cultuur: 13 Emoties in relatie met plaats en tijd De Vleeshal raakt rijkssubsidie kwijt £T«km£ "o'nge Vrijwilligsters naaien zakdoeken voor installatie bij 'Dijken van Wijven' 'Betrek ook Zeeland bij Zuid-Nederlands Orkest' dinsdag 22 mei 2012 door ABi Pankow Beeldend kunstenares Wia Stege- man maakt als een van de deel neemsters aan het project Dij ken van Wijven deze zomer in Ouwerkerk een installatie met 1200 zakdoeken. Vrijwilligsters helpen in het Watersnoodmu seum met zoompjes stikken. Plaats en tijd spelen een be langrijke rol in het werk van. Wia Stegeman. Deze beeldend kunstenares uit het Drenthse Beilen ervaart een persoonlijke verbondenheid met Zeeland en zij is dan ook blij een bijdrage te kunnen leveren aan Dij ken van Wijven. Dit kunstproject manifesteert zich in juli en augustus met werk van twaalf vrouwen in en rond de caissons van het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. Thema dit jaar is 'Over Vloed'. De installatie van Stegeman lijkt daar goed in te passen. Zij wil met honderden wit te zakdoeken een installatie ma ken op het formaat van een caisson, circa 60 x 20 meter. Zij be drukt de zakdoeken met gebruik making van sjablonen met motie ven uit de Zeeuwse klederdracht. Die talrijke zakdoeken wapperend in de wind moeten een impresse geven van emoties die aan deze specifieke locatie zijn verbonden. „Mijn man, Ko Damman, komt van oorsprong uit Zeeland. Hij woonde in Wissenkerke tijdens de Watersnoodramp in 1953, maar was toen nog heel klein en heeft er nauwelijks persoonlijke herinne ringen aan. Hij weet wel hoe er met de emoties als gevolg van de ramp werd omgegaan", vertelt Ste geman. Zijn verhalen en haar ei gen impressies tijdens bezoeken Wia Stegeman (I) met de vrijwilligsters bezig de stof voor de zakdoeken te scheuren. aan Zeeland inspireerden haar tot het ontwerp voor deze installatie met zakdoeken, die symbool voor het verwerken van verdriet, maar ook voor het meegeven van gevoe lens aan de wind. Stegeman volgde haar opleiding destijds aan kunstacademie Miner va in Groningen. „Eerst legde ik mij toe op schilderen en teken enen, maar later wilde ik kunst werken maken waar je als het wa re in kunt kruipen, driedimensio naal dus." Zij heeft diverse grote in stallaties op haar naam staan. Eén daarvan is een bouwwerk met bo gen en plasticzakjes gevuld met water als verbeelding van de Ne derlandse identiteit tijdens de Olympische Spelen in Athene in 2004. Recenter in 2011 werkte zij mee aan het project 'Echo's in de Ruimte' in natuurgebieden met een installatie van hout en spiegel glas: 'Tunnel naar jezelf toe'. Voor het naaien van 1200 zakdoe ken deed Stegeman een algemene oproep aan vrouwelijke vrijwilli gers en stuurde een gerichte uitno diging aan enkele Zeeuwse afdelin gen van Vrouwen van Nu. Gisterochtend meldden zich een twaalftal vrijwilligsters met naai machine en een klosje wit garen in het Watersnoodmuseum om aan de slag te gaan. Allen hebben of persoonlijke herinneringen aan de ramp of kennen de verhalen vanuit de eigen familie. De installa tie die Stegeman wil creëren spreekt hen zeer aan. Voordat er zoompjes gestikt kon foto Dirk-Jan Gjjeltema den worden, moest de witte po lyester stof in de juiste afmetingen van 80 x 80 cm geknipt en ge scheurd worden. Door een van de vier zomen wordt een stuk wit touw gehaald waarmee de zak doek straks kan worden vastgebon den. Stegeman is voor de opbouw van haar installatie ook nog op zoek naar gebruikte fruit boom-stokken. Wie deze stokken beschikbaar heeft, kan dit melden: tel. nr. 06-40662767 of e-mail: info@wiastegeman.com door kolf Bosboom MIDDELBURG - De Vleeshal in Mid delburg verliest na dit jaar haar rijkssubsidie. De Raad voor Cul tuur heeft staatssecretaris Halbe Zijlstra geadviseerd het subsidiever zoek af te wijzen. De Vleeshal had om 200.000 euro per jaar ge vraagd. De afgelopen periode kreeg de instelling 81.000 euro per jaar aan rijksgeld. Belangrijkste