Bart kan zo in het management van Outokumpu 13 Zo n rotfietje,. dat weegt ongeveer evenveel als 2üamta s. egt Edwin van Lemen van Odtokumgm leerlingen /an de Sasse Vaart ust Foto Camtie Schelstraete Kijk, zo gaat dat bif haïpverlemngbf Zeeland Retire,<v Foto Csmi'te SchelisSrsete Haven is dat dit project speciaal mikt op de hoogste klas sen van de basisscholen. "Op de basisschool kiezen jon geren voor een vervolgopleiding. Dan moet ze wel weten wat er allemaal te kiezen is. Havenbedrijven vertellen dat nu zelf in de klas en laten dat vervolgens in het echt zien. Dus voordat jongeren hun keus hebben gemaakt. Want Zeeland heeft technici hard nodig. Installateurs, ope rators, timmerlieden, monteurs, tekenaars, ingenieurs, uitvinders -noem maar op. Op alle niveaus, van mbo tot universiteit. Stel je eens voor dat een bedrijf straks geen personeel kan vinden. Techniek houdt de samenleving draaiende, kijk maar om je heen. En zonder techniek komen er ook geen nieuwe producten." Helmen op bij Oatokumpu. want veiligheid gaat ïm de havens boven aïïes Foto Camtle Schelstraete Waarmee Dick Schipper ook zeggen wil: er is alle reden om te kiezen voor een technisch beroep. Ben je bewust van de mogelijkheden die technische opleidingen bieden, dat is de boodschap van De Zeeuwse Haven. Ook voor meisjes, benadrukt hij. Om speciaal hen op technische beroepen te attenderen, geeft Technocentrum Zeeland dit jaar twee glossy's uit, deze maand eentje gericht op havo/vwo en in oktober een magazine voor vmbo. "Meisjes zijn prima geschikt voor technische beroepen. Vrouwen zijn doorgaans secuur, alert en creatief. En dan zijn nou juist eigenschappen die in veel technische beroepen erg goed van pas komen." Hij is namens bedenker Technocentrum Zeeland betrokken bij de organisatie van het scholierenproject De Zeeuwse Haven. Eerlijk is eerlijk, ook in Sas van Gent komen Terneuzen en Vlissingen er wat moeizaam uit. Neeltje Jans klinkt, de Stormvloedkering, Antwerpen, Rotterdam, Goes, Middel burg. Het geeft aan dat een project als De Zeeuwse Haven hard nodig is. Het project dient twee doelen: een kennismaking met de Zeeuwse havens en de havenbe drijven en aandacht voor technische opleidingen en be roepen. Want in de havens is er grote vraag naar technici. Reden voor tientallen havenbedrijven in Vlissingen-Oost en in Terneuzen om van harte aan het project mee te werken. En de kinderen gastvrij te ontvangen in de be- drijfs- en productiehallen. Outokumpu -vertaald: vreemde berg- is een van die bedrijven en spannender kunnen Van Leuven en Visser het haast niet maken. De kinderen van de Sasse Vaart hangen spreekwoordelijk aan hun lippen. Want staal: dat is een onbekende wereld van zeeschepen, reuzenkranen, heftrucks en enorme rollen roestvast blinkend ijzer, dat machines kunnen knippen en snijden in verschillende maten en platen. En watje daar allemaal mee kunt doen! Pannen maken, afzuig kappen, bekers, bestek. "Alles wat mooi blinkt en niet gaat of mag roesten," vat Van Leuven samen. 'Hé, die boot ken ik. Die vaart altijd bij de brug', roept Sylvana als ze een plaatje ziet van de coaster Claudia, die aan de kade bij Outokumpu zojuist een lading staal lost. Tweehonderd rollen per schip, beantwoordt René Visser de vraag van Bart. Op die andere vraag van Bart heeft hij eveneens een antwoord. "Klanten hebben al lemaal andere wensen. Ze willen kleine rollen, of smalle of ze bestellen stalen platen. Dat kost allemaal extra ruimte, dan heb je misschien wel twee of meer schépen nodig. En vervoer per zeeschip is heel duur. Dus is het veel goedkoper om het hier te bewerken en vervolgens via spoor of per vrachtauto verder te vervoeren. Boven dien hebben niet alle klanten hun bedrijf aan water." Voor de kinderen moet het leukste natuurlijk nog komen. Een kijkje in het bedrijf, dat is toch veel span nender dan een lesje rekenen of taal in de klas, weet juffrouw Petra uit ervaring. Maar luisteren moeten ze toch, waarschuwt Edwin van Leuven. Seef, heet het veiligheidsmannetje van Outokumpu. En die zegt: helm op, dichte schoenen, lange broek en overal met je handen afblijven. Zowat duizend basis scholieren hebben de afgelopen weken kennis gemaakt met de fascinerende wereld van de Zeeuwse havens en de havenbedrijven. Met succes. Het project De Zeeuwse Haven smaakt naar meer. En het genoegen is geheel wederzijds. Bart, die kan zo in het management team van Outokumpu, zegt Edwin van Leuven. Want de coördinator training en opleiding bij de Terneuzense staal producent vindt dat de scholier van basisschool De Sasse Vaart wel hele slimme vragen stelt. Deze bijvoorbeeld: waarom brengt Outokumpu staal na productie in Finland niet direct naar de klant, maar is er een omweg via Terneuzen? Van Leuven reageert wat verrast: dit is nou precies de vraag die het management van Outokumpu op het Finse hoofdkantoor zich twintig jaar geleden ook heeft gesteld bij het besluit om een fa briek te bouwen op de Axelse Vlakte, pal aan het kanaal van Gent naar Terneuzen. Bart's vraag komt na het verhaal van Van Leuven en zijn collega René Visser (teamcoördinator productie) dat wekelijks twee scheepsladingen met rollen staal vanuit Finland naar Terneuzen komen. Daar worden de rollen aan land gezet. Na bewerking gaat het staal verder via weg, water en spoor naar de klant, helemaal in Italië bij voorbeeld, maar eigenlijk wel naar de meeste Ëuropese landen, vertelt Van Leuven.. "Hoeveel rollen staal komen er per scheepsvracht bin nen?", wil Bart ook weten. Want een zo'n rolletje weegt tussen 16.000 en 25.000 kilo, getallen die voor de ze vende en achtstegroepers van de Sasse Vaart nauwelijks te bevatten zijn. Dat zijn, zegt Visser, zowat 20 auto's. Dat helpt, dat is overzichtelijk. Niet dat de kinderen ooit hebben gehoord van Outokumpu, toch een concern met wereldwijd zo'n 7500 werknemers, van wie 160 op de Axelse Vlakte. En eigenlijk weten ze ook nauwelijks van de havens. Tranen met tuiten', heeft Walter Ivens met gespeeld gevoel voor drama al gehuild als hij basisscholieren vroeg om een haven in Zeeland te noemen. Spannendf dode ren var. Het Kompas n: Oost-Souburg op bezoek bij Zeafand Refinery Dringen bij de bednjfstrandweer. Foto Cam tie Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49