201 Huisnaam Huisnaambord onverwachts op de gevel _p0 Eye on Music biedt muzikanten podium Voor derde keer brand bij Yerseks bedrijf Scelta Den Blauwen Handt woensdag 23 mei 2012 'Den Blauwen Handt' is een huisnaam die reeds in 1598 wordt vermeld, zo blijkt in het gemeentearchief. Volgens gemeentearchivaris Huib Uil komt de naam voort uit de lakennijverheid waarmee Zierikzee in de 16e en 1 le eeuw een reputatie opbouwde. Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze verklaard. door Marijke Vael Nooit zouden ze er gens anders willen wonen dan in de bin nenstad van Zierik zee. Bert Quist en zijn vrouw Ria Quist-Bergmans houden van de levendigheid en sfeer van de oude stad, de Dikke Toren en van het plein voor de Nieuwe Kerk, waarop ze vanuit hun woonkamer uitkijken. „Het is hier gezellig en knus. Er is altijd wel wat te zien of te doen." Ze houden ook van de geschiedenis die voelbaar is, daar op een van de drie terpen waarop Zierikzee werd gebouwd. „Dit is een heel oud deel van de stad." Niet alleen de Dikke Toren, Nieuwe Kerk, Burger weeshuis en Driehoek getuigen daarvan, ook veel woonhuizen in de omgeving dateren van eeuwen geleden. Evenals de huisnamen op die panden, waaronder dat van Ria en Bert. 'Den Blauwen Handt' staat op de brede, wit geschilderde gevel. Een huisnaam die reeds in 1598 wordt vermeld, zo blijkt in het gemeen tearchief van Schouwen-Duive land. Volgens gemeentearchivaris Huib Uil komt de naam voort uit de lakennijverheid waarmee Zie rikzee in de 16e en 17e eeuw een re putatie opbouwde. In het gebied rond de Dikke Toren werden stof fen (lakens) vervaardigd en ge verfd. Uil vermoedt dat het pand van Ria en Bert, in de Meelstraat, 'Op een zaterdagochtend hoorden we dat er in de gevel werd gehoord voor het naambord. We wis ten van niets' in die tijd werd bewoond door een lakenverver. Iemand die zich kennelijk zo identificeerde met de blauwe handen die hij overhield aan zijn dagelijkse arbeid, dat hij zijn huis er naar noemde. Toen Bert en Ria het pand op de hoek van de Meelstraat en de Lom bardstraat in 1970 kochten stond Den Blauwen Handt niet op de voorgevel. „Wij hadden geen idee dat het huis een naam had." Het huisnaambord kwam enkele jaren later dan ook als een volkomen verrassing op de gevel. „Op een vroege zaterdagochtend, we waren nog niet uit bed, hoor den we vanuit onze slaapkamer dat er in de voorgevel werd ge boord." Toen het stel ging kijken was iemand een naambord op de gevel aan het schroeven. „Op initia tief van de vereniging Stad en Lan de en met medewerking van de ge meente vertelde hij. Maar wij wis ten van niets." Toch werden Ria en Bert niet boos. „Wij vonden het een leuke verrassing en ook een leuke naam, al deed hij ons denken aan De Blauwe Knoop." Het stel probeerde uit te zoeken wat Den Blauwe Handt beteken de. „In het begin kwamen we er niet achter maar toen we Betty Blikman-Ruiterkamp ontmoetten bij Ria's broer vertelde ze ons over de lakennijverheid en de gekleur de handen die ververs daarbij kre gen." Ria en Bert lijken een schakel in de traditie die hun huis heeft met stoffen en verf De, inmiddels 67-ja- rige, heer des huizes werkte im mers zijn leven lang met verf door de kost te verdienen als huisschil der. En voor Ria en Bert als jong stel het huis betrokken was daarin een kleine stoffenwinkel gevestigd waar mevrouw Kunst-Abrahamse de scepter zwaaide. Op de plek waar indertijd ook overalls, onder goed en handdoeken over de toon bank gingen kookt Ria nu eten. „Voor we hier onze intrek namén heeft Bert met zijn broers alles grondig vernieuwd. Dat was hard nodig want het toilet was nog bui ten, de trap naar de boven was YERSEKE - Bij champignonverwer- kingsbedrijf Scelta aan de Indus trieweg in Yerseke heeft in de nacht van maandag op dinsdag een brand gewoed. Volgens een woordvoerder van de Veiligheidsre gio Zeeland ontstond de brand rond middernacht in een bakoven. Onder meer de olie uit de bako ven vatte vlam. Daarom werd er ook geblust met schuim. Door de inzet van het blusschuim nam de temperatuur af en kon de brand worden gedoofd. Rond 01.00 uur, een uur na de eerste melding, kon het sein brand meester worden ge geven. Al snel werd opgeschaald naar 'grote brand'. Er werden drie blusvoertuigen en een ladderwa gen ingezet om het vuur te bestrij den. Ook een ambulance was ter plaatse. De brandweer liet rond 01.15 uur weten dat zij nog enige tijd nodig had om na te blussen en de bedrijfshal te ventileren. Aan de buitenkant van het ge bouw is niets te zien. Directeur Wilco Boone is sinds dins dagnacht bezig om de bakoven te rug in productie te krijgen. „Hoe eerder, hoe beter. Anders is er wel een probleem", zegt hij. Hoe groot de schade is moet nog worden be keken. Ook de oorzaak is niet be kend. Ook in 2009 en 2010 was er brand bij het bedrijf. door Nadia Berkelder GOES - Francis Levoy uit IJzendijke treedt donderdag op in café La Strada in Goes. Hij is de laatste in de reeks 'Eye on Music', een initia tief dat bedoeld is om muzikanten meer mogelijkheden te bieden om op te treden. De optredens zijn akoestisch. „Ver sterkte muziek in een café is vaak te hard. Mensen gaan er dan door heen schreeuwen. Bij onze concer ten zijn de mensen echt stil, zelfs in La Strada. De optredens duren een uurtje, dat is dan ook wel lang genoeg", zegt organisator Henri Meijer. Meijer heeft een bedrijf dat begin nende artiesten 'begeleidt bij het verbeteren van hun repertoire en hun marketingstrategie. Met de concertreeks, dié hij samen met muzikant Michaël Coomans orga niseert, heeft hij geen commer cieel doel. „We willen bandjes een kans geven. Het wordt steeds moei lijker om op te treden. Muziek moet gaan leven in Zeeland." De optredens zijn niet alleen in La Strada in Goes, maar ook in De Concurrent in Vlissingen. Er zijn inmiddels zeven optredens ge weest. Of de serie concerten na de zomer wordt voortgezet, is nog niet duidelijk. een soort ladder, er waren nog twee bedsteden en als het regende vormde zich een plas in de woon kamer omdat de voorgevel poreus was." nog maar acht dagen... Qk 11962*2012 bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810. www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56