u II ■I I si# iiSB 'We kunnen ons inleven. Maar echt 100 procent doorvoelen wat die ouders voelen, kunnen we niet' m dinsdag 22 mei 2012 Officier van justitie Maaike Bienfait MP I M éi «a dan je denkt' Officieren van justitie Frieke Dek kers (links) en Maaike Bienfait van Kampen. foto Koen van Weel/CPD voor maar het is ook niet uit te sluiten." Dekkers: „Veel mannen in het on derwijs en de kinderopvang wor den nu, door deze zaak, met argus ogen bekeken. In enkele gevallen is hen het werken onmogelijk ge maakt. Dat vind ik heel vervelend en een onwenselijke ontwikke- ling" Het Nederlands Forensisch Instituut heeft de door Robert M. verwijderde computerbestanden teruggehaald. Hoe belangrijk was dit? Bienfait: „Dat was een doorbraak. M. had al veel verklaard maar nu kon dat ook worden gestaafd met beelden." Dekkers: „Zo hadden we meer be wijs tegen hem. Het gaf ook in zicht in zijn gedrag." Wat heeft jullie tijdens deze zaak het meest geraakt? Dekkers: „De manier waarop hij in chats met anderen over het mis bruik sprak: mechanisch, trots en zonder compassie met de kinde ren. Hij liet niets aan de verbeel ding over." Bienfait: „Dat was vrij schok kend." Dekkers: „Dan dacht je dat je alles wel had gelezen en dan ging het nog verder." Bienfait: „Elke keer kwam er een nieuwe gruwelijkheid bij." Dekkers: „Wij weten precies over welke kinderen het gaat en hoe veel verdriet hun ouders hebben. Verdriet waar zij nooit meer vanaf komen." Bienfait: „Bij de behandeling van de kinddossiers achter gesloten deuren werd het misbruik tot in detail beschreven. Ik was onder de indruk dat veel ouders dit konden doorstaan." Dekkers: „Sommigen zagen het als een verplichting aan hun kinderen om aanwezig te zijn en te spreken. Als officieren proberen wij ervoor te zorgen dat deze man nooit meer in de gelegenheid komt om andere kinderen t„e misbruiken. Maar aan de gepleegde feiten ver anderen we niets." Bienfait: „Het misbruik kan nooit worden weggepoetst. Eén ouder zei: 'Ik zal mijn kind, zoals het oor spronkelijk had moeten zijn, nooit leren kennen. Ik heb nu een kind dat misbruikt is. Dat is toch een ander kind'." Spraken jullie de ouders regelmatig? Bienfait: „Ja, we kenden de ouders al uit de slachtoffergesprekken en spraken hen ook na afloop van zo'n gesloten zitting. Dat was wel heel zwaar." Jullie hebben beiden kinderen. Ko men de gruwelen dan extra dichtbij? Dekkers: „Ik denk dat dat niet zo veel uitmaakt. Misschien gaf het wel extra motivatie om de zaak tot een goed einde te brengen." Bienfait: „We kunnen ons inleven. Maar echt 100 procent doorvoelen wat die ouders voelen, kunnen we niet." Dekkers: „Het zijn niet onze kinde ren." Bienfait: „Wij kunnen professio neel afstand nemen van de feiten. Dat moet ook. We krijgen in ons werk voortdurend met ernstige en gruwelijke dingen te maken. Het is zaak dat, wanneer je naar huis gaat, zoiets langzaam uit je hoofd waait." Dekkers: „Anders kan je dit werk niet doen. Maar natuurlijk raakt deze zaak me. Ik heb er ook echt wel een traan om gelaten. Alleen laat ik dat dan snel achter me." Hoe? Bienfait: „Je hebt veel aan elkaar. Je praat over de dingen die heel schokkend zijn. 'Poeh, wat hebben we nu weer ontdekt'. Of'wat is dit een ontzettend aangrijpende ver klaring'. Maar de wetenschap dat Frieke hetzelfde heeft gezien en ge hoord is al heel geruststellend." Dekkers: „We zijn heus geen ro bots, maar nee, ik heb niet over de gruwelen gedroomd." Robert M. gooide gisteren na de uit spraak water naar de rechtbankvoor zitter. En hij stak hij zijn middelvin ger op. Bienfait: „Achter gesloten deuren was hij ook wel eens boos, maar niet zo boos." Dekkers: „Het was voor hem span nend om zijn vonnis aan te horen. Verdachten raken dan wel vaker geëmotioneerd." Bienfait: „Dit ging wel ver, te ver."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81