Geketend aan handen en voeten prominent RELAX '10 DAAGSE zeeland 125 2e Pinksterdag geopend! Bezoek een winkel bij u in de buurt Bon voor een gratis brochure Voormalig KSG-directeur Mulock Houwer overleden Gevolgen beleid gehandicapten Deze week 15% korting op talloze showroommodellen! woensdag 23 mei 2012 door Jan van Damme Het schip de Eenigheid van de Middelburgse Commer cie Compagnie (MCC) ver trok op 1 oktober 1761 voor een reis naar de Afrikaanse kust om sla ven te halen. Vandaar naar de Cari ben en weer terug, een traditione le driehoeksreis. Zes derdejaars studenten van de Roosevelt Aca demy (RA) in Middelburg doken het Zeeuws Archief in om aan de hand van nagelaten journalen een reconstructie van die reis te ma ken. Donderdag verzorgen ze een publieke presentatie in het voor malige stadhuis in Middelburg. Zon uniek stukje Zeeuwse geschie denis, daar zal veel belangstelling voor zijn - hopen de studenten. Het initiatief voor het geschiede nisproject onder leiding van Wil lem van den Broeke ligt bij het Zeeuws Archief Daar wordt de boekhouding van de MCC be waard. Vorig jaar werd die nalaten schap opgenomen op de UNESCO werelderfgoedlijst voor documen ten. Het archief vroeg de RA of stu denten alle,stukken van het sla venschip Eenigheid in het Engels konden vertalen. Die opdracht vond Van den Broeke te beperkt: „We zijn geen vertaalbureau." Die vertaling is overigens wel gemaakt en komt binnenkort beschikbaar op een speciale site. Irma Kerkhoven, Carrelli van Hui ten, Janna oud Ammerveld, Pauli ne Smolders, Max Smeets en Nick Bakker deden onderzoek naar de bouw van het schip, de beman ning, de lading op weg naar Afri ka, het inkopen van de slaven, de leefomstandigheden tijdens de oversteek naar het Caribisch ge bied, de verkoop van de slaven en de retourlading. Twee van hen be steedden aandacht aan onderwer pen die de reis" in een ruimer ka der plaatsen: de relatie tussen de weersomstandigheden en de sterf te aan boord, en de salariëring van het personeel vergeleken met ande re compagnieën. In 1755 werd de kiel voor de Eenig heid gelegd op de MCC-werf in Middelburg. De bouw nam bijna vier jaar in beslag - relatief lang. Voor de bouw werden veel tweede handsmaterialen gebruikt, van spij kers tot en met zeilen. Het schip was 22,5 meter lang, 6,9 metér wijd en stak 3,2 meter diep. Voor de handel in Afrika waren onder meer geweren, buskruit, wijn, ta bak en pijpen ingeladen. Tijdens de bestudeerde reis kwamen er 131 slaven aan boord. Opstanden zorg den in die jaren voor veel beroe ring op de Caribische plantages. Dat was waarschijnlijk de reden dat de slaven tijdens de hele reis geketend werden - aan handen en voeten en twee aan twee. Ze zaten opeengepakt in hun eigen uitwerp selen, werden mishandeld en ver kracht. De medische zorg, zo blijkt uit het chirurgijnsjournaal, was on dermaats. Pokken, mazelen, scheurbeuk, dysenterie, het kwam allemaal voor. De Eenigheid had geluk, tijdens de oversteek van Afrika naar de Cari ben was het rustig weer en kon den de gevangenen gelucht wor den. Het aantal sterfgevallen bleef op 10 procent steken, zo'n 2 pro cent onder het gemiddelde van dat soort reizen. Van de 36 beman ningsleden lieten er zes het leven, zodat er procentueel meer zeelie den dan slaven stierven. De MCC was een relatief gulle werkgever, scheepslieden verdienden ander half keer zoveel als bij andere on dernemingen. En er waren car rièremogelijkheden. Stuurman Da niël Pruymelaar werd later kapi tein. Van de Cariben werd cacao en suiker meegenomen. De Eenig heid verging na de vijfde reis in 1767 op de Maas bij Den Briel. De studenten zijn enthousiast over het 'echte' archiefonderzoek. Een vondst in een stapel vergeelde papieren is nog eens iets anders dan googelen op internet. Wat de slavenhandel betreft hoeven we ons volgens hen niet schuldig te voelen: dat systeem bestond we reldwijd eeuwenlang, op die ma nier geld verdienen was legitiem. Presentatie project Eenigheid: donder dag 14 uur in de raadzaal van het voormalig stadhuis Middelburg. De Eenigheid op een schilderij in het oude stadhuis van Middelburg. Gratis brochure? 