M BtuteKêt B Uit de wUtfctrslaap Jachduumi Bredcem dinsdag 22 mei 2012 Maar nu bruist de haven weer van leven, na een veel te koud en te lang voorjaar kwamen de steigers op de zonnige Hemelvaartsdag 2012 met een lang week end voor de boeg volop tot leven. Overal lagen waterslangen uit om tanks te vullen, liepen mensen met bagagewagentjes af en aan met kussens, dekens, etenswaren en zelfs hoge- drukreinigers en stofzuigers. Een aantal had al een tochtje gemaakt om 'in te slingeren', weer de juiste cadans te vinden en om een keer proef te slapen. Was echt alles aan boord? Van de tandpasta tot aan het zoutvaatje voor een eitje bij het ontbijt? Voor een eerste tocht moet alles weer een plaatsje hebben. Al vroeg in de morgen vertrokken de eerste jachten naar de overkant voor een tochtje naar Kats. Andere bleven wachten op goed tij voor een tocht richting België. Watersportvereni ging Breskens had een toertocht uitgeschreven, een rondje van vier dagen naar Zeebrugge, Nieuwpoort, Oostende en terug naar de thuishaven. De organisatoren André en-Sacha Vermeulen waren blij met de opkomst: „Er zijn 22 deelne mende schepen met ruim zestig opvarenden. Een recreatieve zeiltocht is een goede start voor een nieuw seizoen. We hebben in alle havens ligplaatsen naast elkaar gereserveerd en hopen dat het heel gezellige dagen worden." Peter en Ina Verhage liggen al ruim dertig jaar in de jachthaven van Breskens: „Hier is iedereen gelijk", weet Petër. „Van gewone man tót captain of industrie. Ze heten allemaal gewoon Jan, Piet of Klaas. Alleen de profiteurs, die pikken we er gelijk uit, die hebben dan ook een duurdere naam zoals Jacques of Francois. Het gewoon zijn, de gezelligheid, dat is de kracht van de haven van Breskens. Wel is het per steiger anders, iedere steiger is zijn eigen kleine gemeenschap. Soms gaat iemand weg, komt er een nieuw iemand, wordt de steiger herschikt. De mensen die niet varen, die zijn er ook, liggen meestal niet aan een steiger met actieve leden. Die komen hier om te kamperen aan boord. Ze willen niet naar een gewone camping en toch buiten zijn, ze zien hun jacht als caravan. Makkelijk, hier moeten ze geen gras maaien, maar dat groeit-dan wel onder aan de boot", lacht Peter. Beiden vinden Breskens een prachtige uitvals- haven: „Je kunt hier overal naar toe, naar de Oosterschelde, naar Engeland of Frankrijk, de Belgische kust of de rivier op." En het leven aan boord gedurende een paar dagen of de va kantie? „Beter kan niet", weten beiden. „Wie wenst er pu een makkelijker huishouden? Waar in huis kun je haast met je rechter hand iets goed zetten in de keuken en met links iets in de slaapkamer? Ook slapen aan boord is heerlijk. Tijdens de vakanties koken we meestal aan boord, nu met de toertocht gaan we met de anderen eten." Bernard en Rita Burssens van de Fuga liggen al 25 jaar in Breskens: „We komen uit Moerkerke bij Knókke, maar we geven de voorkeur aan Breskens als vaste ligplaats boven de havens van België of andere Zeeuwse jachthavens. In België kun je alleen maar een beetje heen en weer varen langs de kust, hier, vanuit Breskens hebben we veel meer keuze. Verder is het een goede jachthaven, een van de betere havens die we kennen met alle nodige faciliteiten en meer. Nu, na de winterstop Is het vooral geweldig alle kennissen weer te zien. Eerst moeten alle spullen aan boord en dan gaan de meeste even naar de Club om anderen te zien en bij te praten. Straks, tijdens de tocht voelen wij ons bezoekers in België, Breskens is echt onze thuishaven." Eduard Beernhart heeft samen met steiger buurman Eddy Verwekken nog even een klusje aan boord, er moet een relais vervangen worden. Dat levert beiden een kreet vanuit het binnenste van het schip op: „Ward! Wat is er met mijnen electriek?" De Vlamingen Ward en Rit liggen ruim vijftien jaar in de jachthaven van Breskens: „We hadden eerst een ligplaats in een van de havens aan de overkant. Maar hier is het veel gezelliger, het zijn hier allemaal leuke mensen in Breskens." Zo zijn er hier en daar nog klusjes te doen, maar Rit van jacht 'Rit' en haar Ward hebben zo weer elektriciteit en samen met Eddy en zijn Linda wordt nog even bijgepraat in de kuip van Peter en Ina. Want kuipen, dat doen ze graag in de jachthaven. Vooral na terug komst, kuipen, dat betekend aan de steiger op hun vaste stek lekker samen in de kuip zitten en gezellig bijpraten, al dan niet met een versnapering. Bij goed tij vertrekken de 22 jachten voor een tocht van vier dagen, met een barbecue in Zee- brugge, een captains drink in Nieuwpoort, een diner in Oostende en als verrassing nog een garnalenpelwedstrijd met ludieke prijzen. Wilma Valk De jachthaven van Breskens heeft 650 vaste ligplaatsen naast een grote bezoekerssteiger. De Watersportvereniging Breskens organiseert een aantal wedstrijden vanuit Breskens, zoals van mei tot september acht zomeravondwed strijden, de funrace in juni, de Canon Ball Trophy in juli en de zogenaamde wegbreng- race, de Antwerp Race, in Oktober. Grootste zeilevenement in Breskens is het Breskens Sailing Weekend eind augustus. Een groot aantal zeilers uit Breskens neemt ook deel aan wedstrijden in België en Engeland. Van mei tot en met juni is er zondags jeugd- zeilen met optimisten en lessen door ervaren instructeurs voor beginners en gevorderden in de havens van Breskens. Tijdens de clubwed strijd van de optimisten in september wordt gestreden om de Zeehaascup. ili~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21