'Schraal bestaan met alleen paling9 241 zeeland Schulden Terneuzen baren raad zorgen 'Laten we Hedwige-soap eerst maar afronden' 50% KORTING OP ALLES 'Aal over de dijk' STOPT MET VESTIGING OOST-SOUBURG NOG VOLOP VOORRAAD!!! Showkorpsen in Middelburg Fietsvaren langs de Oosterschelde H 17X10 donderdag 24 mei 2012 W Bij het project 'Aal over de dijk' wordt schieraal, die an ders zou worden vermorzeld in gemalen en water krachtcentrales, door palingvissers over de dijkgezet. Het wordt mede mogelijk gemaakt door Dupan, een stichting waarin vissers, kwekers en verwerkers zitten. makelaar t Zanddorp Middelburg -■ - W-t~ Kijkdag 25 mei a.s. Op vnjdag 25 mei a.s. var» 15:30 cot i7;30 uur kunt u diverse woningen in 't Zandaorp te Middelburg.vrijblijvend bezichti gd W gen. U kunt zich melden aan t Zanddorp Sa te Middelburg en 'X: '"an daaruii de andere woningen 4 bekijken.Voor meer informatie L kunt u kijken op JeStek.nl o* M2Makeiaars.nl. Prijs vanaf 104.250,- k.k Boretti Outdoorchef Gooi zelf uw korting! Bij aankoop van al onze producten! Weihoek 14 4416PX Kruiningen T 0il3 57 24 06 www.detuin-kamer.nl PsTain kamer TERNEUZEN - De drie Terneuzense oppositiepartijen WD, D66, Chris tenunie (CU) blijven zich ernstig zorgen maken over de schuldenpo sitie van de gemeente Terneuzen. Ze nemen geen genoegen met de sussende woorden van wethouder Co van Schaik. Die zegt dat er ab soluut geen sprake is van een pro bleem, zolang de gemeente Ter- neuzen de rentelasten kan bekosti gen. Terneuzen is financieel ge zond, is onlangs uit een onder zoek door bureau Deloitte geble ken, maar de schuldenlast is hoog. Die bedraagt nu bijna 173 miljoen euro en loopt nog op. In 2011 was de gemeente 8,6 miljoen euro aan rente kwijt voor leningen. De ren testand is nu echter laag, waar schuwt WD-fractievoorzitter Michiel Groeneveld, en 'niemand kan garanderen dat die laag blijft'. „En wat als bet aantal bijstandsge rechtigden opeens stijgt?", aldus Groeneveld. Raadslid Gerry Loof-Bakker (CU) heeft vragen ge steld. Zij wijst erop dat rente en af lossing een steeds gro.ter beslag leg gen op de begroting. De Loof-Bak ker vindt het ook kwalijk dat nieu we investeringen in de -nabije toe komst niet of nauwelijks meer mo gelijk zouden zijn. door Harmen van der Werf HULST - „Laten we eerst maar eens afwachten hoe de discussie over de Hertogin Hedwigepolder ver der gaat." Burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst geeft die reactie op het idee van commissaris van de koningin Karla Peijs om- ter ge- noegdoening van het voortduren de politieke gekrakeel een Zeeuws- Vlaams investeringsfonds te ma ken waarin Den Haag twintig mil joen euro zou moeten storten. „Met zo'n bedrag kun je een be hoorlijke deuk in een bakje boter slaan", stelt Mulder allereerst gek scherend vast. Om vervolgens se rieus te vervolgen: „Het hele dos sier Hedwigepolder is ontaard in een enorme soap en het einde is nog lang niet in zicht." De gemeente Hulst hêeft zich steeds consequent tegen ontpolde- ring van de Hedwigepolder uitge sproken. Over een eventuele be stemming van de twintig miljoen euro wil Mulder zich dan ook niet uitlaten. „Het lijkt mij nogal voor barig daarover een mening te ge ven, laat staan dat ik een verlang lijstje maak voor geld dat er niet is en wellicht ook nooit zal komen." Peijs zei dinsdag dat het Rijk twin tig miljoen euro beschikbaar zou moeten stellen aan de regio. Dat geld zou beschikbaar zijn omdat het alternatieve plan duurder was. MIDDELBURG - Het Nederlands Kampioenschap voor showkorp sen begint zaterdagavond in Mid delburg. Topkorpsen gaan voor een professionele jury voor het eerst dit seizoen de strijd met el kaar aan. Regerend Nederlands kampioen Juliana speelt een thuis wedstrijd tegen Jubal uit Dor drecht en Die Tambourijnen uit Eindhoven. In de juniorklasse neemt Johan Friso het op tegen het juniorenkorps van Die Tam bourijnen. Het evenement van wedstrijdorganisatie Drum Corps Nederland (DCN) begint om 19.30 uur op sportpark Veersepoort. www.drumcorpsnederland.nl den, is deze beheerste vorm van visserij nodig, of we het nou leuk vinden of niet. Vroeger waren we als vissers erg individueel bezig, maar tegenwoordig voeren we als het ware een soort co-manage- ment met de overheid." Dat Kooistra deze realiteit accep teert (er zit niets anders op'), bete kent niet dat er volgens hem niets meer moet gebeuren. Integendeel. Met name het project 'Aal over de dijk' kan wat hem betreft niet snel genoeg beginnen. Daarbij worden schieraaltjes, die nu nog worden, vermorzeld in gemalen en water krachtcentrales, over de dijk gezet. Volgens de Tholenaar gaat het om tientallen tonnen, geen kleine hoe veelheid dus. „Wij zijn er als sector helemaal klaar voor", aldus