Geleerden: autisme straks te behandelen 61 binnenland KRAS, Studie naar keuring bij rijbewijs Nederland bij gelukkigste landen op aarde, en de overheid helpt daarbij ...boekt u bij KRAS.NL! Amsterdamse zedenzaak krijgt in juni vervolg woensdag 23 mei 2012 BIS Medicijnen kunnen hersencellen beter met elkaar laten communiceren vertrouwd op vakantie, al 90 jaar uw reisspecialist de allerbeste prijs-kwaliteitverhouding altijd compleet verzorgd op vakantie: inclusief verblijf in goede hotels, bagagevervoer, ontbijt en soms zelfs diner inclusief fietskaarten en Nederlandstalige fietsroutes op alle onderstaande fietsvakanties (m.u.v. de Veneto) Zuid-Limburg 2- t/m 5-daagse autoreis Nederland - aankomst: 25 mei t/m 22 december Verblijf in een leuk hotel in Valkenburg Zie www.kras.nl/21747 Groningen Drenthe 3- t/m 5-daagse autoreis Haren - aankomst: 28 mei t/m 27 oktober Gratis hotelfietsen beschikbaar Zie www.kras.nl/21843 Achterhoek 3-/4-daagse autoreis Ruurlo - aankomst: 29 mei t/m 30 oktober Verblijf in een 4-sterren hotel (beoordeling 8.3) Zie www.kras.nl/21844 Loiredal 5-/8-daagse autoreis Frankrijk - aankomst: 11 juni t/m 24 september Met o.a. de kastelen van Chambord en Chenonceau Zie www.kras.nl/21641 Duitse Wijnroute 5-/6-daagse autoreis Neustadt - aankomst: 8 juni t/m 31 oktober Langs wijnbergen naar romantische stadjes als Heidelberg Zie www.kras.nl/21896 Vlaanderen Belgische Kust 6-/7-daagse autoreis België - aankomst: 9 juni t/m 20 oktober Met ö.a. het gezellige Brugge, Damme en Knokke Zie www.kras.nl/21602 Bodensee Zie www.kras. Fietsen langs de Moezel waarom zou je meer betalen .«3is». 349! 7-/8-daagse autoreis Duitsland - aankomst: 1 juni t/m 21 oktober Ideale fietsstreek met een zeer aangenaam klimaat Zie www.kras.nl/21638 Van Passau naar Wenen 8- t/m 10-daagse autoreis Oostenrijk - aankomst: 1 juni t/m 20 oktober' Over vlakke fietspaden langs de mooie, blauwe Donau Zie www.kras.nl/21648 Veneto 8-daagse autoreis Italië - aankomst: 23 juni t/m 24 oktober Met o.a. Padua, Venetië en de Prosecco-streek Elfstedentocht Friesland 7-/8-daagse autoreis Nederland - aankomst: 9 juni t/m 31 oktober Inclusief diner, naar o.a. Leeuwarden en Sneek Zie www.kras.nl/21621 Fietsen langs de Weser 7-daagse autoreis Duitsland - aankomst: 1 juni t/m 15 september Inclusief diner, naar o.a. Kassei en het bekende Hameien Zie www.kras.nl/21749 539 8-daagse autoreis Duitsland - aankomst: 1 juni t/m 15 september Vanuit Metz via Trier naar de wijnstadjes Cochem en Koblenz Zie www.kras.nl/21630 Dertig miljoen euro subsidie voor grootste autisme-onder- zoek ooit. Universiteiten: wetenschap staat voor doorbraak. Te ontwikkelen medicijnen al leen zinvol bij zwaardere vor men van autisme. NIJMEGEN - Ernstige vormen van autisme zijn binnen tien jaar te be handelen met medicijnen. Dat ver wachten hersenonderzoekers van het UMC St. Radboud en UMC Utrecht. Zij krijgen met andere Europese in stellingen een subsidie van ruim 1,5 miljoen voor onderzoek. Ze ma ken onderdeel uit van een breder project waar 24 universiteiten en zes farmaceutische bedrijven uit Europa bij betrokken zijn. Geza menlijk krijgen ze een budget van 30 miljoen euro, bet grootste be drag ooit voor autismeonderzoek. Dat wetenschappers voor een doorbraak staan, heeft volgens onderzoeksleider en hoogleraar Peter Burbach van het UMC Utrecht te maken met de storm achtige kennisontwikkeling rond de genetische afwijking 'fragiel X-syndroom'. „Deze afwijking zie je bij 10 procent van de autisten en zorgt voor ernstige mentale retar datie. Sinds drie jaar kunnen we muizen en fruitvliegjes die dezelf de genetische fout hebben, behan delen met medicijnen waardoor de hersencellen beter onderling communiceren. Daarmee gaan de proefdieren socialer gedrag verto nen." Eerste proeven bij mensen zijn zo hoopvol, dat ook farmaceuten er brood in zien om deze medicijnen verder te ontwikkelen. Volgens Burbach werken de medicijnen ook bij autisten bij wie andere ge netisch defecten ten grondslag lig gen aan de autismestoornis. „De processen zijn hetzelfde." De meeste winst denkt Burbach te halen bij ernstig autisme. „Dan heb ik het over patiënten die de hele dag alleen maar kunnen lig gen, nauwelijks communiceren en doorlopend stereotype gedrag ver tonen. Zij kunnen nu geen zelf standig leven leiden, straks mis schien wel." Toepassing bij minder ernstige vor men van autisten acht Burbach niet zo voor de hand. „De vraag is of we iemand met Asperger die al een redelijk gelukkig leven leidt, moeten willen helpen met medicij