Tweederde kiest Pieter Zeeman CJV-Kamp is niveau van legertent voorbij i8l zeeland Lego-expositie tijdens PKN-actiedag Kerkwerve Piet Vogelaar Verkeerslichten TfOtS .als je 'm nodig hebt! pzc.nl/webwinkel F'ZC La Linea dinsdag 22 mei 2012 VLISSINGEN - Verkeer tussen Mid delburg en Vlissingen moet op de Nieuwe Vlissingseweg rekening houden met hinder. Maandag ochtend trok een vuilniswagen de verkeerslichtinstallatie ter hoogte van de President Rooseveltlaan in Vlissingen om. De kraan op de wa gen stak uit en raakte de installa tie. Tót de nieuwe er staat, geldt een snelheidslimiet. Ook is er maar in beide richting één rijstrook beschikbaar. De hinder kan enkele weken duren. De schade loopt volgens de provin cie in de tienduizenden euro's. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Twee van de drie Schouwen-Duivelandse groep 8-leerlingen gaan na de zomerva kantie naar Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. De enige middelbare school van het eiland heeft 225 nieuwe leerlingen ingeschreven voor het schooljaar 2012-2013. Vorig jaar noteerde de school nog 251 leerlingen. „Het is iets minder, maar we zijn heel tevreden", rea geert rector Sjef Lommen. Van alle basisschoolverlaters op het eiland kiest 63 a 64 procent voor de Zie- rikzeese school. Daarmee vaart de openbare school een redelijk constante koers; in 2010 lag het percentage op 62,5. Vo rig jaar ging het om 66 procent. Omdat het in absolute zin om min der kinderen gaat, start het nieu we schooljaar met negen in plaats van tien brugklassen. Voor veel (ouders van) kinderen uit de Westhoek is Stedelijke Scho lengemeenschap Nehalennia in Middelburg een aantrekkelijk alter natief! Telde de school vorig jaar nog zes nieuwe Schouwse leerlin gen, dit jaar komt een compleet 'klasje' naar de Zeeuwse hoofd stad. Het gaat om 25 kinderen, allen afkomstig uit Burgh-Haam- stede en Noordwelle. Een 'uitschie ter' volgens de school. Vanuit de andere kant van het eiland is de RGO in Middelharnis ook een op tie. Deze school kan deze week echter geen cijfers verstrekken. Zo'n twintig procent van de groep Bart Schot is trots op het CJV-kamp. „Het mooie ervan is dat het uit niets is ontstaan. De jeugdvereniging had niets te makken. Dat je dat met elkaar voor elkaar krijgt." Durven én doen. Zo werden de slaaphutten in 3 dagen gezet. „De planken vlogen rond je oren." 8-leerlingen verlaat straks dagelijks het eiland om een christelijke mid delbare school te bezoeken. CSG Prins Maurits in Middelhar nis noteert al jaren rond de veertig nieuwe Schouwen-Duivelandse leerlingen. De meeste Zeeuwse aanmeldingen zijn afkomstig uit Bruinisse, maar ook uit andere ker nen in het midden en oosten van de gemeente weten scholieren de Flakkeese school te vinden. „Zelfs uit Scharendijke komt er één", zegt brugklascoördinator Luuk Vis. Volgens hem" geeft de protes tant-christelijke signatuur van zijn school voor de meeste ouders de doorslag. „Wat ook speelt, is dat we een hele goede kwaliteitskaart hebben", stelt hij. De school bena dert steevast een aantal protes tant-christelijke basisscholen. De Christelijke Scholengemeen schap Walcheren is dit jaar min der in trek. Slechts één Schouwse leerling heeft zich ingeschreven te genover respectievelijk negen, zes en drie inschrijvingen uit de voor gaande schooljaren. De Middel burgse school heeft geen verkla ring voor het teruglopend cijfer. Een stabiel aantal van ongeveer 25 kinderen gaat eind augustus de Zeelandbrug over voor een oplei ding aan het Christelijke Ostrea Ly ceum in Goes. Rector }os Brand: „Een aantal jaar geleden hadden we een piek toen het met de school in Zierikzee wat minder ging." Het Ostrea Lyceum werft overigens 'heel bewust' geen leer lingen op Schouwen-Duiveland. Het was ooit bedoeld als voor ziening voor zes weken per jaar, maar dat bleek al snel een grove onderschatting. Het CJV-kamp in Renesse blijkt tot op de dag van vandaag een schot in de roos. Zaterdag viert het kamp dubbel feest. door Esme Soesman Het kan Zierikzee een jaar of wat geleden nauwelijks zijn ont gaan. Óm genoeg geld bij elkaar te krij gen voor realisatie van het CJV-kamp aan de Renesser Ramp- weg, prijkte op elke