21 zeeland Beroep op burger bij woninginbraak PZC woensdag Hugo 'Ontpolderen is zo langzamerhand onvermijdelijk' Robesin ziet nog kansen voor de Hedwigepolder Bleker legt kwestie vrijdag voor in ministerraad Kamerlid Ad Koppejan: het is nu aan het kabinet De krant 6 weken voor 18 euro! woensdag 23 mei 2012 door Guido van der Heijden 'Er zijn alternatieven, denk aan de Braakman, maar daar kiezen partijen ook niet voor. Rutte moet nu orde op zaken stellen en het verdrag uitvoeren'. Ö66-8Camerlid Stientje van Veldhoven Hij keek even ongemak kelijk. „Hoe heet je?" en hij probeerde mijn zachte G na te doen. „Cheedo? Hoe spel je dat?" Ik wist het voor ik naar Amerika vertrok. Zoek mijn voornaam op internet op en je vindt bij Wikipe- dia dat de voornaam Guido een scheldwoord is. We rijden in een dikke Jeep van Denver Colorado naar San Francis co. Ik ben nog nooit echt ver op vakantie geweest en ik wist niet wat te verwachten. Eén ding ech ter wel, mensen zouden een beet je raar reageren op mijn voor naam. Deze net afgestudeerde jongeman in Gunnison, Colorado probeerde beleefd een lach te onderdrukken maar het kwaad was geschied. Hij snapte er helemaal niets van en mijn uitleg dat mijn naam eerder Vlaams dan Italiaans was maakte de hele zaak alleen maar raadsel achtiger. Waarom heeft een Nederlander uit het land van tulpen en de ko ningin een naam waarmee Itali aanse pooier/patsertypes worden bespot? Ik raakte aan de praat met Billy uit Fort Collins. Een uiterst vrien delijke gepensioneerde man met de rare tic dat hij onder het pra ten je steeds even in de buik prik te. Iedere vijf minuten zei hij „You know what they say in Fort Collins?" En iedere keer was het een ande re wijsheid uit de stad. Het werd mede daarom een heel verwar rend gesprek. Ook omdat we spra ken in een lokale kroeg waar ze hun eigen bier brouwden dat we vol Overgave wilden proeven. Na een halfuurtje wilde hij ook de naam weten van deze exoot uit het verre Nederland. „What is your name? Hugo?" -stilte- „...Yeah, Hugo." Ik liet het er maar bij. Voor de rest van de reis door Ame rika heet ik Hugo, oké? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pze.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzcnl/Sezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Advertenties VerkoopteamZeeiand Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Góed T: 0118-434070 E: teamzedand@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden:© Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens: vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Commissaris van de konin gin Karla Peijs kan zich niets anders indenken dan dat het kabinet vrijdag besluit de Hedwigepolder toch in zijn geheel onder water te zetten. Daarom be grijpt ze -het besluit van Vlaande ren niet de geschillenprocedure in het Scheldeverdrag in gang te zet ten. „Ik had eerder verwacht dat de Vlamingen de vlag zouden uit steken." De uitvoering van het oorspronke lijke ontpolderingsplan lijkt Peijs logisch nu er geen alternatief meer is. „De Zeeuwen zien zo langza merhand wel in dat ontpoldering onvermijdelijk is geworden. Maak die pijn dan liever maar zo kort mogelijk." Peijs meent dat het kabinet wel wat goed te maken heeft door al het gesol met de Hedwigepolder. Daarom pleit ze voor een investe ringsfonds voor Zeeuws-Vlaande ren van 20 miljoen euro. Dat geld is er volgens haar omdat het duur dere alternatief van de baan is. m it'ÜiiH Karla Peijs Johan Robesin De aankondiging van Vlaan deren de geschillenproce dure in het Scheldever drag te beginnen, is volgens Johan Robesin van de Partij voor Zee land niet serieus te nemen. „Er hoeft helemaal geen geschil te zijn. Nederland en Vlaanderen kunnen nu onderhandelen over het eerste alternatief van Bleker: aanleg van getijdenatuur in de Schorerpolder en het