bevat 26 perso nen, inclusief - om maar eens wat te noemen - drie koks. Maar voor een mental coach is geen plaats. Van Marwijk vertrouwt erop dat el ke speler een luisterend oor kan vinden. Bij Coocky Voorn bijvoor beeld, de assistent-coach die feil loos aanvoelt wanneer hij een pri- vé-hulplijn moet openen. Of bij ploeggenoten. Zo rekent de bonds coach erop dat zijn meest getrau matiseerde speler van dit moment, Arjen Robben, een eigen 'sofa' krijgt als hij morgen aansluit bij de Nederlandse selectie. „Spelers weten elkaar wel op te lappen", zei hij nadat Robben dins dag tijdens Bayern-Oranje pijnlijk uitgefloten was in zijn eigen Alli anz Arena. „Hoe ze dat doen? Met humor." Ook Mark van Bommel, de captain van Oranje, heeft geen behoefte aan zielenknijpers. Fijn tjes wijst hij op zijn voormalige ploeg, uitgerekend Bayern, die al ja ren een psycholoog in huis heeft. „In die tijd hebben ze twee Cham pions Leagues-finales verloren en drie kampioenschappen weggege ven. Helpt het zoveel? Arjen voet balt nu met tegenzin. Maar in deze groep zal hij altijd steun vinden." Joaquin Rodrigyez wint de zeventiende etappe in de Ronde van Italië. foto Sabine Jacob/EPA (Colnago), Hesjedal en Rodriguez konden uiteindelijk blijven volgen. Tondo's vroegere maatje Theo Bos verliet de Giro voor de start. De sprinter kwam bij de eerste etappe van de Ronde van Italië in de laatste bocht voor de streep ten val en kon nadien nooit meedoen om de ritzeges. Na overleg met de Rabo-ploegleiding werd besloten dat Bos de ronde niet uit zou rij den, om zo zijn resterende wed strijdprogramma niet in gevaar te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28