Bii Biggekerke staat achter nieuw dorpscentrum De beeldengroep Ridder zonder gezicht waakt over museum PZC Piet Vogelaar Taart voor Uilenburch als je 'm nodig hebt! e Koperen regenpijpen gestolen pzc.nl/webwinkel La Linea dinsdag 22 mei 2012 W X www.pietvogelaar.nl Mmmmmmmmmmmmmmsmmm AXEL - Onbekenden hebben tus sen vorige week donderdag en af gelopen zondag bij het kerkge bouw van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt aan de Kerkdreef in Axel koperen regenpijpen gesto len. Het gaat om een drietal kope ren pijpen van in totaal ongeyeer negen meter. De dieven maakten volgens een zegsman van de kerk gebruik van een ladder die ze op de plek des onheils achterlieten. door Annemarie Zevenbergen BIGGEKERKE - De dorpsraad en stichting dorpshuis Biggekerke hebben maandagochtend 262 handtekeningen van dorpsbewo ners overhandigd aan de Veerse wethouders Chris Maas en René Molenaar. Biggekerke vraagt drin gend om een nieuw functioneel centrum waarin zowel dorpshuis als school, sportzalen en buiten schoolse opvang een plekje moe ten krijgen. De huidige school en het dorps huis zijn al langer aan vervanging toe. Beide gebouwen zijn al meer dan veertig jaar oud en flink door de tand des tijds aangetast. Een nieuwe school is reëel, meent de dorpsraad. Een dalend leerlingen aantal is volgens de raad de komen de jaren niet aan de orde omdat het aantal kinderen tussen de nul en de vier jaar in het dorp groter is dan de groep van vier tot acht. Hoewel stichtingsvoorzitter Han Kole 'een licht positief gevoel' er voer, overheerste toch opnieuw te leurstelling. „We hebben weer geen toezegging gekregen. We be grijpen wel waarom, maar we wachten al zo lang. In 2004 is ons al wat toegezegd en iedere keer wordt dat op de lange baan gescho ven. Wethouder Molenaar van on derwijs heeft aangegeven dat de schoolbesturen nu bezig zijn met een masterplan voor alle scholen in de gemeente. Dat had voor de zomer af moeten zijn, maar dat wordt nu oktober. Daarna kan de gemeente pas aan de slag met het huisvestingsprogramma voor de scholen. Bovendien is de structuur- visie voor de gemeente nog niet door de gemeenteraad goedge- keud. Het is begrijpelijk dat de wet houder voor die tijd geen toezeg gingen doet, maar het wordt wel tijd dat er iets gebeurt." „De dorpsraad heeft de TU in Delft gevraagd een gebouw te ont werpen dat ook in gebruik kan blij ven mocht de school toch sluiten over tien, twintig jaar. Daar is ook met Woonburg over gesproken. Met weinig geld kunnen de leegko mende lokalen dan worden omge bouwd tot seniorenwoningen." „Het is zonde als je ziet hoeveel geld de gemeente nu jaarlijks in beide gebouwen moet pompen. We wachten dus maar weer af" De Dames en Heren van Veere zijn de kalkstenen beelden die in nissen in de gevel zaten van het voormalige stadhuis van Veere aan de Markt. De groep verkeert in verval en moet geconsolideerd worden voor de toekomst. door Annemarie Zevenbergen Hij is helaas verworden tot ridder zonder ge zicht, maar waakt als nog over museum De Schotse Huizen in Veere. Sijne na me: Hendrik van Borsele. Ooit de fiere gemaal van Janna van Halewijn. Nu rest slechts zijn geschonden beeltenis in het Veer se museum. Maar wel ter zijde ge staan door zijn Vrouwe, aan wie de tijd iets milder is voorbij ge gaan. Haar delicate gezicht is nog redelijk intact. Het paar vormt twee van de zeven Heren en Dames van Veere. De complete beeldengroep krijgt/ na jaren wachten, eindelijk zicht op een heelhuids^ toekomst. De Veer se gemeenteraad beslist 31 mei over het beschikbaar stellen van 