'We zijn geen broodje Panda aan het eten' 20 Dure diesel houdt kotter aan de kant ZONOVERGOTEN AANBIEDING BIJ SJAAK VAN ZEE HERENMODE 3e ARTIKEL GRATIS! 'Aal over de dijk' dinsdag 22 mei 2012 door Rob Paardekam De tijd dat palingvissers zonder al te veel zor gen door het leven gin gen, is voorbij. Dertig jaar geleden, toen Peter Kooistra uit Tholen aan het begin van zijn carrière als beroepsvisser stond, kon hij werken zonder veel strub belingen. Nu knokt hij voor zijn bestaan, en met succes. Vorige week werden Kooistra en zijn vrouw door de Combinatie van Be roepsvissers uitgeroepen tot 'be roepsvissers van het jaar 2012'. Peter Kooistra en Annette Kooi- stra-Schot bestieren - samen met hun zoon - visserijbedrijf Kooistra Schot. Jarenlang verdienden ze een goede boterham met de vangst van paling. „Maar als ik nu enkel van de paling moest leven, zou het schraal zijn", stelt Kooi stra. Onder meer vangstbeperkin gen en het afsluiten van door dioxi ne vervuilde wateren spelen de be roepsgroep parten. De Tholenaar behoort tot de groep vissers die zich realiseert dat het anders moet. Dat de paling stand in sommige wateren drama tisch achteruit liep, is volgens hem een feit. „Er zijn gebieden leegge vist. Daar moeten we eerlijk over zijn. Aan de andere kant wordt het ook wel eens overdreven. Te genstanders zeggen dat we een broodje Panda aan het eten zijn, alsof elke paling wel eens de laat ste kan zijn. Dat is onzin." Desalniettemin was Kooistra er al vroeg van overtuigd dat verande ring noodzakelijk was. „Vroeger pakten vissers bij wijze van spre ken wat ze pakken konden. De hui dige realiteit is dat elke visser een eigen gebied heeft dat hij mag be vissen. Daarover moet hij verant woording afleggen. Om de aal stand op niveau te houden, is deze beheerste vorm van visserij nodig, of we het nou leuk vinden of niet. Vroeger waren we als vissers erg in dividueel bezig, maar tegenwoor dig voeren we als het ware een soort co-management met de over heid." Dat Kooistra deze realiteit accep teert ('er zit niets anders op'), bete kent niet dat er volgens hem niets meer moet gebeuren. Integendeel. Met name het project 'Aal over de dijk' kan wat hem betreft niet snel genoeg beginnen. Daarbij worden schieraaltjes, die nu nog worden vermorzeld in gemalen en water krachtcentrales, over de dijk gezet. Volgens de Tholenaar gaat het om tientallen tonnen, geen kleine hoe veelheid dus. „Wij zijn er als sec tor helemaal klaar voor", aldus Kooistra. „Iedereen vindt het ook een goed plan, zelfs de natuur- clubs. Alleen zijn de procedures heel stroperig. Gelukkig beginnen er binnenkort een paar proefpro jecten, ook in Zeeland." Een andere maatregel die vol gens de Thoolse visser no dig is om de palingvisserij in Nederland weer helemaal gezond te krijgen, is het weghalen van jon ge pootaaltjes uit de met dioxine besmette wateren om ze vervol gens weer uit te zetten in de gezon de wateren. Dit ligt echter gevoelig bij de autoriteiten. Die vrezen on der meer dat de aaltjes het schone water zullen besmetten. Kooistra is daar niet zo bang voor. „Ik ben iemand die altijd vind dat je er gens gewoon aan moet beginnen. Als het dan inderdaad niet blijkt te werken, ruimen we de rommel wel weer op." De dioxinebesmetting is volgens de Thoolse visser een drama voor de Nederlandse binnenvisserij. Voor vele wateren, waaronder het overgrote deel van het Volkerak- Zoommeer (waar hij zelf vist) geldt een vangstverbod. „Het heeft veel vissers de das omgedaan", stelt Kooistra. „En dan te beden ken dat dit een probleem is waar we op geen enkele wijze zelf ver antwoordelijk voor zijn." De Tholenaar zag al vroeg in dat het moeilijk zou worden om in de toekomst nog een hele boterham te verdienen met het vissen op pa- - ling. Hij blijft op paling vissen, maar is tevens een nieuwe weg in geslagen. Zijn onderneming heeft nu ook een onderzoekstak. Kooi stra laat zich door onder meer in genieursbureaus inhuren voor vis stand bemonstering. Verder ver- BRESKENS - Aanzienlijk vroeger dan normaal ligt de viskotter Bres- kens 43 van Jaap Albregtse werke loos tegen de kant. „Vooral door de hoge dieselprijs", zegt Albregt se. „Laat het me zo zeggen: het is minder schadelijk om binnen te liggen dan te gaan vissen." De Bres- kens 14 van zijn collega Fenijn is nog wel uitgevaren. Die zit in de noordelijke Noordzee om gericht op schol te vissen. In Vlissingen ligt de Arnemuiden 4 van de fir ma W. van Belzen binnen. Foort Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveiling in Breskens en Vlissin gen, weet dat de ARM 4 van ande re netten wordt voorzien om ook achter de schol in het noorden aan te kunnen. Het zag ernaar uit dat ook de ARM 15 en 18 van de firma Meulmeester deze week binnen zouden blijven, maar, vertelt een bemanningslid, 'we proberen het nog maar een weekje, anders gaan we wellicht ook naar het noor den'. De vangsten in het zuiden zijn deze maanden minder. De Zeeuwse Visveiling loopt door het vissen in het noorden omzet mis. Bij het projectAal over de dijk' wordt schieraal, die an ders zou worden vermorzeld in gemalen en water krachtcentrales, door palingvissers over de dijk gezet Het wordt mede mogelijk gemaakt door Dupan, een stichting waarin vissers, kwekers en verwerkers zitten. Deze aanbieding geldt op alle artikelen in de winkel, met uitzondering van (na)bestellingen. Het gratis artikel is het goedkoopste artikel van uw aankopen. Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7,4461 JC Goes T: 0113-215652 E: info@sjaakvanzee.nl W: www.sjaakvanzee.nl Maten t/m 62 Va, 64 en 57 Ook op maandagen van 13.00 tot 17.30 u geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28