Specialist temperatuur gecontroleerde lading Scheldepoort vormt hart Open Havendag Logistieke dienstverlener Kloosterboer: 15 Reefer containerdepot Barge service Speerpunten Arbeidsmarkt Vlissingen Door Henk van de Voorde Kloosterboer is een familiebedrijf met 87 jaar ervaring in het behandelen van temperatuur gecontroleerde lading. Het is uitgegroeid tot één van de toonaangevende bedrij ven in Europa betreffende opslag en logistieke dienstver lening van temperatuur geconditioneerde goederen. Het bedrijf heeft meerdere vestigingen die gespecialiseerd zijn in laden en lossen, opslag, transport, douane en logistiek. De onderneming heeft koel- en vrieshuizen in Nederland (Rotterdam, Eist, Velsen, Harlingen,Vlissingen en IJmui- den), Frankrijk, Canada en de Verenigde Staten. De totale opslagcapaciteit in Nederland is ruim een half miljoen ton, waarvan 215.000 ton in Vlissingen-Oost. Het service pakket bestaat onder meer uit opslag, distributie, laden en lossen, blenden, shipping, douaneformaliteiten, verze kering, IT oplossingen en barging. „Kloosterboer is een logistiek dienstverlener in de ruimste zin van het woord, gespecialiseerd in temperatuurgecontroleerde volumela ding. Wij bewaren bijvoorbeeld groente, fruit, vis, zuivel en vruchtensappen bij een bepaalde gewenste conserverings- temperatuur in onze loodsen. Naast opslag bestaat het dienstenpakket onder andere uit stuwadoorsactiviteiten, transport over zee en over land, waardetoevoegende dien sten binnen de terminal zoals: sorteren, labellen, ompak- ken of mengen van vruchtensappen", aldus John Dane, algemeen manager bij Kloosterboer in Vlissingen. Er werken in Nederland 600 mensen bij Kloosterboer, waarvan iets minder dan de helft in Vlissingen. De totale opslagcapaciteit in de vestiging in Vlissingen bestaat onder andere uit ongeveer 40.000 palletplaatsen die geschikt zijn voor de opslag van verse fruit. Er is een container- terminal met een beschikbaarheid van 3.000 TEU en 180 John Dane, algemeen manager bij Kloosterboer in Vlissingen. Foto' Mark Neelernans. reefer plugs. Moderne IT technieken bieden een volledige traceerbaarheid en kwaliteitscontrole van de producten. Kloosterboer heeft onlangs met een aantal container rederijen overeenstemming bereikt over de komst van een reefer containerdepot op haar bedrijfsterrein in Vlissingen: Kloosterboer Container Logistics. Er wordt hiermee een efficiëntieslag gemaakt vanwege een optimale inzet van de inkomende reefer containers van deze rederijen. ,,Wij behandelen tot dusverre voornamelijk importcontainers. De containers werden na het leeghalen Teruggebracht naar een containerdepot in Antwerpen of Rotterdam. Door de start van een inland containerdepot in Vlissingen wordt efficiënter gewerkt. De daling van het aantal vervoersbe- wegingen zorgt bovendien voor een verminderde C02 uitstoot. Naast efficiencyvoordelen is dus ook het milieu gediend met het reefer containerdepot. De Zeeuwse exporteurs profiteren van het voordeel dat zij de containers niet meer in Rotterdam of Antwerpen hoeven op te halen. Het containerdepot biedt aantrekkelijke mogelijkheden voor nieuwe ladingstromen naar Zeeland, waardoor de concur rentiepositie van de Zeeuwse havens wordt versterkt." De logistieke specialist op het gebied van geconditio neerde lading, biedt een milieuvriendelijke barge service aan van en naar de grotere containerhavens voor verder transport, waarmee de congestie via het wegtransport wordt ontlopen. Het barge transport heeft namelijk als voordeel dat de drukke wegen rondom de grote zeehavens worden vermeden. Via innovatief ondernemerschap biedt Kloosterboer een unieke totaaloplossing voor zowel impor teurs als exporteurs. Naast de afvaart van conventionele lijndiensten op Rusland en West-Afrika, importstromen uit de hele wereld, speelt Kloosterboer goed in op de wereld wijde containerisatie. Naast temperatuur gecontroleerde groente, fruit, vis en vlees, is Kloosterboer de horizon aan het verruimen naar non-food projectlading, met rrame voor de offshore windindustrie