DSM steekt 100 miljoen in research 5 Ai negen aanhoudingen odd megafraude bof supermarkten PZG weekendcompany® Valse claims bif NS Minister Spies moet en wil door met voorstel boerkaverbod Zevenhonderd onderzoekers nodig Spiekboekje wijn pzc.nl/webwinkel 3 dagen Maastricht in een 4* hotel! www.weekendcompanv.nf|jWrc] woensdag 23 mei 2012 Chemiebedrijf DSM pompt extra geld in nieuwe laborato ria in Sittard en Delft. Chemelot in Sittard is bunde ling van bedrijven en onderwijsinstellingen. Delft krijgt nieuw lab voor bio- technologisch onderzoek. door Peter Bruijns HEERLEN - DSM pompt de komen de jaren ongeveer 100 miljoen eu ro in nieuwe onderzoeksgebou- wen op de Chemelot Campus in Sittard-Geleen en het biotechnolo- giecentrum in Delft. In de beide laboratoria samen zul len zo'n 700 mensen onderzoek doen, in Sittard-Geleen gaat het in ieder geval om meerdere honder den banen. Dat maakt Atzo Nicolaï, directeur van DSM Neder land, vanochtend bekend op een bijeenkomst in Delft, waar onder anderen demissionair minister van Economische Zaken Maxime Verhagen en de Limburgse gedepu teerde Mark Verheijen aanwezig zijn. De investering in een nieuw onder- zoeksgebouw voor materiaalweten schappen in Sittard-Geleen bete kent een forse extra impuls voor de recent opgestarte Chemelot Campus. Daar bundelen diverse bedrijven, instituten en onderwijs instellingen hun kennis en onder zoek op het gebied van chemie en nieuwe materialen. Met de nieuwe investeringen in re search and development en de bij behorende bouwplannen wil DSM aantonen dat het 110 jaar oude bedrijf niet van plan is de band met Nederland los te laten. De vakbonden toonden zich in de lopende cao-onderhandelingen met DSM juist bezorgd over de da lende werkgelegenheid in Neder land, omdat het concern in zijn strategie op groei in andere, met name opkomende economieën mikt. Delft krijgt volgens de nu ge presenteerde plannen een nieuw laboratorium voor biotechnolo- gisch onderzoek en een bijdrage van DSM aan een consortium voor bioresearch. Beide laboratoria zullen in 2014 in gebruik worden genomen. Voor een belangrijk deel gaat het om nieuwe werkgele genheid, voor een deel om bunde ling van bestaand onderzoek. De onderzoekers richten zich met na me op nieuwe technieken en mate rialen die energie besparen of het klimaat niet belasten, maar ook op gezondere voeding. Dat zijn speer punten in de strategie van DSM. DEN HAAG - In een onderzoek van de Belastingdienst naar fraude bij voormalige Super de Boer-franchi- sewinkels, heeft de Fiod gisteren een negende aanhouding verricht. Dat meldde het functioneel parket van het Openbaar Ministerie (OM). Het onderzoek was voor staatssecretaris Frans Weekers van Financiën aanleiding de Belasting dienst onderzoek te laten doen naar fraude in de supermarkt branche. Eergisteren werden al acht perso nen opgepakt in verband met de ontdekte fraude, waaronder een Veerenaar. De arrestant van giste ren is een 49-jarige man uit Nij- kerk. De opgepakte mannen zijn of waren bedrijfsleider in een su permarkt. Onder franchisenemers van het voormalige Super de Boer-concern zou voor 18,3 mil joen euro zijn gefraudeerd, zo schat de Belastingdienst in. Volgens de Belastingdienst heeft bijna de helft van de 240 zelfstan dige Super de Boer-winkeliers sinds 2006 fraude gepleegd. Ze zouden dat hebben gedaan door de omzet kunstmatig te "verlagen door de 'retourknop' te gebruiken. Die wordt normaal gesproken ge bruikt wanneer klanten spullen te rugbrengen naar de winkel. De winkeliers sloegen bedragen aan als retour en staken het geld vervolgens in eigen zak. Eén onder nemer zou zo jaarlijks 240.000 eu ro voor zichzelf hebben gehouden. Ze zouden ook hebben gesjoe meld met statiegeld en inkomsten van marktkraampjes hebben ver zwegen. De fraude werd bij toeval ontdekt, bij een boekenonderzoek van een aantal ondernemers. #WEBWINKEL Kiezen en koken op druif Wijnen worden op het etiket steeds vaker aangeduid per druivensoort. 