Discussie Hedwige terug bij af V Bezem door ankerplaats 3 Borssele weer aan het net commentaar Vlaams duwtje Bouwraadhuis SMIKKELEN Leker eten in een keur van restau rants in de provincie Zeeland. Zie www.pzc.nl/smaakvan STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto woensdag 23 mei 2012 miljoen euro wil Karla Peijs in een investe- ringsfonds voor Zeeuws-VIqanderen om het gesol met de Hedwigepolder goed te maken 'Geen druppel water in de Hedwige. Bleker moet terug naar Brussel en daar het plan verdedigen om buitendijkse schorren aan te leggen.' Richard de Mos, Kamerlid voor de PVV De discussie over de Hedwige polder is terug bij af. De Tweede Kamer heeft het alternatieve ontpolderingsplan van het kabi net van tafel geveegd. Nu Vlaan deren een procedure tegen Ne derland begint, is het onder wa ter zetten van de hele polder weer dichterbij gekomen. door Jeffrey Kutterink Het kabinet-Rutte heeft een te grote broek aan getrokken. Want ook dit kabinet is er niet in geslaagd om de Hedwigepolder droog te houden. Nadat het kabinet-Balkenende in 2009 ten einde raad besluit de Hedwigepolder onder water te zet ten, plaatst de coalitie van WD, CDA en PW de kwestie opnieuw op de agenda. De idee: de aanleg van schorren in de Westerschelde moet de natuur herstellen. Een alternatieve oplossing die de Europese Commissie niet zit zit ten. Het 'plan Bleker 1' haalt bij lange na niet de 300 hectare nieu we natuur die nodig is om de zeearm beter te maken. Omdat Vlaanderen niet wil praten over een alternatief voor ontpoldering voordat Europa zijn goedkeuring geeft, moet het kabinet-Rutte op zoek naar een nieuwe oplossing. Bleker 2 heet het konijn uit de ho ge hoed. Dat zet alsnog een derde van de Hedwige onder water, even als de Schorerpolder en het Wel- zingegebied bij Vlissingen en de Appelzak in Reimerswaal. Dat plan is gisteren door de Kamer in de prullenbak gegooid. Zeven jaar na het ondertekenen van de Schel- deverdragen - waarin de ontpolde ring van de Hedwige staat - is de discussie terug bij af. Vlaanderen is het wachten beu en begint een procedure tegen Nederland. Het kabinet praat vrijdag over hoe het verder moet. Het heeft vier keuzes. Het toch doorzetten van het alternatief (Bleker 2) ligt het minst voor de hand. Het kabinet is demissionair en de Kamer is vier kant tegen. Het uit de kast halen van Bleker-i is ook niet logisch. Hoewel het de steun heeft van de Kamer en van Zeeland, accepteert Brussel en daarmee ook Vlaande ren het niet. Zet het kabinet toch door, dan sleept Europa Neder land voor de rechter. Ruzie tussen Vlaanderen en Nederland blok keert elke samenwerking. De keu ze voor het toch volledig onder wa ter zetten van de Hedwige is waar schijnlijker. Daarmee voert Neder land de afspraken uit die ze zelf in 2005 met Vlaanderen heeft ge maakt. Verdere ruzie met het buur land wordt voorkomen en de langslepende discussie beëindigd. Maar de Tweede Kamer is tegen en eigenaar Gery de Cloedt van de Hedwigepolder zal zich verzetten. De eenvoudigste keuze is om geen besluit te nemen. Nederland zal de hete adem voelen van Europa en Vlaanderen, maar (juridische) procedures duren lang. Eventuele gevolgen zijn voor rekening van een nieuw kabinet. Het vertroe belt de verhoudingen met België en Europa, maar dit kabinet is af van een dossier waaraan het zich vertilde. En Zeeland? Dat weet nog lang niet waar het aan toe is. laanderen