De kracht van het water Jaar van het Water zet Zeeland op de kaart Merkeigenschap OPE/Vyy Land in zee Schoiierenproject Het is haast een ode aan de provincie waar hij bijna vanuit de wieg aan is verknocht, dankzij een familiehuisje aan de Wal- cherse kust, in Zoutelande om precies te zijn. Weliswaar geen -• Zeeuw van geboorte, woont en werkt hij inmiddels alweer een jaar of dertig in Zeeland. Water en strand, of is het omgekeerd, zit welhaast in zijn genen. Het kan bijna geen toeval zijn dat juist Heijning als provinciaal bestuurder (mede-) verantwoordelijk is voor een pakket, waarin de blauwe aders van Zeeland de kenmerken zijn. Water dus, onder meer te vertalen naar havens, natuur, recreatie en toerisme. Waarmee gelijk het grote belang van water voor de ontwikkeling van de Zeeuwse economie is geduid. De gedeputeerde noemt als voorbeeld de werkgelegenheid in de havens van Vlissingen-Oost en Terneuzen: achttien procent van het Zeeuwse totaal, opgeteld ruim 15.000 banen. "En daar komt de afgeleide werkgelegenheid nog eens bij. Dat gaat dus ook om duizenden banen." Water als merkeigenschap van Zeeland. Nogal wiedes, zou je zeggen. Pak de landkaart er maar bij. Zeeland is Gedeputeerde Sjoerd Heijning: Water is vooral belangrijk voor onze economie Foto: Mark Neelemans een land van overkanten, heeft oud-hoofdredacteur G.A. de Kok van de Provinciale Zeeuwse Courant zowat een halve eeuw geleden bedacht. Dat typeert de provincie in een handvol woorden. Water scheidt Zeeland in grofweg zes gebiedsdelen, elk met hun eigen karakter en identi teit, maar verbindt die ook. Het klinkt als een cliché: water speelt een belangrijke rol in geschiedenis, heden en toekomst van Zeeland. "Water is van oudsher van grote betekenis. Als geen ander leeft Zeeland met water, in meerdere betekenissen", zegt Heijning. Met respect voor het verleden, de ramp van '53 met name, noemt hij als eerste veiligheid. "Maar daarnaast is water natuurlijk vooral belangrijk voor onze economie. De scheepvaart, het toerisme, de havens..." Waarmee hij zeggen wil: alle aanleiding dus voor een Zeeuws Jaar van het Water, om alle facetten die direct of indirect met water van doen hebben nog eens extra te accentueren. Waarmee gelijk ook de aandacht wordt ge vestigd op Zeeland als woon-, werk- en vakantiegebied. Water is de kracht van Zeeland, concludeert Heijning en die kwaliteit moet herkenbaar zijn in alle beleidsterreinen van de 'enige provincie met land in zee'. Dat zal keuzes vergen, legt hij uit. "Voor Zeeland zijn watersporten be langrijker dan een tenniswedstrijd. Ook een wielerpeloton en beachsporten passen prima bij Zeeland. Doen waar je sterk in bent, daar gaat het om." 'Water zorgt voor kennis, energie, recreatie, eten, werk en geld', somt de website www.jaarvanhetwater.nl op. Het themajaar koppelt havens en havengerelateerde industrie met cultuur, toerisme en natuurlijk niet te verge ten de culinaire genoegens die Zeeland te bieden heeft. Oesters, mosselen, zeegroenten -het visitekaartje van Zeeland. Nog even een citaatje van de website: 'In het Zeeuws Jaar van het Water laten we zien wat de combi natie zee en land ons heeft gebracht, hoe we dat kunnen beleven en welke stuwende kracht het water voor onze toekomst kan zijn'. De provincie doet dat zeker niet alleen, legt llona Vette uit. Als communicatieadviseur van de provincie is ze nauw bij het Jaar van het Water betrokken. Het bestuurs centrum in de Middelburgse Abdij fungeert vooral als aanjager en verbinder van (publieks)evenementen die op enige wijze met water te maken hebben. Vette: "We organiseren niet zozeer zelf activiteiten maar ondersteu nen vooral initiatieven. We bieden organisaties als het ware een dienblad aan, waarop vlaggen, posters, promo tiemateriaal en publiciteit. We zoeken samenwerking met en tussen andere organisaties/We voorzien daarmee bestaande activiteiten en evenementen in 2012 van een watermerk." De "Open Havendag op zaterdag 2 juni in Vlissingen- Oost en in het verlengde daarvan de Havendagen in Terneuzen op 22, 23 en 24 juni zijn daar voorbeelden van. Heijning onderstreept het grote belang voor de toe komst van de havens. Want: wat hem betreft gaat het om meer dan een kennismaking met de dynamiek van een havengebied dat zich presenteert aan het publiek. Heijning: "Onze havens bieden volop werk, en naar verwachting zal de vraag naar goed opgeleid personeel in de komende jaren toenemen. Helaas sluiten onderwijs en arbeidsmarkt daar onvoldoende op aan; havenbedrij ven hebben doorgaans moeite om personeel te werven. Voor technische beroepen is helaas weinig belangstelling en dat betekent ook een risico voor het voortbestaan van een aantal opleidingen op de Zeeuwse onderwijsinstel lingen, ROC en HZ in het bijzonder. Ja, dat is een bron van zorg, ook binnen het provinciaal bestuur. We moeten zorgen dat scholieren al op vroege leeftijd vertrouwd raken met de Zeeuwse havens." De gedeputeerde is blij met het scholierenproject van de havenpromotiekoepel ZPPC, die dit jaar in samen werking met havenschap Zeeland Seaports en Techno-" centrum Zeeland een project voor de basisscholen heeft opgezet (zie elders in deze bijlage)De provincie, zegt Heijning, ondersteunt dat project in het kader van Jaar van het Water bewust met subsidie. "Als provincie zijn we mede-verantwoordelijk om opleidingen en werk in de natte gebieden waar mogelijk te stimuleren." Alle informatie op www.jaarvanhetwater.nl 2012 is het Jaar van het Water. Dat heeft vanzelfsprekend een goede reden. Water is onlosmakelijk verbonden met Zeeland, zeg maar: als economische levensader. Bron voor brood met beleg. Het Jaar van het Water moet de band van Zeeland met water benadrukken én uitbouwen, zegt gedeputeerde Sjoerd Heijning. 'De enige provincie met land in zee'. Door Peter Oggel Sjoerd Heijning heeft iets met water. Vraag de Zeeuwse gede puteerde naar zijn favoriete stek en hij antwoordt onmiddellijk: de hoge duinen van Valkenisse. Dat uitzicht! Over Walcheren, de Noordzee, Westerschelde, Kop van Schouwen, de scheepvaart pal langs de kust... "Dat duin is vijftig meter hoog. Het biedt het mooiste panorama van Zeeland.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43