io I robert m. Officieren van justitie Maaike Bienfait (39) en Frieke Dekkers (41), vervolgden Robert M. voor het misbruiken van tientallen jonge kinderen. Het resulteerde in twee grote kasten vol verslagen van politieverhoren en een eis van twintig jaar cel en tbs tegen de Letse kinder oppas. Die kreeg gisteren te horen dat het achttien jaar plus tbs wordt. I de zaak I Robert M. dinsdag 22 mei 2012 less 'De wereld is zieker door Floor Ügtvoet Vervolgen is het vak van Maaike Bienfait (39) en Frieke Dek kers (41). Ze heb ben beiden ruime ervaring met zeden zaken. Dat de keus in de zaak Ro bert M. op dit duo viel, was dus niet zo vreemd. En er lag meteen grote druk op de zaak, omdat M. al snel bekende 35 tot 40 kinderen te hebben misbruikt. De rechtbank heeft achttien jaar en tbs opgelegd. Twee jaar minder dan uw eis. Dekkers: „We zijn hier. tevreden mee. De rechtbank heeft ons wel op alle punten gelijk gegeven, al leen een iets lagere gevangenisstraf opgelegd." Geloofden jullie M. meteen toen hij bekende? Dekkers: „Zijn verklaring hebben we onderzocht. Door zijn werk kende M. zeer veel jonge kinderen. Dat maakte de bekentenis zeer ver ontrustend." Bienfait: „Om er zeker van te zijn dat we niet met een fantast of op schepper te maken hadden, be keek een rechtspsycholoog het po litieverhoor." Dekkers: „Je weet wat voor maat schappelijke onrust er ontstaat als je dit nieuws naar buiten brengt. Dan moet je er wel zeker van zijn." Wat maakt deze zaak zo bijzonder? Bienfait: „Je hebt niet zo snel een producent van kinderporno te pak ken. Iemand die de kinderen zelf heeft misbruikt, er beelden van heeft gemaakt, die heeft verspreid en een internationaal netwerk van kinderpornoproducenten en -ge bruikers om zich heen heeft. Ook de omvang en de ernst van het misbruik maakten het uitzonder-' lijk." Dekkers: „Daarbij konden we de slachtoffers achterhalen. Dat lukt niet altijd." Bienfait: „Het zijn slachtoffers die niet konden verklaren wat er met ze was gebeurd omdat ze nog te klein waren. Wij wilden hun ano nimiteit garanderen, wat het ook anders dan andere zaken maakte." Robert M. polste andere mannen of ze tegen betaling mee wilden doen aan het misbruik. Denken jullie dat hij er een handel in wilde beginnen? Dekkers: „Nee, daar hebben we geen aanwijzingen voor." M. bracht de kinderporno onder in mappen op zijn computer. Die rang schikte hij op de gepleegde seksuele handelingen, de naam, uiterlijke ken merken en leeftijd van het kind. Was dit puur voor zijn eigen archief? Bienfait: „Ja, dat zegt hij." Dekkers: „Maar hij heeft achteraf wel veel beelden bewerkt om her kenning te voorkomen. Allemaal met het idee om ze te verspreiden, en dat heeft hij ook gedaan. Bui tenlandse getuigen kennen de se ries onder dezelfde namen als Ro bert M. ze heeft opgeslagen. Die se ries waren een begrip. Sommigen verklaarden dat Robert hiermee faam en erkenning hoopte te krij gen." Bienfait: „Hij was er trots op, noemde het in chats zijn 'kunst werk'." Dekkers: „Hij heeft er ook kinder porno van anderen voor terugge kregen. Het was een ruilmiddel. Het materiaal bevatte volgens een getuige veel ernstigere vormen van misbruik dan commerciële kinderporno." Is het misbruik van kinderen onder de drie jaar alleen iets voor een klei ne groep? Bienfait: „Ja." Dekkers: „Maar de wereld is wél groter en zieker dan je denkt. Er lo pen meer mensen rond die dezelf de seksuele interesse hebben als Robert M., en die deze beelden be kijken." Bienfait: „En soms ook zelf ma ken." Dekkers: „Maar bij de aangehou den mensen uit M.'s netwerk trof fen we niet zo'n enorme hoeveel heid kinderporno aan als bij M. zelf" Bienfait: „Toch is hét zeer naïef te denken dat met de veroordeling van M. dergelijk misbruik uit de wereld is. Of er nóg een Robert M. in Nederland rondloopt, weten we niet. Er zijn geen aanwijzingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 80