'Spiekboekje Wijn' helpt u om lekkere wijnen uitte kiezen op hun druif. Zo'n twee dozijn veelvoorkomende druiven komen aan de orde. Hoe smaakt de wijn gemaakt van de merlot-druif? Bij welk gerecht serveer je een tempranillo? Wat is het verschil tussen een pinot gris en een pinot blanc? Hubrecht Duijker, de wijnkenner van ons land, geeft op heldere wijze uitleg en vult elke druivensoort aan met twee heerlijke bijpassende recepten. Eet, en drink, smakelijk! Lezersprijs 9,95* *Exclusief verzendkosten categorie boeken UTRECHT - Bij de Nederlandse Spoorwegen (NS) zijn tientallen valse claims binnengekomen na het treinongeval van 2i april bij Amsterdam. Een woordvoerder van de NS bevestigde een bericht daarover. Het meest werden iPads geclaimd. Er was ook treinreiziger die zei een dure Stradivarius-viool te zijn kwijtgeraakt. De woordvoer ster zei dat zeer coulant met de claims is omgegaan, maar dat er grenzen zijn. Schade-experts beke ken de claims en bij zeer grote twijfel werd niet tot vergoeding overgegaan. door Laurens Kok „Door de gegevens van alle franchi senemers te analyseren, kwamen verschillende fraudepatronen naar voren", aldus de Belastingdienst. Een winkelier boekte elke maan dag en vrijdag 2500 euro af en een groep anderen stak elke week 499 euro in eigen zak. „Kennelijk in de veronderstelling dat zo'n bedrag niet zou opvallen." Het is niet dui delijk hoe lang de arrestanten nog vast blijven zitten. In zes zaken loopt nu een strafrechtelijk onder zoek, de overige ondernemers wor den door de Belastingdienst aange pakt. Zij kunnen rekenen op nahef- fingen en boetes die kunnen op lopen tot 100 procent van de te be talen belasting. zie onze website:binnenland Persofficier: 'franchisenemers hebben dit zo afgesproken' DEN HAAG - Een slimme minister weet wanneer ze door het stof moet. Liesbeth Spies (Binnenland se Zaken) begint dan ook meteen met een verkapte spijtbetuiging in het debat over dat ene gewraakte interview met de Volkskrant. Als kandidaat-lijsttrekker van het CDA had ze daarin gezegd er 'geen traan' om te zullen laten als het voorstel voor een boerkaverbod in de prullenbak zou belanden. Dat was een vrijheid die ze dacht zich te kunnen 'permitteren'. Veel op hef en een bittere nederlaag later, is ze tot een andere conclusie geko men. „In het publieke debat is de rol van minister en kandidaat-lijst trekker lastig uit elkaar te halen." 'Jammer', vindt Spies de ontstane reuring. Maar haar functioneren als minister hoeft er niet onder te lijden. Het boerkaverbod en ook het voorstel om de dubbele natio naliteit in te perken, 'kan en wil' ze blijven verdedigen. Het demis sionaire kabinet is niet van plan de voorstellen van tafel te halen. Dat is aan de Kamer. Tot zover de deemoed; want ach ter alles wat ze heeft gezegd, blijft ze staan. „Ik neem geen afstand van welke uitspraken dan ook." Dus is de kwestie: is Spies nog wel geloofwaardig? Zelf denkt ze van wel, maar ook dat is aan de Ka mer. De oppositie vindt van niet, maar verbindt daaraan geen conse quenties. De oude gedoogcoalitie, Liesbeth Spies foto ANP met PW-dissident Hero Brink man, gaat het er slechts om dat de voorstellen worden doorgezet. CDA-Kamerlid Mirjam Sterk doet weinig moeite om haar partijge noot te hulp te schieten. „De CDA-fractie is sinds 2005 voor een verbod op gelaatsbedekkende kle ding. Dat is nog steeds zo"fc klinkt het afgemeten. Ook PW en WD tonen geen mededogen en wrij ven Spies in dat haar 'zwalkende' antwoorden 'verwarrend' zijn. Toch mag Spies door met beide wetsvoorstellen, voor wat het waard is. De Kamer heeft immers nog maar vijf vergaderweken te gaan, rekent D66-Kamerlid Gerard Schouw voor. Gerede kans dat aan nemen voor die tijd niet lukt en beide voorstellen door een nieuwe Kamer alsnog worden afgescho ten. Heeft Spies toch haar zin. üaaacfóe.23 meiaöia O 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis stadsgids en plattegrond Gratis gebruik draadloos internet Aan de rand van Maastricht Verblijf tot 31 december 2012 Korting 49% van €-4t6~- 0900 700 7004 Reserveren via ma/vr 09.00- 21.00. uur za 10.00 uur -16.00 uur zo 12.00 -16.00 uur 'Prijs o.b.v. 2-persoonsbezetting en excl. reserveringskoslen 12,50 per boeking. Kijk voorde volledige voorwaarden op de website Let op! Alleen op 23 mei tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5