Trots op Zeeuwse havens Gratis bussen 2 SCHEL.DtP00.R- De Open Havendag in Vlissingen-Oost is niet zomaar een uitje. Slechts een keer in de twee jaar krijgt het publiek de kans een kijkje te nemen in het binnenste van de Zeeuwse havens en kennis te maken met de dynamiek en de bedrijvigheid. Op zaterdag 2 juni staan de poorten gastvrij open. Niet te missen dus! Henk de Haas en Yvonne de Wolf. Foto: Mark Neelemans Door Peter Oggel 'Trots op onze haven', staat prominent op het affiche voor de Open Havendag. Dat is precies de boodschap die Zeeland Port Promotion Council (ZPPC) en haven schap Zeeland Seaports aan het tweejaarlijkse publieks evenement willen meegeven. "De burgers bewust maken van het grote belang van de Zeeuwse havens", vat ZPPC-voorzitter Henk de Haas bondig samen. Hij zegt dat met een hele goede reden. Want het kan niet genoeg worden herhaald, vindt De Haas: de havens in Vlissingen-Oost en in Terneuzen zijn van oudsher dé ba- nenmotor van Zeeland. De harde cijfers zijn nog veelzeg- gender: 18.000 directe banen, nog eens ruim 12.000 als afgeleide werkgelegenheid. Dat betekent dat de havens goed zijn voor meer dan 20 procent van alle banen in de provincie Zeeland. De Open Havendag is er om dat nog eens extra te bena drukken. Maar vooral ook om de aandacht te vestigen op de dynamiek van de havenbedrijven. Mooi en belangrijk werk, een baan in de havens is never nooit saai, zegt De Haas. Dat zal ook weer blijken op zaterdag 2 juni..De Ha vendag is een compleet dagje uit. Op de terreinen van Scheldepoort Reparatiewerf -de gastheer op de Havendag- presenteren haven- en havengerelateerde bedrijven zich breed in veertig stands; op de kade zijn er tal van activiteiten en demonstraties van bedrijven en hulpverleners als brandweer, bootlieden en douane. Er is muzikale omlijsting en vanzelfsprekend zijn de populaire rondvaarten weer in het programma opgenomen. En vijf gerenommeerde en toonaangevende bedrijven zetten hun deuren open voor bezoek en rondleidingen. Dat zijn: Kloosterboer, Verbrugge Terminals, Sloecentrale, Zee land Refinery en uiteraard Scheldepoort. Hun deelname is bijzonder omdat deze bedrijven normaal voor het publiek niet toegankelijk zijn. "De havens dragen in grote mate bij aan onze welvaart", concludeert Henk de Haas. Hij is zojuist terug van een belangrijke beurs in het Braziliaanse Sao Paulo, waar Zeeland zich samen met de havens van Rotterdam, Amsterdam en Groningen als Holland Ports heeft gepre senteerd. ZPPC is belangenbehartiger van ruim honderd bedrijven in de Zeeuwse havens en (mede-) verant woordelijk voor promotie, nationaal en internationaal. Dat is met het oog op de werkgelegenheid en de eco nomische belangen van de havenbedrijven een hele verantwoordelijkheid. De Open Havendag speelt een belangrijke rol in het pro motiebeleid van ZPPC, zegt Yvonne de Wolf. Zij is voor zitter van de werkgroep die het evenement nu al voor de zesde keer organiseert. Dat is een hele klus, maar het is vooral ook dankbaar werk, zegt Yvonne de Wolf: "ledereen is positief. En er is veel enthousiasme, zowel bij de deelnemers als bij de bezoekers. Het publiek komt van ver. Niet alleen uit Zeeland, maar ook uit Brabant en Zuid-Holland. Het is geweldig om te zien hoe bezoekers zo'n dag beleven, hoeveel plezier ze hebben." De voorbereidingen starten al.een maandje of negen vooraf. Er moet nogal wat gebeuren dm zo'n omvangrijk programma in elkaar te zetten. Maar succes is min of meer gegarandeerd, leert de ervaringTDe Vlissingse Ha vendag trekt elke keer zo'n 12.000 bezoekers. "En op dat aantal mikken we dit keer weer", zegt Yvonne de Wolf. In de werkgroep zijn belangrijke spelers uit de Zeeuwse haven- en scheepvaartwereld vertegenwoordigd. Natuurlijk Zeeland Seaports als havenbedrijf, Scheldepoort, STT, Hoondert Stuwadoring, Ovet en Technocentrum Zeeland. Deze laatste zorgt voor een goede aansluiting van de provinciale onderwijsvoorzieningen op de vraag van de ha venbedrijven. De Havendag speelt daar ook op in met een speciaal project voor zevende en achtste groepers van de basisscholen (zie elders in deze krant), bedoeld om kin deren al op jonge leeftijd bekend en vertrouwd te maken met de havens. Uiterst belangrijk is dat, geeft De Wolf aan, want goede voorlichting en goed onderwijs moeten uitein delijk zorgen voor goed opgeleid personeel in de havens. "We willen een goed beeld geven van de beroepsmoge lijkheden in de haven. Daar willen we scholieren al op jonge leeftijd op wijzen. De jeugd is de toekomst van onze havens. Het betekent ook dat we in Zeeland technische en logistieke opleidingen moeten behouden. Havenbedrijven hebben voortdurend behoefte aan gespecialiseerd perso neel. Het scholierenproject verloopt boven verwachting. Scholen zijn enthousiast, bedrijven werken van harte en met veel inzet aan het project mee." De Open Havendag besteedt zaterdag 2 juni bijzondere aandacht aan werken in de haven. In de presentatietent 023 2 2 5 5 0 Wie zaterÖag 2 juni een bezoekje brengt aan de Open Havendag in Vlissingen-Oost, behoeft zich geen zorgen te maken over vervoer. Als gebruikelijk is de organisatie van de Havendag tot in de puntjes gere geld en dat betekent ook dat er voor het publiek gratis bussen rijden. De open dag vindt plaats tussen 10.00 en 16.00 uur. Vanaf het station Vlissingen rijdt elk half uur een pen delbus van en naar het haventerrein Scheldepoort.. Ook vanuit Terneuzen (busstation) rijden gratis bus sen. De eerste vertrekt om 9.30 uur, vanaf dat mo ment uur op het halve uur. Retour vanuit Scheldepoort is op het hele uur. De laatste bussen vanaf Scheldepoort naar Vlissingen (station) en Terneuzen rijden om 16.00 uur weg. In Vlissingen-Oost gratis pendelbussen vanaf het informatiepunt voor vervoer naar de'deelnemende bedrijven in het havengebied. Alle informatie: www.zppc.nl Foto: Leo de Wolf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38