Kooistra. „Ieder een vindt het ook een goed plan, zelfs de natuurclubs. Alleen zijn de procedures heel stroperig. Geluk kig beginnen er binnenkort een paar proefprojecten, ook in Zee land." Een andere maatregel die vol gens de Thoolse visser nodig is om de palingvisserij in Ne derland weer helemaal gezond te krijgen, is het weghalen van jonge pootaaltjes uit de met dioxine be smette wateren om ze vervolgens weer uit te zetten in de gezonde wateren. Dit ligt echter gevoelig bij de autoriteiten. Die vrezen onder meer dat de aaltjes het schone wa ter zullen besmetten. Kooistra is daar niet zo bang voor. „Ik ben ie mand die altijd vind dat je ergens gewoon aan moet beginnen. Als het dan inderdaad niet blijkt te werken, ruimen we de rommel wel weer op." De dioxinebesmetting is volgens de Thoolse visser een drama voor de Nederlandse binnenvisserij. Voor vele wateren, waaronder het overgrote deel van het Volkerak- Zoommeer (waar hij zelf vist) geldt een vangstverbod. „Het heeft veel vissers de das omgedaan", stelt Kooistra. „En dan te beden ken dat dit een probleem is waar we op geen enkele wijze zelf ver antwoordelijk voor zijn." De Tholenaar zag al vroeg in dat het moeilijk zou worden om in de toekomst nog een hele boterham te verdienen met het vissen op pa ling. Hij blijft dat doen, maar is te vens een nieuwe weg ingeslagen. Zijn onderneming heeft nu ook een onderzoekstak. Kooistra laat zich door onder meer ingenieurs bureaus inhuren voor visstand be monstering. Verder verdient hij geld met het zogeheten afvissen. Als er bijvoorbeeld ergens een wa terpartij moet worden gebaggerd, kan hij ervoor zorgen dat de aan wezig vis tijdelijk wordt verplaatst naar een andere leefomgeving. „Geef maar een prijs, zeggen ze wel eens. Maar dat valt niet altijd mee. Meestal weet je niet hoeveel vis er in een gracht, vest of water gang zit. In feite is het een beetje gokken. Pas nog heb ik een zwem plas in Nieuw-Vossemeer leegge haald. De vissen maakten het wa ter troebel. Volgens de beheerder zaten er een stuk of tien karpers in, maar het bleek om een paar duizend kilo te gaan. Gelukkig is het ook wel eens andersom." Vorige week werden Koois tra en zijn vrouw door de beroepsvereniging - de Combinatie van Beroepsvissers - uitgeroepen tot de beroepsvissers van het jaar 2012. „Het is een prijs die ik nota bene zelf heb ingesteld toen ik nog in het bestuur zat", zegt de Tholenaar. Volgens de jury is het bedrijf van Kooistra een toonbeeld van de moderne binnen visserij. Daarnaast wordt hij geprezen voor zijn jarenlange inzet voor onder meer de beroepsvereniging en de Visstand Beheers Commissie. BURGHSLUIS - IVN Zeeuwse Delta houdt een fiets- en vaardriedaagse rondom de Oosterschelde. Drie da gen lang fietsen de deelnemers een stuk en gaan daarna het water op. De tocht is van 27 t/m 29 juni. Deelname kost 90 euro, inclusief koffie en lunch. Deelnemers moe ten zelf voor overnachtingen zor gen. Info en opgave: 0113-301883. door Rob Paardekam niet in combinatie met andere acties I alleen geldig bij deze vestiging De tijd dat palingvissers zonder al te veel zorgen door het leven gingen, is voorbij. Dertig jaar ge leden, toen Peter Kooistra uit Tho- len aan het begin van zijn carrière als beroepsvisser stond, kon hij werken zonder veel strubbelingen. Nu knokt hij voor zijn bestaan, met succes. Vorige week werden Kooistra en zijn vrouw door de Combinatie van Beroepsvissers uit geroepen tot 'beroepsvissers van het jaar 2012'. Peter Kooistra en Annette Kooi- stra-Schot bestieren -samen met hun zoon - visserijbedrijf Kooistra Schot. Jarenlang verdienden ze een goede boterham met de vangst van paling. „Maar als ik nu enkel van de pa ling moest leven, zou het schraal zijn", stelt Kooistra. Onder meer vangstbeperkingen en het afslui ten van door dioxine vervuilde wa teren spelen de beroepsgroep par ten. De Tholenaar behoort tot de groep vissers die zich realiseert dat het anders moet. Dat de palingstand in sommige wateren dramatisch achteruit liep, is volgens hem een feit. „Er zijn gebieden leeggevist. Daar moeten we eerlijk over zijn. Aan de andere kant wordt het ook wel eens overdreven. Tegenstan ders zeggen dat we een broodje Panda aan het eten zijn, alsof elke paling wel eens de laatste kan zijn. Dat is onzin." Desalniettemin was Kooistra er al vroeg van overtuigd dat verande ring noodzakelijk was. „Vroeger pakten vissers bij wijze van spre ken wat ze pakken konden. De hui dige realiteit is dat elke visser een eigen gebied heeft dat hij mag be vissen. Daarover moet hij verant woordelijkheid afleggen. Om de aalstand op niveau te hou- mmmmmmwmmmmmmmmmmsmmsÊm Hf 2de pmKstemche' maandag 28 mei g-aVsK paléren vooT de <fcm1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24