0341 - 26 06 76 www.prominent.nu Specialist in lekker ritten Alle filialen zijn 's avonds op afspraak geopend, per dag, 6 dagen per week telefonisch bereikbaar. Gorinchem 02253 Spijksedijl: 24b Spijkenlsse Lucebert straat 38 Heerlen In dè Cramer 21 Hengelo twnm Vosboerweg 16 Hoogeveen Groenewegenstraat 4 Hoogezand Hazenleger7 Alkmaar Rijnstraat 117 Almere Markerkant 10032c Amstelveen Handweg 133 Amersfoort Nljverheldsweg 53a Arnhem Ringoven 16 Beneden-Leeuwen Heemstraweg 46 Houten Duwboot 22d Best Elndhovenseweg 30 Katwijk Lageweg 35e Breda Grenssteen 15 Leeuwarden Wlllemskade 22 Cruquius Spaarneweg 26 Naarden Energiestraat 14a Capelle a/d IJssel Hoofdweg 4 Nunspeet Laan 24 Doetinchem Havenstraat 150 Purmerend Netwerk 1 Den Haag 05333 Waldorpstraat 204 Ridderkerk Noordenweg 6 Emmen Nijbracht 47 Roden Westeresch 8 Goes Albert Plesmanweg rc Roermond ca-mim Burghoffweg Uden Industrielaan 17c Veenendaal Groeneveldselaan 19 Venlo Nijmeegseweg 12 Vroomshoop Afrlkalaan ic Waalwijk Prof. Zeemanweg 3 Waddinxveen Mercurlusweg 15 Wateringen '5 Gravenzandseweg 28 Weert Roermondseweg 58b Wijchen Edisonstraat 1 Wolvega Industrieweg 10c Zaandam Westzijde 172a Zutphen Gerritsenweg 8 1'<v» °f Zwo|le Sta.dionpleln 6 (In FC Zwolle stadion) Eerst thuis proefzitten? Niets is zo prettig als de i producten vrijblijvend bij i u thuis uitte proberen.Zo ziet u direct of het past! 0341 - 26 06 76 JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Naam Dhr Mevr •Adres - Postcode P'aats 1 -Telefoon E-mail I v -P*c I Zonder postzegel opsturen naar.- Prominent, Antw. nr. 707,8070 WB Nunspeet MIDDELBURG - Johan Hendrik Mu lock Houwer, voormalige directeur van de Schelde in Vlissingen, is af gelopen zondag overleden, drie da gen na zijn 96e verjaardag, Mulock Houwer kwam in 1942 als tekenaar-constructeur in dienst bij de Koninklijke Schelde Groep. „Onder de indruk van de techni sche prestaties en de prettige om gang met mensen, maar ook van het Vlissingen in de dertiger jaren, besloot ik op niet zo briljante voor waarden in dienst te treden. Ik werd daarom niet geheel serieus genomen, wat blijkt uit de tijd die verstreek voor ik werd opgeno men in het pensioenfonds", zei hij daarover bij zijn afscheid in 1979. De laatste achttien jaar van zijn carrière was hij directeur van de Schelde. Een tijd dat het de Vlis- singse scheepswerf, ondanks alle RSV-perikelen, voor de wind ging. Vlak na Mulock Houwers afscheid splitste RSV de scheepsbouw af. Voor zijn tijd bij de Schelde zat Mulock Houwer in het onderwijs. Hij was docent natuurkunde op de HTS en was één van de initia tiefnemers van de bundeling van hbo-studies in Zeeland. Ook was hij betrokken bij de Maatschappij voor Nijverheid Handel. HEINKENSZAND - Klaverblad Zee land en Platform VG houden woensdag 30 mei in Heinkens- zand een informatiebijeenkomst voor familieleden en belangenbe hartigers van mensen met een ver standelijke beperking. Gemeenten krijgen meer taken op het gebied van zorg en sociale zaken. De orga nisaties willen betrokkenen infor meren over de gevolgen. Aanmel den kan tot 28 mei via www.plat- formvg.nl of via 0481-374589. Tijdens de Relax 10-daagse is het extra aantrekkelijk om uw eigen fauteuil te bestellen. Prominent introduceert vele nieuwe modellen fauteuils en banken en daarom moeten we ruimte maken in onze showrooms, Daarom hebben we eenmalig een unieke actie: 15% korting op talloze show roommodellen!* Kom tot en met 28 mei naar de showroom of bel 0341 - 26 06 76 voor een gratis brochure of een vrijblijvende demonstratie bij u thuis. r&lax&H Geldig op uitlopende showroommodellen. Niet geldig i.c.m. de Prommi Club, twist® collectie of andere acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25