keukentafel in de stad wel een bosje tulpen, ge kocht aan de deur van leden van het CJV Zierikzee. Billen werden een tijdlang collec tief geveegd met toiletpapier dat gesleten was door diezelfde organi satie. „Geen mens kon zeggen dat- ie dat niet nodig had. Er was geen enkel excuus om te weigeren", grijnst Bart Schot als hij terug denkt aan de streken die destijds zijn uitgehaald om een droom waar te maken. Komende zondag is het precies veertig jaar geleden dat het - op een steenworp van zee gelegen - kampgebouw geo pend werd. Tegelijkertijd wordt het vijftigjarig bestaan van de Stichting CJV-kamp gevierd. Want kamperen deden de leden van de christelijke jeugdvereniging, die sinds 1890 een afdeling in Zierik zee heeft, al heel wat langer. Voor Schot begon het toen hij als 15-jarig jongetje tot beheerder van het kampeergerei van het CJV werd benoemd. Toen begin jaren '50 de eerste tentjes in de West- hoek werden opgezet, was de jeugdvereniging er als de kippen bij. „We hadden een legertent uit 1920. Die werd elk jaar voor een week opgezet. Een kist pannen er bij en klaar." De rest van het jaar lag de tent op zolder te verstoffen. 'Beheerder' Schot pakt het slim- 'Een week kamperen zorgt voor meer binding dan een'jaar lid zijn van een jeugdclub' mer aan. Hij ging de tent verhuren aan groepen verpleegsters en ande re clubs. Na een paar keer verhu ren, was er budget voor een nieuw tentje erbij. Toen de kampeertak explosief groeide, werd in 1962 de stichting CJV Kamp in het leven geroepen. Dat is nu vijftig jaar te rug. Toen het contract afliep dat ge sloten was met een campingbaas aan de Hoogenboomlaan werd het tijd voor de volgende stap. Op wat even daarvoor nog in gebruik was als landbouwgrond verrees een kampgebouw, dat aanvankelijk met tentjes en later met tien slaap hutten werd gecombineerd. Voor het CJV was kamperen een topacti- viteit. „Een week kamperen zorgt voor meer binding dan een jaar jeugdclub." Anno 2012 wordt het CJV-kamp van, half maart tot eind oktober nog altijd achter elkaar ge huurd door scholen, collega-orga nisaties, sportclubs of voor bijvoor beeld familiereünies. „Er zijn groe pen die al bij ons kwamen toen we nog op de oude plek zaten". Ook de week CJV-kamp in de zo mer is nog altijd vaste prik. Net als het Pinksterweekend dat gebruikt wordt om samen te klussen. Touwtrekken in de regen tijdens de Kindervakantie- week in het CJV-kamp. foto Izaak Verkeste Bart Schot, stichtingvoorzitter van het CJV kamp in 1987 op het kamp. foto Collectie Gemeentearchief KERKWERVE - Kerkwerve maakt zich op voor de 17e editie van de actiedag van PKN-Kerkwerve. Nieuw is de Lego-expositie in de kerk, met modellen van onder meer Taj Mahal en Towerbridge. De vrijwilligers zijn al een halfjaar aan het inzamelen en wekelijks worden de opgehaalde spullen in een boerenschuur uifgezocht. Vori ge week zijn de dozen verdeeld en daar waren 23 boerenkarren voor nodig. De karren worden op de ac tiedag het dorp ingereden waarna zo'n 140 vrijwilligers de dozen uit pakken en de kramen inrichten. „De indeling van de vrijwilligers achter de kramen is een hele sport", meldt Anneloes Berrevoets van de organiserende activiteiten commissie. „De één wil in de och tend, de ander in de middag, de één wil graag bij antiek en de an der niet bij de spelletjes." Het evenement is in de loop der \i- ren volgens Berrevoets uitgegroeid van kerkactiviteit tot dorpsgebeu- ren. Belangrijk onderdeel van de actiedag is de grote rommelmarkt op de Ring rond de kerk. Daar naast draait het Rad van Avon tuur, is aan de inwendige mens ge dacht en zijn er spelletjes voor de kinderen. De actiedag begint om 9.00 uur en duurt tot 16.00 uur. categorie dvd's en games Combi deel 1 2 Exclusieve set van deel 1 2 van de beroemde animatieserie met het figuurtje La Linea (De Lijn). Jaren geleden werd de serie door de VPRO uitgezonden. Mede dankzij de bijzondere vormgeving verkreeg de serie een ware cult-status. Kijk samen met uw (klein)kinderen naar maar liefst 80 afleveringen (animatiefilms) op 4 dvd's. Speëlduur is 245 minuten. Adviesprijs €"39,95 Lezersprijs 14,95* *Exclusief verzendkosten WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26