Navo hunkert naar uitgang Afghanistan buitenland 19 r Zwarte economie drijft prijzen in Bakoe op voor het songfestival 40 JAAR Jodenredder verdween met goud dejongintra.nl tyêrdiefcd op Qfladeira! DE BESTE MALTA VAKANTIES Kleurrijk en veelzijdig eiland A *90 Leger en politie kosten nog jarenlang handenvol geld MALTA zaterdag 19 mei 2012 Funehal Aparthotel Gorgulho*** Logies, incl. vlucht 15 dagen-al v.a. 529- 11 dagen al v.a. g* Cartfco de Baixo Aparthotel Tropical**** Logies, incl. vlucht 11 dagen al v.a. 599,- 8 dagen al v.a. Funehal App. Florasol*** Logies, incl. vlucht 11 dagen al v.a. 599- 8 dagen al v.a. Funehal Htl. Golden Residence**** Logies/ontbijt, incl. vlucht 11 dagen al v.a. 699- 8 dagen al v.a. In samenwerking met: Portugalmadeira islands Genoemde prijzen zyn vanafprijzen per persoon, o.b.v. 2 pers. inclusief vlucht met vertrek in de maanden juni t/m september. Vraag naar de voorwaarden, -> Arke.nl 130 winkels 0900 8847 De laatste Navo-militair ver trekt eind 2014 uit Afghanis tan, maar dat wil niet zeg gen dat de oorlog dan voor bij is of dat de Navo-lidsta- ten ervan af zijn. door onze correspondent Hans de Bruijn Een oorlog is makkelijker begonnen dan beëindigd. Na meer dan vijftien jaar gestreden te hebben op drie continenten - Balkan, Afgha nistan, Libië - hunkert de Navo dan ook naar een adempauze. Het aangekondigde einde van de gealli eerde operaties in Afghanistan per eind 2014 komt de bondgenoten als geroepen. Maar de Navo-lidsta- ten en hun partners zijn dan nog lang niet van het probleem Afgha nistan af De Amerikaanse president Barack Obama ontvangt dit weekeinde in zijn geboortestad Chicago meer dan zestig staatshoofden en rege ringsleiders voor een tweedaagse top, waarop de toekomstige rol van de alliantie in Afghanistan bo venaan de agenda staat. Bovendien moeten de bondgeno ten zich beraden op de vraag hoe de Navo straks zonder die Af ghaanse uitdaging het hoofd bo ven water kan houden. Door de fi- nancieel-economische crisis in de wereld is in de meeste landen de fensie absoluut geen prioriteit meer. Zij moeten de komende ja ren met minder geld hun defensie apparaat overeind zien te houden. Twee jaar geleden is al beslist dat eind 2014 de gevechtsrol van de Navo in Afghanistan zou aflopen. Dan moeten de Afghanen zelfde volledige verantwoording voor de veiligheid in hun land overgeno men hebben van de buitenlandse troepen. Volgens Navo-topman Anders Fogh Rasmussen is dat nu al in driekwart van het land het ge val en ligt de 'exit' keurig op sche ma. Maar diverse lidstaten gaat dat niet snel genoeg. De nieuwe Fran se president Francois Hollande voerde campagne met de belofte al le 3300 Franse soldaten al eind vol gend jaar te zullen terugtrekken. Vooral de VS vreest dat dit een slecht voorbeeld voor andere lan den zal zijn, die zich ook naar de uitgang zullen haasten en daarmee de 'transitie' in gevaar brengen. De Navo-leiders zullen maandag vooral praten over de betrokken heid bij Afghanistan na 2014. De Navo wil dan alleen nog helpen bij het opleiden, adviseren en assis teren van de strijdkrachten. Maar het is zeer de vraag of die op eigen houtje in staat zullen zijn het hoofd te bieden aan de Taliban. De westerse bijstand gaat dan wel veel minder troepen kosten, maar wel handenvol geld. Volgens de VS is jaarlijks drie miljard dollar nodig, waarvan zij zelf twee derde voor hun rekening nemen. Het op halen van dat resterende miljard gaat echter niet van een leien dak je, ook al druppelen de laatste da gen de toezeggingen binnen op het Navo-hoofdkwartier. Nederland zal zich in Chicago for meel verplichten