Italië vreest terugkeer terrorisme M 81 buitenland Aanslag op militairen in Sanaa Onzekerheid over aanslagen NL Man gooit zijn twee kinderen van balkon Aanklager Mladic geeft fouten toe dinsdag 22 mei 2012 De crisis slaat hard toe in Ita lië, maar massale protesten blijven uit. Wel bestaat vrees voor terugkeer van ter rorisme. Zelfs de maffia lijkt die kaart te willen spelen. door Eelco van der Linden afïïa of toch niet? Wie heeft: de bom la ten ontploffen die za terdag in de Zuid-Itali aanse stad Brindisi een studente van zestien jaar het leven kostte en zeven anderen ernstig verwond de? Een tot op het bot geschokt Ita lië stelt zich deze vraag, vrezende voor het begin van een nieuwe cy clus van terreur. De drie- gasflessen die de weinig professionele bom vormden kwamen tot ontploffing bij een school vernoemd naar de door maffia vermoorde vrouw van de eveneens vermoorde antimaffia- rechter Giovanni Falcone. Alles wees in de richting van een daad van de lokale maffia, de SCU, maar nu sluit antimaffiaprocureur Cataldo Motta deze optie uit. Inmiddels zijn twee mannen aan gehouden op basis van camerabeel den. Eén van hen zou een voormalig be roepsmilitair zijn met kennis van elektronica. Juist dit voedt de im mer in Italië aanwezige angst dat er groepen zijn die proberen de spanning te verhogen nu er al we ken wordt gesproken over een te rugkeer van de Rode Brigades (BR) en het terrorisme zoals het land dat in de jaren zeventig en tachtig kende. Minister van Binnenlandse Zaken Anna Maria Cancellieri presenteer de afgelopen week een antiterreur- plan dat voorziet in extra bescher ming van 14.000 objecten en 550 personen. Het illustreert de angst die in Ro me heerst nadat een manager van het staatsbedrijf Ansaldo in Genua in zijn onderbenen werd gescho ten. De aanslag, geclaimd door de anar chistische organisatie FAI, werd uitgevoerd volgens de beproefde techniek van de BR, die in de ja ren zeventig binnen Ansaldo ont stonden en van Genua hun 'hoofd stad' maakten. De BR reageerden op de economische crisis en pre dikten de marxistische revolutie. Ze hielden Italië twee decennia in hun greep. Cancellieri neemt de dreiging serieus, vooral ook omdat er binnen de maatschappij steeds meer verzet aan het ontstaan is te gen de manier waarop de economi sche crisis wordt aangepakt. 'De Banken', 'Europa' en 'Merkel' zijn een vijandbeeld geworden, niet al leen voor jeugdige anarchisten. Kunnen 'de jaren van lood' terug keren, is de vraag die velen zich stellen. De angst is groot, vooral omdat toen behalve terroristen al lerlei andere groepen met eigen agenda's zich mengden in de strijd. De komiek Beppe Grillo die zich uiterst succesvol tegen de poli tiek keert, heeft geen twijfel. „De ontploffing in Brindisi hing in de lucht. Het lijkt of we de jaren '92-'93 herbeleven", aldus Grillo. SANAA - Een soldaat toont zijn han den die onder het bloed zitten, na dat in de Jemenitische hoofdstad Sa naa gisteren een zelfmoordaanslag is gepleegd op militairen die oefen den voor een parade van vandaag. Daarbij zijn 96 doden en zeker 200 gewonden gevallen. Volgens medi sche en militaire functionarissen werd de aanslag gepleegd door een soldaat die aan de oefening deel nam. Hij bracht zijn explosieven lut tele minuten voordat de minister van Defensie en de stafchef de troe pen zouden komen begroeten tot ontploffing. De paradeoefening werd op een plein