argument voor het negatieve advies is dat de instelling niet voldoet aan Zijlstra's eis vol doende eigen inkomsten te genere ren. Daarmee lijkt De Vleeshal 'laat te zijn gestart en weinig erva ring te hebben', aldus de raad. Directeur Lorenzo Benedetti van De Vleeshal noemt het negatieve advies 'voorspelbaar'. Zijlstra had eerder al bepaald dat er van de- elf instellingen voor beeldende kunst die nu rijksgeld ontvangen, er vijf moésten afvallen. „Onze kansen waren dus heel klein. De grote in stellingen blijven." Benedetti vindt-het positief dat de raad, in tegenstelling tot vier jaar geleden, wel veel waardering heeft voor wat De Vleeshal doet. „Je zou kunnen zeggen: we hebben een positief advies, maar krijgen geen geld." De Vleeshal trekt naar verhouding veel bezoekers, zo'n 40.000 per jaar, memoreert Benedetti. Dat is mede te danken aan het feit dat het bezoek altijd gratis is geweest. Sinds kort wordt een vrijwillige bij drage gevraagd. De rijkssubsidie is een deel van het totale budget van De Vleeshal. Het verdwijnen ervan heeft niet di rect ingrijpende gevolgen. „Het be- Er moet één symfonisch orkest ko men voor de drie zuidelijke provin cies, inclusief Zeeland. Dat zei Joop Daalmeijer, voorzitter van de Raad voor Cultuur, maandag bij de pre sentatie van het advies over de lan delijke cultuursubsidies. Nu krijgt zowel het Brabants Or kest als het Limburgs Symfonie Or kest rijksgeld. Er zijn plannen sa men te gaan in een Zuid-Neder lands Orkest. De besprekingen ver lopen echter moeizaam. Beide orkesten hebben afzonder lijk aanvragen voor rijkssubsidie in tekent wel dat we een of twee pro jecten per jaar minder kunnen doen." De raad heeft zijn advies over wel ke culturele instellingen vanaf 2013 in aanmerking komen voor rijks subsidie maandag aangeboden aan Zijlstra. De raad beoordeelde 118 aanvragen. Daarvan hebben er 73 een positief advies gekregen. De bewindsman heeft direct aangege ven het overgrote deel van de ad viezen over te nemen. gediend. De Raad van Cultuur kwa lificeert die als onvoldoende en maant de orkesten hun huiswerk over te doen. Ze moeten samen een plan opstellen om te komen tot één organisatie die financieel gezond is. Daarbij dient eveneens te worden gekeken naar Zeeland, zei Daalmeijer voor het Radio 1 Journaal. „Dat is niet in de plannen meegenomen, maar ook Zeeland heeft recht op deze muziek." Gedeputeerde Ben de Reu (cul tuur) zegt dat er eerder al vanuit Brabant een verzoek is geweest om Daarmee verdwijnt Zeeland volle dig uit de culturele 'basisinfrastruc tuur'. Op dit moment krijgt ook Theaterproductiehuis Zeelandia nog rijkssubsidie. Zijlstra wil theaterproductiehui zen niet langer ondersteunen. Die zijn voortaan aangewezen op het Fonds Podiumkunsten. Zeelandia heeft daar om een bijdrage van 737.000 euro per jaar gevraagd. Het fonds maakt op 1 augustus zijn subsidiebeslissingen bekend. samen op te trekken voor één or kest in het zuiden. „Wij gaan daar niet in mee, als wij daar ook pro portioneel aan bij moeten dragen in financiële zin. Bovendien heb ben we al Het Zeeuws Orkest." Hij wijst op het specifieke karakter van dat orkest, waar Zeeuwse ama teurmuzikanten op semi-professio- neel niveau kunnen spelen. De Reu heeft er geen moeite mee als het Zuid-Nederlands Orkest ook in Zee land concerten verzorgt. „Maar wij gaan er Het Zeeuws Orkest niet voor inleveren." VLISSINGEN - Hella en Freek de Jon ge zijn vanavond in het Arsenaal theater in Vlissingen met een voor- leesvoorstelling. Centraal staat Spring, het in februari verschenen autobiografische boek van Hella de Jonge. Zij zal voorlezen uit haar werk en door haar echtgenoot wor den ondervraagd over haar drijfve ren en achtergronden. Na afloop is ruimte voor een ontmoeting. De voorstelling begint om 20.15 uur. DE KUNST VAN KIEZEN Kies uw favoriete kunstwerk uit de collectie van SBKM/De Vleeshal op www.pzc.nl/dekunstvankiezen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83