nen. Je begeeft je dan op de-glij dende schaal van ingrijpen in nor male menselijke karakters." DEN HAAG - De medische keuring voor het rijbewijs moet eenvoudi ger en sneller worden. Dat vindt minister Schultz van Haegen (In frastructuur en Milieu). Ook gaat haar departement kijken naar mo gelijke afschaffing van de senioren keuring. De bewindsvrouw stuurde giste- ren een onderzoek over de keu ring naar de Tweede Kamer. Er is al een wetsvoorstel dat voorziet in een verhoging van de keuringsleef tijd van 70 naar 75 jaar, maar on derzocht wordt nu hoe de ver keersveiligheid zonder keuring kan worden gehandhaafd. Ook wil de minister dat het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) nog dit jaar uitzoekt of rijtesten vaker de medische keu ring kunnen vervangen. Voor een beoordeling van de medische rij vaardigheid moeten mensen nu meerdere stappen ondernemen en dat kost veel tijd en geld, zegt ze. De Gezondheidraad adviseerde de minister gisteren mensen die al twee jaar geen epileptische aanval hebben gehad en gekeurd zijn door een neuroloog, weer te laten rijden. Het verbod staat nu nog op vijf jaar. Voorwaarde is dat men geen aanvallen heeft gehad en dat een neuroloog geen afwijkingen heeft gevonden bij controle. door Jan ter Harmsefi DEN HAAG - GeluksprofessoF Ruut Veenhoven verwacht niet dat Ne derlanders ongelukkiger worden door de financiële crisis. „We val len niet om van een plakje kaas minder op de boterham", bena drukt de onderzoeker van de Eras mus Universiteit Rotterdam. „Kijk maar naar de recessie van de jaren tachtig. Die heeft zeker geen deuk geslagen in de gelukstrend. Nederlanders worden al sinds de jaren zeventig steeds gelukkiger." Uit een rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau dat vandaag verschijnt, blijkt zelfs dat Neder land een van de gelukkigste lan den ter wereld is, hoewel dat op zich niet een doel is van de over heid. „Maar achter de schermen speelt de overheid wel een heel belangrij ke rol", benadrukt Veenhoven. „Er blijkt een sterk verband tussen de kwaliteit van de overheid in lan den en het geluk van de mensen die daar wonen. Je zou denken: mijn geluk hangt toch niet af van een stelletje ambtenaren? Nou, die blijken daar toch best veel invloed op te hebben. In een goed geregel de samenleving heb je meer vrij heid om eigen keuzen te maken." Dan ben je namelijk minder afhan kelijk van familie en kun je zelf een baan en partner kiezen. „Door psychische problemen ontstaat veel meer ongeluk dan door ar moede." George Gelauff econoom van het Cultureel Planbureau, vindt dat overheden geen algemeen geluks- beleid moeten hebben. Hij ziet niets in een Bruto Natio naal Geluk als richtsnoer voor be leid, zoals nu in Buthan het geval is om het geluk van burgers te ver groten. Het begrip geluk is hem als eco noom veel te vaag. „Ik zou liever de maatschappelijke waarde er gens van meten", zegt hij. Als voorbeeld noemt hij een weg van A naar B. George Gelauff: „Iemand krijgt hierdoor veel tijdwinst. Een ander is blij met een extra veilige weg, terwijl omwonenden misschien bang zijn voor meer fijnstof in de lucht. Dat moet allemaal tegen el kaar worden afgewogen, maar uit eindelijk blijft het een politieke be slissing. Het is dan heel moeilijk om iedereen gelukkig te maken." Geluksprofessor Ruut Veenhoven benadrukt dat mensen zelf ook een groot deel van hun geluk bepa len door eigen keuzes: een gezin stichten, een (te zware baan) ac cepteren of eerder stoppen met werken. „Over de gevolgen van deze be langrijke keuzes in het leven is nog weinig bekend." AMSTERDAM - De volgende twee verdachten in de Amsterdamse ze denzaak zijn over een paar weken aan de beurt. De rechtbank wil 12 juni beginnen met de rechtszaak tegen twee huisgenoten (33 en 38) uit Amstelveen. De zaak gaat meer dere dagen duren, zo bleek giste ren tijdens een voorbereidende zit ting. De 38-jarige man heeft volgens jus titie het meeste op zijn kerfstok. Hij zou een meisje van nog geen jaar oud hebben misbruikt samen met Robert M., de hoofddader in de zedenzaak. Beide verdachten in de nieuwe zaak staan ook terecht voor onder meer het bezit van kin derporno. Robert M., kreeg maandag acht tien jaar cel en tbs voor het mis bruiken van 67 kinderen. Zijn echt genoot Richard van O. kreeg zes 'jaar cel wegens medeplichtigheid. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 .5 cpm ffi Prijzen zijn p.p. tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserve/ingskosten en Calamiteitentonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6