nabij het presidentiële paleis gehouden, als voorbereiding op de viering van de Jemenitische nationa le feestdag. De meeste getroffen militairen be hoorden tot de Centrale Veiligheids dienst, een onderdeel dat onder be vel staat van Yahya Saleh, een neef van de afgetreden president Ali Ab dullah Saleh. Diens opvolger, Abed Rabbo Man- sour-Hadi, heeft aangekondigd het leger te willen hervormen en te zui veren van familieleden en aanhan gers van Saleh, die veranderingen mogelijk proberen te dwarsbomen. Het Jemenitische regeringsleger is in het zuiden van het land ook ver wikkeld in gevechten met aanhan gers van al-Qaeda, die van de politie ke onrust in het afgelopen jaar ge bruik hebben gemaakt om verschil lende steden in te nemen. Al-Qaeda heeft gisteren de aanslag opgeëist. De Jemenitische autoriteiten meld den ook dat een Amerikaanse kust wachtinstructeur zondag in haven stad Hodeida gewond raakte toen hij met twee collega's onder vuur werd genomen. foto Mohammed Huwais/AFP vertrouwd op reis, al 90 jaar uw busvakantie-specialist de allerbeste prijs-kwaliteitverhouding vele gegarandeerde opstapplaatsen altijd compleet op vakantie: inclusief verblijf in goede hotels, ontbijt en veelal diner en excursies vele reizen met vertrekgarantie waarom zou'je meer betalen Lekker shoppen op de antiekmarkt in Lille en bezoek aan Brussel en Antwerpen. Zie www.kras.nl/39272 4 dagen Londen Vertrek: 8/6 t/m 14/12 - 3 x ontbijt Leuke activiteiten mogelijk, zoals een stadstour en bezoek aan de musical Thriller. Zie www.kras.nl/39043 8 dagen Zomers Istrië Vertrek: 16/6 t/m 13/10 - 7 x ontbijt en diner [329 Extra ingekochte superaanbieding, geniet van zon, zee en sfeervolle visserstadjes. Zie www.kras.nl/39327 5 dagen Limburg de Fioriade Vertrek: 4/6 en 13/8 - 4 x ontbijt en diner 100% vertrekgarantie! Met o.a. Valkenburg, Monschau en de Fioriade (inclusief entree!). Z;e www.kras.nl/39326 5 dagen Graafschap Kent Vertrek: 16/7 t/m 10/9 - 4 x ontbijt en diner N>49 Ontdek het 'echte' Engeland, met tearooms, antiekwinkeltjes en prachtige kastelen Zie www.kras.nl/35599 8 dagen Leipzig, Dresden Saksen Vertrek: 9/6 t/m 20/10 - 7 x ontbijt en diner 99 Alle data in prijs verlaagd en met 100% vertrekgarantie! Verblijf in 4-sterren hotel. Zie www.kras.nl/35507 12 dagen Midden-Europa i nuvanafl Vertrek: 11/6 t/m 3/9 - 11 x ontbijt en diner, u6e«r §ggf Nu tot wei 70 in prijs verlaagd! Ontdek Dresden, Praag, Boedapest Wenen. Ziewww.kras.nl/39308 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cpm ffi of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of Js-reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ROME In het noorden van Italië heeft een 41-jarige man zijn twee kinderen van het balkon van zijn flatwoning op vijf hoog gegooid. Vervolgens sprong hij zelf. De kinderen, veer tien maanden en vier jaar oud, stierven. De moeder was in de flat toen het drama zich afspeelde. Zij ligt in het ziekenhuis, waar ze on der verdoving wordt gehouden. DEN HAAG De aanklager bij het Joegoslavië-tri- bunaal in het proces tegen Ratko Mladic, Dermot Groome, heeft er kend dat hij fouten heeft gemaakt. De Amerikaan gaat ermee akkoord dat het proces voor onbepaalde tijd wordt uitgesteld om een eerlijke rechtsgang mogelijk te maken. Naar nu blijkt hebben de advoca ten geen kennis kunnen nemen van zo'n 5.000 stukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78