binnenland 17 'De verbijstering is blijvend' Advocaat: erkenning voor ouders slachtoffers Twee andere verdachten vandaag voor de rechter Wens waarborgfonds: garantie hypotheek alleen nog voor starters Robert M. en zijn echtgenoot Richard van O. zijn gisteren door de Amsterdamse rechtbank lager gestraft dan geëist. de zaak Robert M. DigiD groot deel van de dag onbruikbaar Nieuwe spoorlijn van Rotterdam naar Polen dinsdag 22 mei 2012 AMSTERDAM - Het leed van slachtof fers en hun ouders in de Amster damse zedenzaak is gisteren er kend. Dat zei Richard Korver, advo caat van tientallen ouders. „Die erkenning is er. De rechtbank heeft in niet mis te verstane be woordingen duidelijk gemaakt dat je dit niet mag doen." Het deed ouders vooral goed dat Robert M. tijdens het vonnis be gon te schreeuwen en weg wilde, maar van de rechtbank moest blij ven zitten om haar woorden aan te horen. „Dat heeft mijn cliënten veel goed gedaan. Het geeft een soort van erkenning." Korver zei dat de uitspraak van de rechtbank verschillende aspecten heeft. De straf van 18 jaar cel en tbs voor M. noemde hij het minimum, die voor Richard van O. (6 jaar cel na een eis van 12 jaar) vinden ouders te laag. Verder is de advo caat tevreden dat de verdachten de misbruikte kinderen een schadever goeding voor immateriële schade moet betalen, maar hij is teleurge steld dat de eis voor een vergoe ding voor materiële schade is afge wezen. Robert M. moet de door hem misbruikte kinderen in totaal bijna 467.000 euro betalen wegens de immateriële schade. Richard van O. moet in totaal bijna 365.000 euro smartengeld neertellen. Een verzoek voor een vergoeding voor materiële schade wees de rechtbank af Zij vindt deze claim te ingewikkeld voor een strafpro ces en vindt dat de civiele rechter er maar naar moet kijken. Ook een verzoek voor een vergoeding voor immateriële schade voor de ouders werd afgewezen, omdat zij geen 'rechtstreeks slachtoffer' zijn. Als daders een schadevergoeding aan slachtoffers niet betalen, kunnen ze normaal gesproken maximaal een jaar extra celstraf krijgen. De rechtbank wijkt daar nu van af Voor ieder kind aan wie ze niet be talen, krijgen de verdachten één dag extra. AMSTERDAM - De rechtbank buigt zich vandaag over de zaak tegen nog twee verdachten in de Amster damse zedenzaak. Het zijn de Deen Flóvin O. (38) en zijn huisge noot Matthijs van der M. (33) uit Amstelveen. Het gaat om een regiezitting (waar in doorgaans vooral procedurele za ken aan bod komen). O. heeft van de twee het meeste op zijn kerf stok, zo zegt justitie. Hij zou een kind van nog geen jaar oud heb ben misbruikt samen met Robert M., de hoofddader in de Amster damse zedenzaak. Daar zou O. 50 euro voor hebben betaald. Verder zou hij een vrouw op de Fi- lipijnen hebben betaald voor het misbruiken van twee kinderen ter wijl hij meekeek via de webcam. Beide mannen worden verdacht van het verspreiden van kinderpor no en het bezit van een gaspistool De rechter besloot in september dat Van der M. op vrije voeten moest komen, omdat zijn uiteinde lijke straf vermoedelijk niet hoger wordt dan de tijd dat hij in voorar rest zat. O. zit wel nog vast. Hoofddader Robert M. rea geerde woedend tijdens het voorlezen van het vonnis en beraadt zich nog over hoger beroep. Richard van O. gaat in beroep tegen de opgelegde zes jaar celstraf. door Floor Ligtvoet AMSTERDAM - Het einde van de Amsterdamse zedenzaak is nog niet in zicht. Richard van O, de echtgenoot van Robert M., die gis teren zes jaar gevangenisstraf kreeg voor zijn aandeel, gaat in ho ger beroep. Dat heeft zijn advocaat Erik van Kregten bekendgemaakt. Robert M., die achttien jaar en tbs kreeg voor het misbruiken van 67 zeer jonge kinderen, overweegt nog in beroep te gaan. Het OM toonde zich tevreden met de uitspraak en zal geen zelfstan dig hoger beroep aan tekenen. Wel houdt het de mogelijkheid open om in navolging van de verdach ten beroep aan te tekenen. Het gerechtshof zal in ieder geval de zaak tegen Van O. opnieuw moeten wegen. Het grootschalige misbruik, gepleegd op oppasadres- sen, crèches en bij de echtgenoten thuis, zal dan weer uitvoerig wor den besproken. Richard Korver, advocaat van tien tallen ouders, meldde gisteren op Twitter dat ouders hopen dat een hoger beroep hen bespaard blijft. „Hopen dat als woede zakt, ver dachten uit respect voor kinderen 8c ouders t niet doen!", twitterde Korver. Robert M. werd gisteren schuldig bevonden aan het ernstig en lang durig seksueel misbruiken van zeer veel jonge kinderen, het ma ken en verspreiden van opnames van het misbruik en het bezitten van een enorme collectie kinder porno. De rechtbank rekent het M. zwaar aan dat hij het welzijn van de op paskinderen volstrekt onderge Belangstellenden voor de rechtbank in Amsterdam in afwachting van de uit spraak in de Amsterdamse zedenzaak. foto Bas Czerwimski/ANP schikt heeft gemaakt aan zijn ei gen seksuele bevrediging.