Schildklier: klein 141 gezondheid Futloos? Fitness! donderdag 24 mei 2012 Fitness (inclusief aerobics) is samen met zwemmen de populairste sport van Nederland. Liefst 3,2 miljoen mensen doen aan fitness, totaal 200 miljoen uren per jaar. Fitness in alle soorten en maten Soorten fitness die deelnemers beoefenen, op basis van een steekproef sporters kunnen meerdere soorten fitness doen) Cardiofitness 75% Krachttraining 51% Spinning (fietsen) 20% Circuittraining 14% Bodypump (met gewichten) 9% Pilates (nadruk op spieren, balans en ruggengraat) 6% Bodyshape (spieren) 5% Bodycombat, attack, balance (op basis van vechtsport) 4% Steps (trainen met opstapje) 4% Aerobics (in zijn oervorm) 4% BBBB (benen, buik, billen, borst) 3% Streetdance 2% Een uur activiteit ^matig intensief) Verbruik kilocalorieën Lichaamsgewicht 65 kg 90 kg Aerobics 423 585 Aqua-aerobics 260 360 Aquajogging 520 720 Calisthenics 228 315 Cross trainer 384 531 Fietsen hometrainer 455 630 Fitness (algemeen) 358 495 Lopen 247 342 Pilates 228 315 Rennen 520 720 1 Roeien 455 630 1 Step aerobics 533 765 1 TaeBo 780 1080J Touwtjespringen 650 900 nfographic CPD, CRW Dronnen o.a. TNO, Consument an Veiligheid, Trendrapport Bewegen en Gezondheid 2004/2005, Obesity Aandoeningen aan de schildklier zijn in Nederland zeker niet zeldzaam. Toch worden klachten vaak niet herkend. Wie wel de diagnose heeft gekregen, puzzelt soms jaren om zich weer een beetje goed te voelen. „Eigenlijk is meer onderzoek nodig om deze grote groep patiënten beter te kunnen behandelen." In fitness worden alle onderdelen van je conditie meegenomen: kracht en uit houdingsvermogen van je spieren, je flexibiliteit en je hart, longen en vaten, Om hart, longen en vaten te trainen, doe je aerobics. Je gaat sneller en dieper ademhalen, er komt meer zuurstof in je bloed en de hartslag gaat omhoog. De haarvaten in je lijf verwijden zich waardoor méér zuurstof aan de spieren wordt - afgegeven en afvalstoffen worden afgevoerd. Je lichaam maakt endorfine^aan wat een lekker gevoel geeft. In aerobics spelen ritme en muziek doorgaans de hoofdrol. In de oefeningen zitten meestal dansbewegingen. Overigens zijn wandelen, fietsen en zwemmen ook vormen van aerobics. 9 Het begrip 'aerobics' werd in 1968 door de Amerikaan Kenneth Cooper (1931) in zijn boek Aerobics geïntroduceerd. De wetenschapper verbaasde zich over het feit dat gespierde sporters vaak slecht presteerden op langeafstandsdisciplines. Hij is ook de uitvinder van de bekende coopertest: in twaalf minuten zo hard mogelijk rennen. Op 29-jarige leeftijd kreeg Cooper een hartaanval. Althans, dat dacht hij. Maar zijn conditie bleek gewoonweg slecht te zijn. Bovendien was hij te zwaar en had hij te vëel stress. Een jaar nadien liep hij zijn eerste marathon. Al zijn kennis en ervaring verwerkte hij in het boek. Verbrand je calorieën in het fitnesscentrum door Rietje Krijnen illustratie Jos Diender Moe. Haaruitval. Gewichtstoena me. Droge huid. Moeizame stoelgang. Gevoelens van som berheid. Honderdduizenden Ne derlanders zijn ooit met deze klachten naar de huisarts gegaan. Een groot deel van hen is niet teruggekeerd met een duidelijke diag nose maar met een geruststelling. „Mevrouw, u heeft net een kind gekregen en bent al snel aan het werk gegaan. U moet gewoon wennen aan een veranderd le ven." Die mededeling kreeg Merel Huibers (36) - van haar huisarts. Ze ging weer naar huis, sleepte zich door de dagen, klopte nog eens bij de huisarts aan, maar het antwoord van de huisarts veranderde niet. Ze moest eens minder gaan werken. „Maar ik werd hele maal niet moe van mijn werk! Ik was de he le dag kapót. 