Niet vies van techniek Zeeuwse havens hebben technici nodig 12 Vertrouwd met techniek Prima mogelijkheden Muziekclip Directeur Dick Schipper van Technocentrum Zeeland: Techniek is nooit saai.... Foto Mark Neelemans Dat is ook in hun belang, legt directeur Dick Schipper van Technocentrum Zeeland uit. Te weinig jongeren kiezen voor een technische opleiding. Het project De Zeeuwse Haven laat basisscholieren kennismaken met havenbedrijven en wijst ze op beroeps- en carrièremoge lijkheden. Met het project is Technocentrum Zeeland een landelijke campagne om techniek onder de aandacht van basisscholieren te brengen net een slag voor. Dat komt: Technocentrum werkt al een jaartje of tien aan oplossin gen van, zoals dat heet, knelpunten tussen het technisch (beroeps)onderwijs en de arbeidsmarkt. Er voor zorgen, vertaalt Dick Schipper, dat jongeren tech nisch onderwijs gaan volgen en aansluitend ook een tech nisch beroep kiezen. Dat is vooral ook een economisch be lang, legt hij uit, want industrie en (haven)bedrijven hebben personeel nodig. "De Zeeuwse economie is voor een groot deel afhankelijk van de havenindustrie. Ook in Zeeland kie zen in verhouding weinig jongeren voor techniek. Wij heb ben de opdracht daar wat aan te doen. Verandert er niks, dan kunnen bedrijven straks te maken krijgen met een tekort aan voldoende en goed opgeleid personeel. Boven dien dreigen dan ook op Zeeuwse onderwijsinstellingen als ROC en HZ technische opleidingen te worden geschrapt. Dat mag natuurlijk niet gebeuren. Want als bedrijven zich in Zeeland willen vestigen, kijken ze ook of er voldoende personeel en onderwijsmogelijkheden aanwezig zijn." De cijfers liegen er niet om. Binnen enkele jaren -berekend is tot 2016- dreigt er landelijk een gebrek aan 170.000 technici. Dat komt onder meer doordat baby boomers met pensioen gaan. Nu al is er op de arbeids markt -ook in dë Zeeuwse havens- een grote vraag naar technisch geschoold personeel voor banen met prima toekomstmogelijkheden; maar jongeren (en hun ouders) hebben daar doorgaans geen besef van. Bovendien, weet Schipper uit ervaring, kennen jongeren meestal de bedrijven niet. "Onbekend maakt onbemind. In veel branches wordt de komende periode een tekort aan personeel verwacht. Bovendien daalt in Zeeland ook het aantal leerlingen. Er is dus actie nodig." Waarom technisch werk dan niet populair is? In tegenstel ling tot andere landen heeft techniek in Nederland helaas een niet al te best imago, vertelt Schipper. "Dat komt omdat je techniek niet meer ziet. Vroeger zat er in elk dorp wel een smid, een loodgieter of een timmerman. Techni sche beroepen waren onderdeel van de samenleving, en zö raakte iedereen er mee vertrouwd. Bedrijven zitten nu op een industrieterrein, waar je alleen komt als je er moet zijn. Bovendien denken jongeren vaak dat techniek vuile handen oplevert, en ook nog eens slecht wordt betaald. Dat is helèmaal niet zo, integendeel. Werken met techniek is nooit saai, elke dag is anders. En de salarissen zijn vaak beter dan in andere sectoren." Technocentrum Zeeland bedenkt en organiseert een heleboel projecten en activiteiten om jongeren voor techniek te interesseren. De Zeeuwse Techniekbus bij voorbeeld, uniek voor Zeeland en vanuit andere regio's met enige afgunst bekeken. En recent is er zelfs een muziekclip gemaakt om te laten zien welke beroepen er allemaal zijn. Het bijzondere aan De Zeeuwse Het scholierenproject De Zeeuwse Haven moet de jeugd al vroeg bekend en vertrouwd maken met techniek. Te weinig jongeren kiezen voor een technische opleiding binnen het beroeps- en hoger onderwijs. Dat moet anders, vinden Technocentrum Zeeland en ZPPC, promotieorgaan van de Zeeuwse havenbedrijven. Want: in de Zeeuwse havens zijn technische handen hard nodig. de' kinderen na de theorie ook in het echie zien hoe dat gaat in de haven. Vraag de zevende- en achtstegroepers vervolgens hun belevenissen op een poster te zetten. En vanzelfsprekend is er voor de mooiste een prijs, uit te reiken op de presentatiedagen van de Zeeuwse havens: op 2 juni in Vlissingen-Oost, op 22 juni in Terneuzen. En wat blijkt? Enthousiaste reacties van basisscholen én van havenbedrijven. Wij doen mee! Een dikke twintig scholen, om precies te zijn, verspreid over de hele pro vincie. En de havenbedrijven in Terneuzen en Vlissingen- Oost zijn gastvrij, van overheidsinstellingen als Rijks waterstaat tot en met familiebedrijven als Vroon Shipping in Breskens. Kom maar kijken! Door Peter Oggel Soms zit het mee. Neem het scholierenproject De Zeeuwse Haven, een initiatief van Technocentrum Zeeland in samenwerking met de Zeeland Port Promo tion Council (ZPPC). Doel van het project is om scholie ren al jong te interesseren voor technische opleidingen en beroepen, in het bijzonder in de havens. De Zeeuwse Haven blijkt het spreekwoordelijk schot in de roos. Het draaiboek oogt simpel, de uitvoering is doel treffend: koppel een basisschool aan een havenbedrijf, regel een gastles voor de groepen zeven en acht met aansluitend een bedrijfsbezoek. Want natuurlijk willen Het bedrijf in de klas. Kinderen van de Sasse Vaart in Sas van Gent krijgen een lesje Outokumpu. V.l.n.r. Walter Ivens (Technocentrum Zeeland). Edwin van Leuven en René Visser (beiden Outokumpu) Foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48