een hoogvlieger ii 'Low cost carriers zeggen tegen een luchthaven: ik breng jullie veel passagiers, dus wil ik hier goedkoop terecht' wfa*i Jan Veldhuis, luchtvaarteconoom donderdag 24 mei 2012 met succes toe op vrachtvervoer. Lelystad is ook geen hoogvlieger, maar krijgt mogelijk de overloop van Schiphol te verwerken. „Voor Twente geldt dat er dichtbij concur rerende luchthavens zijn te vin den, zoals vlak over de grens bij Münster", schetst Veldhuis het pro bleem. „Laten we Europees den ken", vindt Heerkens. „Te veel vliegvelden bij elkaar betekent dat het aanbod versnippert en dat is niet aantrekkelijk, Niet voor de maatschappijen maar ook niet voor de consument, want dat bete kent alleen maar vaker overstap pen." Vliegveld Eelde kreeg na meer dan dertig jaar juridisch getouwtrek met omwonenden in februari het groene licht voor de zo gewenste baanverlenging. Maar daarmee is de kwakkelende noordelijke lucht haven niet gered. De concurrentie is daar minder groot, maar de om geving is dunbevolkt. In zijn alge meenheid geldt volgens Veldhuis dat een volwassen vliegveld mil joen passagiers nodig heeft om winst te kunnen maken. Heer kens: „Ook als dat net lukt, dan is het nog de vraag of Eelde het waard is om overheidsgeld in te steken." Zo betaalt het Rijk zo'n 20 miljoen euro mee aan de baanver- lenging. Volgens Heerkens wordt vaak ge schermd met het 'Ryanair-effect': op plaatsen waar deze prijsvechter zich vestigt neemt de werkgelegen heid toe. „Maar dat geldt in gebie den waar die potentie al aanwezig is. Eelde zal weinig extra werk op leveren. Het is een vertrekpunt, weinig mensen zullen het noor den als reisdoel hebben." Daar denken ze in Groningen an ders over. Met de Waddenzee als Werelderfgoed denken ze zelfs Spanjaarden te kunnen verleiden naar Eelde te vliegen. Twente verwacht dat een of meer low cost carriers graag willen vlie gen vanaf de voormalige vliegba sis. Eelde is al zover: Ryanair biedt vanaf deze week drie bestemmin gen aan. Met de baanverlenging in het zicht, wil de prijsvechter het wel weer eens proberen. Net als in 2004, toen het na een half jaar al weer was afgelopen. Het is typerend voor dit type vlieg maatschappijen. Luchthavens moe ten zich daarom niet rijk rekenen met belangstelling van prijsvech ters. „De machtspositie van low cost carriers is groot. Die zeggen te gen een luchthaven: ik breng jullie veel passagiers, dus wil ik hier goedkoop terecht. Ze investeren weinig op een luchthaven, waar door ze makkelijk kunnen vertrek ken als het elders goedkoper kan. Het aanbod van alternatieve lucht havens is daarvoor groot genoeg", zegt Jan Veldhuis. Zo is sinds de invoering van de vliegtaks in Duitsland, begin vorig jaar, de capaciteit van de goedkope maatschappijen bij onze oosterbu ren afgenomen. Afgelopen winter halveerde Ryanair, de agressiefste prijsstunter, het aantal vluchten vanaf het Spaanse vliegveld Giro na. De Ierse vliegtuigmaatschappij vond de luchthaventarieven te hoog. Momenteel loopt een onder zoek van de EU naar kleine vlieg velden in onze buurlanden waar Ryanair hoofdgebruiker is. Vol gens Brussel hebben overheden ten onrechte geld gestoken in de infrastructuur om vliegen voor Ryanair mogelijk te maken. Hans Heerkens vindt dat vliegveld bazen nogal snel beweren dat zij zorgen voor extra werkgelegen heid, buiten hun eigen onderne ming. „Mijn indruk is dat veel van de bedrijven die zich vestigen bij vliegvelden, anders ook wel naar die regio waren gekomen", zegt de Twentse luchtvaarteconoom. Het is onduidelijk in hoeverre zij ge bruikmaken van het vliegverkeer. „Bij vliegveld Eindhoven ligt welis waar een prachtig bedrijventer rein, maar dat bestaat vooral dank zij de sterke high-tech-profilering van de regio en de goede ontslui ting met de A2", zegt Veldhuis. Om levensvatbaar te kunnen zijn als vliegveld, moet je ook veel zake lijke klanten aan je kunnen bin den. „Maar het aandeel zaken- vluchten is laag op de meeste regio nale vliegvelden. Er wordt nauwe lijks met een hoge frequentie ge vlogen naar typische zakenbestem- mingen als Londen en Milaan. Het overgrote deel van de vluchten gaat richting de zon." nieuwsredactie@wegener.nl ENSCHEDE AIRPORT TWENTE De militaire Vliegbasis Twenthe wacht sinds de sluiting in 2008 op een door start als burgerluchthaven. De provin cie Overijssel en de gemeente Ensche de verenigd in het Area Development Twente zijn bezig de plannen te ont wikkelen. Gerekend wordt op 1,2 mil joen passagiers in 2030. Binnenkort be gint de aanbesteding, die een exploi tant moet opleveren. Wachten is nog op onderzoek van Brussel, dat de 16 miljoen euro staatssteun aan de infra structuur onderzoekt. ROTTERDAM THE HAGUE AIRPORT Richt zich met name op zakenvluch- ten. Het voormalige Zestienhoven is gunstig gelegen tussen de Rotterdam se haven en het bestuurscentrum Den Haag (regering, diplomaten, Koninklijk Huis). Dient daarnaast als uitwijkmoge lijkheid voor Schiphol bij calamiteiten. Het aantal passagiers ligt de afgelopen jaren stabiel, rond de 1 miljoen. Rotter dam ligt ingeklemd in bebouwd ge bied, heeft daarom nauwelijks mogelijk heden om uit te breiden. MAASTRICHT AACHEN AIRPORT Het aantal mensen dat vanuit Zuid-Lim burg vliegt varieert sterk, maar komt niet boven de 350.000: de concurren tie met vliegvelden net over de grens in Duitsland en België is groot. Belang rijkste activiteit van Maastricht is ver werking van luchtvracht en daarin zijn ze succesvol. GRONINGEN AIRPORT EELDE Na ruim dertig jaar juridische strijd is er eindelijk duidelijkheid: Eelde mag de startbaan verlengen naar 2.500 me ter zodat de meest gangbare toestel len volgeladen kunnen opstijgen. Nu maken ze nog tussenlandingen in Eind hoven, Rotterdam of Maastricht. Vol gens berekeningen van de luchthaven zijn 700.000 passagiers mogelijk in de toekomst. Groningen Airport Eelde foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11