's Ochtends kwam ik al nauwe lijks mijn bed uit. Het ergste vond ik dat ik na de geboorte van mijn dochtertje eerst fit was, maar dat ik na drie maanden haar hui lend stond te verschonen: ik kon nauwelijks op mijn benen staan. Ik gaf acht maanden borstvoeding en daar moet je van afvallen. Ik kwam kilo's aan. En de huisarts vond dit 'Ik gaf acht maanden borstvoeding en daar moet je van afvallen. Ik kwam kilo's aan.' allemaal redelijk normaal." Huibers ging aan zichzelf twijfelen. Ze werd onzeker over haar werk, haar rol als moe der, echtgenote en ze zag haar vrienden nau welijks nog. Met een deel van haar vrienden maakte ze ruzie, terwijl ze dat helemaal niet wilde. Hoewel ze wist dat ze geen postnata le depressie had, stuurde de huisarts daar wel op aan. Het verhaal van Merel Huibers kan model staan voor veel vrouwen (én mannen) die lang met klachten lopen voordat ze een diag nose krijgen. Naar schatting hebben tussen de 150.000 en 300.000 mensen in Neder land een schildklierprobleem zonder dat ze het weten. Een deel van deze mensen leeft in de veronderstelling dat sprake is van een psychisch probleem of een burn-out. De mensen die wel een diagnose krijgen via de huisarts worden soms niet heel serieus ge nomen. Prof dr. Jan Smit, sinds kort internist/endocrinoloog in het UMC 'St. Radboud in Nijmegen, ziet wel vaker schild- kli'erpatiënten die vastlopen. „Dat ligt deels aan de medische opleiding. Een schildklier- aandoening wordt niet gezien als een ernsti ge ziekte. De schildklier zelf wordt be schouwd als een zakje waar hormonen uit komen. Werkt dat niet meer goed, dan ga je pillen slikken en dan werkt alles weer. Maar zo is het niet. We komen er steeds meer ach ter hoe groot de rol is die een schildklier speelt in het lichaam." Huibers ontdekte bij toeval dat haar schild klier chronisch ontstoken is. Ze heeft de ziekte van Hashimoto (zie kader). „Op een feestje zat ik naast een vriendin van mijn zus. Zij is internist en had gehoord dat jk me zo slecht voelde. Na het gesprek heeft ze me op het hart gedrukt om vooral een keer mijn schildklier werking te laten onderzoe ken. Dat heb ik gedaan en het bleek inder daad niet goed te zijn. De huisarts schreef me pillen voor. Ik moest langzaam opbou wen, maar hij zei er niet bij hoé langzaam. Met als gevolg dat ik me erg onrustig ging voelen. Ik ben uiteindelijk bij een internist terechtgekomen die mij veel meer begeleid de. Toen ik later nog een keer bij de huisarts kwam voor iets anders, begon hij erover dat mijn bloedwaarden helemaal niet klopten. Ik ben er niet meer op ingegaan. Inmiddels heb ik een andere huisarts, want het ver trouwen is compleet weg." Martin Schiphorst (52) hoorde wel snel van zijn huisarts dat hij de ziekte van Hashimo to heeft. Hij heeft jarenlang in de veronder stelling geleefd dat de bloedwaarden moes ten aangeven hoeveel medicijnen hij mocht slikken. Daardoor bleef hij moe en had hij nog altijd veel klachten. „Snel geïrriteerd, moe, klachten aan mijn gewrichten, moeite met de stoelgang en noem maar op. Mijn dochter vond op internet een keer een stuk- Bacteriën kunnen blaasontsteking voorkómen (Oudere) vrouwen die regelmatig last hebben van blaasontsteking krijgen vaak ter preventie antibio tica voorgeschreven. Dagelijks een capsule met melkzuurbacteri ën (lactobaccillen) slikken werkt bijna evengoed, blijkt uit Amster dams onderzoek. Deze bacteriën verdringen (met name in de vagi na) de .bacteriesoorten die blaas ontsteking kunnen veroorzaken. http://bit.ly/MeYmFn Wiet roken vermindert spasmen bij MS Anekdotisch bewijs was er al lan ger, maar nu komt een goed opge zette wetenschappelijke studie in Canada tot dezelfde conclusie. Da gelijks één joint roken, vermin dert bij mensen met de zenuwaan doening multiple sclerose (MS) het aantal en de ernst van spier- spasmen (spontane, pijnlijke spiersamentrekkingen). Roken is wel slecht voor de longen. http://bit.ly/KahZbq Apparatuur fototherapie op NICU vaak niet in orde De apparaten voor fototnerapie op de Nederlandse nicu's (neona- tale intensive care units) leveren in de helft van de gevallen niet de optimale dosis licht die nodig is om de te vroeg geboren baby van zijn geelzucht af te helpen. Ook is de afstand tussen baby en lamp soms te groot om de vereiste do sis licht te halen, blijkt uit een on derzoek op alle nicu's. http://bit.ly/JchCCA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14