201 id Certificaat voor silo's Winkelend Goes wil wel koopzondag Wat een korting!! Discussie over niveau van voorzieningen De Jonge 'Passief (ver)bouwen verbetert leefklimaat' Verhoef signeert woensdag 23 mei 2012 door Emile Calon MIDDELBURG - Het wordt straks heel prettig werken in de silo's langs de Kleverskerkseweg in Mid delburg, aldus voorzitter Chris Zij develd van de Stichting Passief Bouwen. Hij weet dat omdat de si lo's via de methode van het pas sief bouwen worden verbouwd tot het nieuwe hoofdkantoor van Rot huizen Architecten Stedenbouw kundigen (RDH). Passief bouwen koppelt volgens Zijdeveld 'een extreem laag ener gieverbruik aan een hoog leef- en werkklimaat'. „Hierbij wordt zo veel mogelijk gebruik gemaakt van de gratis energie van de zon om het gebouw te verwarmen." Rothuizen zit nu nog in de Stads- schuur in Middelburg. Het bureau kocht de graansilo en verhuist per oktober met 25 medewerkers naar het nieuwe onderkomen. Zijdeveld was dinsdag naar Middel burg gekomen om aan Ben Wes tenburger van RDH het certificaat 'ontwerp volgens Passief Bouwen' te overhandigen. Eerder die dag be zocht hij de Odyzee School 8c Col lege in Kloetinge die ook door Rot huizen via het principe van passief Tjonge Tjonge, wat een occasion-aanbiedingen bij Toyota De Jonge. Profiteer dus nu tijdens de Tjonge Jonge Weken, want er valt over de prijs van een groot deel van al onze occasions goed te onderhandelen! Kijk alvast naar onze ruime voorraad aan mooie occasions op www.toyota-dejonge.nl, of kom langs bij één van onze vestigingen in Goes of Vlissingen. Grote kans dat u verbaasd bent over onze super scherpe prijzen! Ihmorrou; Toyota Actie geldig t/m 30 juni 2012 Goes, Pearyweg 10,0113-214810 Vlissingen, Industrieweg 23,0118-410800 www.toyota-dejonge.nl bouwen is gerealiseerd. In het ge zelschap bevond zich ook iemand die niets afwist van passief bou wen, aldus Zijdeveld. „Maar bij binnenkomst merkte hij dat het leefklimaat daar veel beter was dan op de school van zijn dochter, elders in het land." Zijdeveld is ervan' overtuigd dat mensen minder vaak ziek zijn als ze werken in een pand dat 'passief gebouwd is' en volgens hem ligt de productiviteit ook hoger. Er wordt echter in Nederland nog maar weinig volgens die methode gebouwd en verbouwd omdat de ze vorm van bouwen nog niet ge stimuleerd wordt, aldus de voorzit ter. „Op dit terrein loopt Neder land erg achter in vergelijking tot landen als Duitsland en Oosten rijk." Het moest hem ook van het hart dat energienormen die gelden voor Nederlandse woningen heel weinig voorstellen. „Een huis dat in Nederland een A-label krijgt, haalt in Duitsland nog niet de C-norm." Dat komt volgens hem omdat in de bouwsector veel te veel aan vriendjespolitiek wordt gedaan 'waardoor architecten die echt willen zich nauwelijks kun nen onderscheiden'. Uit het onderzoek van SGP-ChristenUnie blijkt dat veel winkeliers niet meer koopzonda gen willen, maar hoe denkt het winkelend publiek erover? door Adriënne Glasbergen en Luc Oggel De meeste onderne mers in de Goese binnenstad willen niet dat het aantal koopzondagen wordt uitgebreid. Bijna de helft zou de koopzondag zelfs het liefst zien verdwijnen. Dat blijkt uit een enquête van de SGP-ChristenUnie in Goes onder 153 winkeliers, waar van de resultaten dinsdag zijn ge presenteerd. De respons is met 75 procent (ruim 200 winkeliers zijn benaderd) hoog en dus representa tief te noemen. Bezoekers van de binnenstad zijn deze zonnige dinsdagmiddag een stuk enthousiaster over een even tuele uitbreiding van het aantal koopzondagen dan de winkeliers. Op dit moment is het zes keer per jaar koopzondag in Goes. Eva Hui- ge gaat nu altijd naar de koopzon dag in Middelburg. „Daar is meer open." De koopzondag in Middel burg