^ „De ver bijstering is groot en zal voorlopig niet verminderen", gaf rechtbank voorzitter Frans B au duin aan. Alleen omdat M. door deskundi gen als verminderd toerekenings vatbaar wordt beschouwd, heeft hij een iets lagere gevangenisstraf gekregen dan het maximum van twintig jaar. Toen de rechtbank M. voorhield dat zijn spijtbetuiging niet tot Straf vermindering zou leiden, gooide de Letse kinderoppas woedend het water uit zijn bekertje naar de rechtbankvoorzitter. Die ging rus tig door met het voorlezen van het vonnis een enkele keer onderbro ken door tegensputteren van M. Aan het einde, bij het voorlezen van de straf, stak M. zijn middel vinger op naar de rechters. Volgens advocaat Wim Anker is Robert M.. teleurgesteld over het feit dat zaken als het uitgebreid ver klaren over het misbruik, het ver strekken van de wachtwoorden van de versleutelde kinderporno op zijn computer en het betuigen van spijt niet hebben geleid tot ver dere strafvermindering. „En dat", zegt Anker, „terwijl de rechtbank heeft gezegd dat er geen fractie van de zaak zou zijn als hij zijn mond niet had opengedaan." Anker zal M. zo spoedig mogelijk in het huis van bewaring in Vught bezoeken. „Ik wil hem bewust en langdurig spreken om over een ho ger beroep te beslissen. Maar'niet in deze emotionele toestand." Ook Van O. is niet tevreden over zijn straf, ook al is de zes jaar opge legde gevangenisstraf de helft van wat tegen hem was geeïst. De rechtbank zag echter in Van O. geen medepleger. Van O. was wel iemand die het misbruik van M. heeft gefaciliteerd, oordeelde de rechtbank. Hij had een belangrijke ondersteunende rol bij het mis bruik van M. in hun eigen huis en bij de oppasadressen. Van O. vindt echter dat zijn rol wordt overschat en vecht daarom de uitspraak aan. DEN HAAG - Wie zich gisteren wil de aanmelden met de DigiD kwam een flink deel van de dag be drogen uit. Door een storing was het zo goed als onmogelijk om de DigiD te gebruiken, meldde het ministerie van Binnenlandse Za ken. Enige uren voor de proble men begonnen, was nieuwe soft ware geïnstalleerd om de pagina in de stijl van de rijksoverheid te brengen. Gebruikers hadden van die aanpassing geen hinder moe ten hebben. Toen steeds meer mensen hun DigiD wilden gebrui ken, openbaarde zich echter een fout in de databank. DEN HAAG - De Nationale Hypo theekgarantie (NHG) wordt moge lijk flink beperkt. De Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen, de organisatie achter de NHG, wil de staatsgarantie op hypotheken binnen enkele jaren alleen nog maar verstrekken aan starters en degenen die de financiering van een woning anders niet rond krij gen. Het kabinet en de Tweede Kamer moeten nog over het voorstel be slissen. Een woordvoerster van het ministerie van Financiën stelde dat de besprekingen over de exacte vorm nog gaande zijn. Waarborg fonds-directeur Karei Schiffer stel de gisteren in het Financieel Dag blad dat de NHG-regeling fors ver soberd moet worden. Op dit mo ment verstrekken banken bijna al leen nog maar hypotheken met staatsgarantie. Op bijna 70 procent van alle hypotheken tot 3,5 ton zit de staatsgarantie. „Dat is natuur lijk nooit de bedoeling geweest", aldus Schiffer. Voor banken en kopers is de NHG een soort verzekering dat ze niet met een restschuld blijven zitten als de eigenaar niet meer aan zijn betalingsverplichtingen kan vol doen. Critici stellen al langer dat de staat een steeds groter risico gaat lopen doordat de totale om vang van de door de staat gegaran deerde hypotheekportefeuille in middels zo'n 136 miljard euro be draagt. Waarborgsfonds-directeur Schiffer denkt dat het aantal garan ties dat jaarlijks verstrekt wordt op hypotheken zal dalen van zo'n 120.000 per jaar nu naar 40.000 tot 50.000 over enkele jaren. De Vereniging Eigen Huis (VEH) zei in een eerste reactie 'begrip' te heb ben voor het plan.'Voorwaarde is wat de VEH betreft dat er een zorg vuldige en geleidelijke overgangsre geling komt. POZNAN - In het Poolse Poznan is gisteren de nieuwe spoorverbin ding tussen Nederland en Polen geopend. Op het traject Rotter- dam-Poznan rijdt drie keer per week een elektrisch aangedreven locomotief met iedere keer twintig wagons. De nieuwe spoordienst is een klap voor de vervoerders over de weg, want er zullen wekelijks honderdtwintig minder vrachtwa gens tussen Nederland en Polen gaan rijden en vice versa. Tegelij kertijd is de verbinding een aan winst voor het milieu, zij zou per rit een'besparing van 80 procent C02-uitstoot opleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 77