via de BOW Terminal in Vlis singen. „Kloosterboer is altijd een familiebedrijf gebleven met een éigen cultuur en een horizontale structuur. Er wordt hard gewerkt en tegelijkertijd is er veel collegialiteit. De bereidwilligheid onder onze mensen is groot om ook op oneigenlijke tijden de handen uit de mouwen te steken. Dat is zeker in de haven van groot belang omdat je daar veel te maken hebt met plotselinge pieken in het werk", aldus John Dane. De zesde editie van de Open Havendag, op zaterdag 2 juni, zal naar verwachting wor den bijgewoond door 12.000 bezoekers. Zij kunnen op deze dag kennis maken met de dynamiek van het haven gebied. Het centrale terrein van de Open Havendag is net als voorgaande jaren Schel depoort Repair Conversion Yard, de reparatie- en ombouw werf aan de Ritthemsestraat in Vlissingen Oost. In een enorme informatietent op het terrein van Scheldepoort, zullen zo'n veertig havengerelateerde bedrijven zich profileren. Door Henk van de Voorde Belangstellenden kunnen met de bus tot vlakbij de schepen ko men die bij Schelde poort in reparatie lig gen. „Wat gebeurt er achter het hek en de grote loods bij Schel depoort? Bezoekers aan de Open Havendag kunnen het met eigen ogen aanschouwen", aldus Bas Loohuis, Hoofd Marketing en Sales bij Scheldepoort. Er werken bij Scheldepoort 145 vaste medewerkers. Kernactiviteiten zijn reparatie, renovatie onderhoud en om- en afbouwwerkzaamheden ten behoeve van rederijen wereldwijd. „Voor een rederij is het prettig dat wij alle disciplines onder één dak hebben. Door onze kennis en ervaring zijn we in staat om flexibel in te springen op wat de markt vraagt. Ons gemotiveerde team werkt in weer en wind in de drie dokken. De meeste mensen hebben bij ons een middelbare technische opleiding gevolgd, met als richting scheepsbouw of werktuigbouw. Bovendien heb ben sommigen ook jarenlang gevaren." Naast de reguliere werkzaamheden worden bij Scheldepoort ook complete refits uitgevoerd, waarbij schepen naar de meest recente eisen en technieken worden gemodificeerd. Speerpunten van beleid bij Scheldepoort zijn betrouw baarheid, kwaliteit en flexibiliteit. Het werken op een reparatiewerf vergt creativiteit en het ter plekke be denken van oplossingen. Scheepsreparatie is minder conjunctuurgevoelig dan nieuwbouw. Ondanks de crisis zit de orderportefeuille bij Scheldepoort redelijk vol. „Er komt veel handwerk en creativiteit aan te pas op een reparatiewerf. Geen enkel schip is hetzelfde, geen enkel probleem is hetzelfde. Er is ook geen enkele school waar je leert wat er op een reparatiewerf moet gebeuren", aldus Loohuis. Scheldepoort Repair Conversion Yard maakt deel uit van de Damen Shipyard Group, net als de volgende be drijven uit Vlissingen: Jachtenbouwbedrijf Amels, Damen Schelde Naval Shipbuilding, Damen Schelde Marine Ser vices en Damen Schelde Gears. De reparaties bij Scheldepoort vergen normaal gespro ken één a twee weken, maar er zijn uitzonderingen. Zo heeft Scheldepoort in zestien maanden tijd de 'Willem van derZwan', de in 2007 volledig uitgebrande Sche- veningse vis trawler, compleet herbouwd. Voor een dergelijke verbouwingsoperatie staat normaal gesproken een termijn van jaren. "Wij proberen onze medewerkers multidisciplinair op te leiden, met een hoofdvak en.daarnaast ook andere disciplines. Door het geringe verloop van het personeel, zijn er veel lange dienstverbanden bij ons. Dat betekent echter ook dat er in de toekomst vacatures komen. Deze moeten zo adequaat mogelijk worden ingevuld. Wij willen jongeren op de hoogte stellen van het interes sante werk en de carrièremogelijkheden bij ons. Tijdens de Open Havendag kunnen kandidaten hun interesse kenbaar maken aan de medewerkers in de Scheldepoort stand. Daarnaast zijn er op de Open Havendag uitzend bureaus present, gespecialiseerd in het leveren van personeel aan havengerelateerde bedrijven. Zeker in de haven heb je veel te maken met pieken en dalen in de productie, waardoor er veel vraag is naar flexwerkers".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51