20.000 euro voor consolidatie van de zeven kalkzandstenen beelden. De totale kosten daarvoor bedra gen 50.000 euro. De Stichting be houd Veerse Stadshuisbeelden (Sb- VS) heeft inmiddels de resterende 30.000 euro toegezegd. Veere draagt haar Dames en Heren een warm hart toe. De beelden staan sinds 1955 in het museum en wachten al sinds 2000 op een definitief besluit tot be houd. Restauratie, kosten 2,2 mil joen euro, bleek niet haalbaar. De groep werd in 1517-1518 ge maakt door de Mechelse beeldhou wer Michiel Ywijnsz. Het gaat om drie dames en vier heren; Hendrik II Van Borsele, Janna van Hale wijn, Wolfert VI van Borsele, Char lotte van Bourbon Montpensier, Philips van Bourgondië, Anna van Borsele en Adolf van Bourgondië: Zij werden in 1930 bij de restaura- MIDDELBURG - Voor de leerlingen van basisschool De Uilenburch in Middel burg begon de week met taart. Vlak voor Hemelvaart kregen de ouders en leerkrachten te horen dat de school nog een jaar de kans krijgt om haar bestaansrecht te bewijzen. En dat was reden voor een traktatie. Door de renovatie van de wijk Nieuw Middelburg is afgelopen tijd een aantal gezin nen verhuisd en mede daardoor kwam de school onder de kritische grens van tachtig leerlingen. Ouders en leerkrachten hebben het bestuur van de Archipel Scholen, waar deze openbare basisschool onder valt, weten te overtuigen de school weer boven die grens kan komen. Ook vanuit de poli tiek was er de roep om de enige openbare basisschool in de binnenstad te behouden. foto Ruben Oreel tie van het stadhuis verwijderd en kregen een weinig eervol bestaan in de kelder ervan. Pas halverwege de jaren vijftig kwamen ze weer in beeld in de sfeervolle ambiance van de Schotse Huizen. De originele beelden werden ver vangen door 'nieuwe' Dames en Heren, gemaakt door Oswald Wen ken bach. Hij gaf er zijn eigen signatuur aan. Zo gaat het verhaal dat hij verliefd werd op de Veerse jonkvrouwe jannetje Feith en haar gezicht 'gaf aan de nieuwe Anna. Die houdt in haar nieuwe gedaan te ook het boek l of der Zotheid van Erasmus vast, bij de 'oude' An ne is dat niet het geval. Archivaris Peter Blom en secretaris van Delta Cultureel I Ianneke Vroe zijn eensgezind; het wordt tijd dat 'de trots van Veere.voor het nage slacht bewaard wordt'. Blom: „Het zijn niet zo maar wat flauwe beeld jes, ze vormen hét cultureel erf goed van Veere." De beelden door de eeuwen heen al eerder gerestaureerd. Blom: „Ze zijn naar het leven gemaakt en ge polychromeerd. Die originele kleu ren zijn bij Philips nog het best te zien aan zijn wapenrok en de bin nenkant van zijn mantel." Opval lend zijn ook de buitenproportio nele handen. „De Geuzen hebben flink geschoten op de handen en benen. Die zijn er vervolgens zo rond 1572 weer aangemaakt door prothesemaker Halewijn van het Middelburgse Gasthuis." Schade ontstond ook door de ver huizing van kelder naar museum. Daarbij verloor Wolfert letterlijk zijn hoofd. De beelden worden straks in de Schotse Huizen zelf be handeld. Het publiek kan dat werk dan grotendeels volgen. m Exclusieve set van deel 1 2 van de beroemde animatieserie met het figuurtje La Linea (De Lijn). Jaren geleden werd de serie door de VPRO uitgezonden. Mede dankzij de bijzondere vormgeving verkreeg de serie een ware cult-status. categorie dvd's en games Combi deel 1 2 Adviesprijs 39,95 Lezersprijs 14,95* WWEBWINKEL Kijk samen met uw (klein)kinderen naar maar liefst 80 afleveringen (animatiefilms) op 4 dvd's. Speelduur is 245 minuten. *Exclusief verzendkosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2