is het Ne derlandse getreuzel met de ontpoldering zat. Dat is onze Bel gische buren moeilijk te verwij ten. Zij vertrouwen er terecht niet meer op dat Nederland uit eigen beweging tot een oplos sing van deze kwestie komt. Gisteren veegde de Tweede Ka mer het plan van Henk Bleker voor een gedeeltelijke ontpolde ring van de Hedwigepolder van tafel. Maar wat er dan wél moet gebeuren? Joost mag het weten. Nederland heeft duidelijk een beetje hulp nodig om dit tot een goed einde te brengen. Als dat zetje moet komen van de ge schillenprocedure die Vlaande ren nu aanspant, vooruit dan maar. Ondertussen kiest de Zeeuwse commissaris van de koningin Karla Peijs voor een pragmati sche houding. Als Zeeland toch aan ontpolderen moet geloven, wil Peijs miljoenen extra als compensatie voor de pijn. Als zij haar zin krijgt, houden we hier tenminste nog iets over aan deze bestuurlijke ellende. BORSSELE - De kerncentrale Borsse le produceert weer stroom. Na de jaarlijkse splijtstofwisselperiode is de centrale afgelopen weekeinde opgestart. Ieder jaar gaat de atoomstroomfa- briek enkele weken uit bedrijf om een derde van de gebruikte splijt stof te wisselen voor nieuwe. Daar naast worden enkele duizenden grotere en kleinere onder houdswerkzaamheden uitgevoèrd. Door een tegenvaller met een nieu we pomp die bij de beproeving ka pot ging, heeft het onderhoud dub bel zo lang. geduurd als gepland: zes in plaats van drie weken. Dit jaar is een pomp uit een van de vele noodkoelsystemen vervan gen. De oude zou worden onder zocht om beter inzicht te krijgen in de veroudering van componen ten met het oog op de bedrijfs- duurverlenging tot 2034. Bij het be proeven van de nieuwe pomp ging deze stuk. Dat leidde tot extra werk en vertraging. Uiteindelijk is de oorspronkelijke pomp na te zijn getest weer teruggeplaatst en is het verouderingsonderzoek aan deze pomp uitgesteld. wmmtxmmmmMmmsmMmmmmwwmmm Nog altijd bloeit het fluitenkruid in de Hertogin Hedwigepolder. Hoe lang nog is een vraag die helemaal openligt. foto Marcelle Davidse door Frank Balkenende MIDDELBURG - Rijkswaterstaat ruimt van juni tot en met vier au gustus vier ankergebieden voor de kust op. In Zeeland zal de Schou- wenbank worden geschoond. Naast de Schouwenbank (zo'n 25 kilometer uit de kust van Schou- wen-Duiveland) houdt Rijkswater staat schoonmaak in ankerplaat sen voor de kust van de zeehavens Amsterdam, Rotterdam en IJmui- den. De ankerplaatsen worden in tensief gebruikt en liggen vol met oude ankers, kettingen, kabels en andere obstakels. Daarin kunnen ankers van zeeschepen verstrikt ra ken. Rijkswaterstaat krijgt daar re gelmatig klachten over. Het zorgt voor schade en oponthoud. Rijks waterstaat huurt een duikbedrijf in om objecten op te sporen, waar na een schip ze uit het water hijst. Met de grote schoonmaak ver wacht Rijkswaterstaat de veilig heid en de bereikbaarheid van de vier havens - in Zeeland: Vlissin gen en Terneuzen - te verbeteren. Het is nog niet bekend in welke weken de Schouwenbank aan de beurt is. Dat hangt ook af van de weersomstandigheden. De anker- gebieden, waar zeeschepen wach ten tot ze de haven kunnen bin nenvaren, blijven tijdens, het kar wei open voor de scheepvaart. Op de Schouwenbank ankeren jaar lijks zo'n vierduizend schepen. J Ontwerp Bouwvoorbereiding Bouwcoördinatie (0113) 57 17 58 waar bouwen begint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3