vindt zij op dit moment fij ner winkelen, omdat ze precies weet welke winkels daar open zijn. „In Goes is het onduidelijk wat open of dicht is. Dat is niet echt hancfig." Eva Huige en haar vriendinnen Ellen Polderman en Jeska de Smit vinden dat Goes één keer in de maand een koopzondag moet houden. Ook Petra Theune en Kitty Vet vinden één koopzon dag per maand, zoals ondernemer sorganisatie OOG al meer dan eens heeft bepleit, een goed plan. „Het is nu nooit duidelijk wan neer het koopzondag is. Als ik een keer wil gaan winkelen in Goes op een zondag, is altijd alles dicht", zegt Petra Theune. De doordeweeks werkende Mar jan Oosthoek vindt het eveneens makkelijk wanneer er elke maand een koopzondag zou zijn, net als in Middelburg en Vlissingen. „Het zou wel leuk zijn als er dan ook meer winkels open waren. De win kels die ik juist nodig heb, zijn dan meestal dicht. Ik snap het wel, maar het is leuker als alles open is." Niet voor al het winkelend pu bliek is een koopzondag nodig. „Ik heb doordeweeks of op zaterdag ook gewoon tijd, dus voor mij hoeft het niet", zegt Ria Sandee. Zes koopzondagen per jaar vindt Ria genoeg. „Als het dan koopzon dag is, zou het leuk zijn als er meerdere activiteiten in de binnen stad zijn, net als bij Vriendinnen- dag." Tijdens dat evenement, dat in maart voor het eerst werd ge houden, was er van alles te doen in het centrum. Ilse van den Hoek vindt één keer in de maand koopzondag in de TERNEUZEN - Het voorzieningenni veau in Zeeuws-Vlaanderen kan bij een daling van het aantal inwo ners niet zo hoog blijven als het nu is. Over hoe het verder moet, zijn vorig jaar druk bezochte dis cussiebijeenkomsten gehouden in de gemeenten Terneuzen, Hulst en Sluis. Over wat dit heeft opgele verd én hoe het nu verder moet, worden binnenkort in de drie ge meenten opnieuw debatten gehou den. Doel: de neuzen dezelfde kant op te krijgen. Op basis van de discussiebijeen komsten vorig jaar zijn vier toe komstscenario's gemaakt. Concen tratie op regionaal niveau kwam als één van de mogelijkheden uit de bus, alles bij het oude laten was een andere. Twee tussenoplossin gen rolden er ook nog uit: voorzie ningen waar mogelijk gezamenlijk (multifunctioneel) aanbieden in nauwe samenwerking met organi saties in de kernen óf alles bunde len per gemeente. De gemeenteraden van Hulst, Sluis en Terneuzen hebben zich hier afzonderlijk over gebogen. Die van Sluis en Hulst voelden voor clustering en/of herschikking van voorzieningen. De gemeente raad van Terneuzen koos voor een geleidelijkere weg, om per kern te bekijken wat er eventueel kan wor den gebundeld aan voorzieningen. „We kunnen wel de wereld over nieuw maken", verduidelijkt wet houder Cees Liefting, „maar dat kost klauwen met geld. We praten ook over een voorzieningenstruc tuur in 2031. We hebben dus nog even de tijd." Binnenkort vinden de vervolgbij- eenkomsten over het toekomstige voorzieningenniveau in Zeeuws- Vlaanderen plaats. binnenstad een goed idee, maar over supermarkten heeft zij een andere mening. „Ik vind het prak tisch als er meerdere supermark ten in Goes elke zondag open zijn, nu zijn dat er maar twee." Ook vindt zij het jammer dat wat be treft de winkels vooral de grote ke tens open gaan. Voorzitter Ron Berks van onderne mersorganisatie OOG kon dinsdag niet inhoudelijk reageren op de uit komsten van de enquête van SGP-CU, omdat hij niet in de gele genheid was het rapport te lezen. GOES - Schrijfster Esther Verhoef komt zaterdag haar nieuwe boek 'Tegenlicht' signeren in boekhan del de Koperen Tuin in Goes. Verhoef is vooral bekend door haar thrillers. 'Tegenlicht' is haar eerste psychologische roman. Ze signeert tussen 15.30 en 16.30 uur. nog maar acht dagen.. bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20