Welzingegebied en buiten dijkse maatregelen. De Tweede Ka mer en de Staten van Zeeland heb ben dat omarmd. De Vlamingen hebben nooit gezegd dat ze het niet zien zitten." En de Europese Commissie dan? „Laten we die er maar gewoon buiten te houden." Robesin heeft niets op met het idee van commissaris van de ko ningin Karla Peijs om een investe ringsfonds voor Zeeuws-Vlaande ren in het leven te roepen. „Dat had ze moeten doen toen ze als minister haar handtekening onder het Scheldeverdrag zette. Dit is be lachelijk en goedkoop." Staatssecretaris Henk Bleker geeft geen commentaar op de stap van Vlaanderen en de stemmingen in de Tweede Ka mer. Bleker bespreekt de kwestie vrijdag in het kabinetsberaad. Tot dan reageert hij niet. Vorige week bleek al dat Blekers alternatieve ontpolderingsplan het niet zou gaan halen. In een interview met de PZC zei hij dat door het 'nee' van PW en SP de Hedwige alsnog helemaal onder water dreigt te gaan. „We hebben een alternatief waarbij we de polder grotendeels kunnen sparen, wat aanvaardbaar is voor Europa en zal blijken te zijn voor Vlaanderen. Maar als de Kamer het afschiet, zal de Vlaamse regering ons aan het Scheldever-- drag houden. Daarin staat: ontpol- deren van de hele polder. Als je een verdrag sluit in 2005 waarin je aangeeft welk gebied onder water moet en je hebt na zeven jaar nog geen alternatief - omdat de Kamer het afschiet - dan snap ilc die hou ding heel goed." Henk Bleker Ad Koppejan CDA-kamerlid Ad Koppejan' heeft er begrip voor dat het geduld van Vlaanderen op is. „Het is nu aan het kabinet om te reageren. Er is een politiek wel een bijzondere situatie ontstaan na de val van het kabinet. Ik heb altijd gestreden voor een oplossing waarbij de Hedwigepolder groten deels behouden blijft. Dat blijft het CDA-standpunt. Ik heb plaats vervangende schaamte over het feit dat we al zo lang over deze dis cussie doen. Dat betekent niet dat ik die polder onder water laat zet ten. Het alternatieve^ plan was niet ideaal. Maar het bood een moge lijkheid om een streep te zetten onder deze discussie. Iedereen is het spuugzat. Helaas heeft de Ka mer anders besloten. Het kabinet is demissionair. Ilc verwacht niet dat het kabinet vrijdag een besluit neemt. Niet anders dan dat het aan een nieuw kabinet wordt over gelaten." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode Stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 9910 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u na door Frank Balkenende MIDDELBURG - De politie infor meert de Zeeuwse bevolking sinds gisteren meer en uitgebreider over woninginbraken. Op die manier wil de politie meer getuigen van inbraken bereiken, in de hoop dat zo meer zaken wor den opgelost. Intensievere commu nicatie moet er ook toe leiden dat woningeigenaren Jiun huis beter beveiligen tegen inbrekers. De politie wijzigt haar communica tiestrategie omdat enerzijds het aantal woninginbraken de laatste jaren met 70 procent is gestegen (van 800 in 2006 naar 1350 in 2011) en anderzijds ze via nieuwe en sociale media burgers direct kan benaderen. Voortaan wordt het uitgangspunt: zo snel mogelijk na een woningin braak 'communiceren tenzij'. Dat zal gebeuren via Twitter, nieuwsbe richten op de website van poli- tie.nl/zeeland en persberichten. Als iemand een inbreker betrapt of getuige is van een inbraak, dan kan de politie voor de opsporing ook Burgernet inzetten. Desnoods ondersteund met Twitter-berich- ten. Hierdoor worden mensen in de omgeving van de inbraak direct bij de situatie betrokken en wor den extra ogen en oren gecreëerd. 'Pogingen tot inbraak en inbraken in vakantiehuizen vallen nog bui ten deze nieuwe aanpak. Informa tie over inbraken kan worden ge meld via telefoonnummer 0900- 8844 of (anoniem) 0800-7000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2