om dertig mil joen euro per jaar bij te dragen, vooral voor het opleiden van poli tiemensen. Uiteindelijk moet een leger van 230.000 soldaten op de been gehouden worden dat van Af ghanistan een veiliger land moet maken dan het in eeuwen geweest is. door onze correspondent Olaf Koens In de receptie van het Park- Inn hotel in Bakoe lacht de beeld schone receptioniste met een brede glimlach. Ze kijkt voor de ze kerheid in het computersysteem, maar zegt met een verontschuldi gend gebaar dat er voor de week van het Eurovisiesongfestival geen gewone kamers beschikbaar zijn. „Er zijn nog wel enkele luxe sui tes", zegt een jonge manager die te hulp schiet. „Maar u begrijpt waar schijnlijk wel, die zijn behoorlijk duur." Een Duits echtpaar zit met de handen in het haar in de lobby van het hotel. „De vlucht was al niet te betalen, de taxichauffeurs hanteren bizarre prijzen en we hebben geen flauw idee waar we nog enigszins betaalbaar kunnen overnachten." Ook de kleinere ho tels hebben voorafgaand aan het songfestival volgende week de prij zen omhoog geschroefd en op bijna alle diensten zit een flink prijskaartje in het Kaukasusland. „Je bent toch niet gek, dat heet cor ruptie!" De bekroonde onderzoeks journaliste Chadija Ismailova lacht wanneer de journalist een veel te duur kopje koffie moét afrekenen. „Een arts of een leraar verdient ge middeld 130 euro per maand, zelfs een maaltijd in dit restaurant zou den ze niet kunnen betalen." Een grote zwarte economie drijft de prijzen kunstmatig op, en om dat een klein deel van de bevol king de afgelopen jaren steenrijk is geworden is er een explosieve groei aan luxewinkels. „Soms her ken ik mijn eigen stad niet meer", legt blogger Ali Novroezov uit. „94 procent van het geld wordt in Ba koe verdiend, en 94 procent ook weer uitgegeven. Nog even en het is hier duurder dan in Zwitser land." De bedragen duizelen. Rus land boekte in 2009 bij de organi satie van het Songfestival een re cordbedrag aan ruim 42 miljoen euro af voor de organisatie. Vol gens berekeningen van het Open Society Institute is er in Azerbeidz jan inmiddels ruim 540 miljoen euro uitgegeven, waarvan zeker 220 miljoen euro voor de bouw van de Crystal Hall, het fonkelnieu we sportcomplex waar het liedjes- feest wordt gehouden. Alleen al aan touringcars en taxi's die de deelnemers vervoeren, is ten min ste 28 miljoen euro uitgegeven. Op de luchthaven snappen de promo tiemeisjes niets van de klagende toeristen. „Wij dachten dat jullie in Europa juist zo rijk waren." pagina 10 en 11: omakoor contra jon- gevrouwenpower STOCKHOLM - De Zweedse diplo maat en Jodenredder Raoul Wal lenberg had bij zijn mysterieuze verdwijning in januari 1945 15 kilo goud en sieraden van Joden bij zich. Zijn biograaf Bengt Jangfeldt zegt daarvoor bewijzen te hebben ge vonden, meldde de krant Svenska Dagbladet vrijdag. Wallenberg red de tijdens de Tweede Wereldoor log als diplomaat bij de Zweedse ambassade in Boedapest tiendui zenden Hongaarse Joden door hun Zweedse papieren te geven. Na de verovering van Boedapest door het Rode Leger namen de Sovjets hem gevangen. Zij lieten in 1957 weten dat hij op 17 juli in een gevangenis in Moskou aan een hartinfarct was gestorven, maar volgens een Russisch rapport uit 2000 is hij geëxecuteerd. Een van de raadsels rond zijn verdwijning is de reden voor zijn aanhouding. Jangfeldt zegt in de krant dat de Russen er waarschijnlijk van uitgin gen dat Wallenberg het goud voor hen wilde verbergen. „De verkla ring voor zijn arrestatie kan dus ta melijk banaal zijn." De diplomaat zou het goud en de sieraden per au to naar Zweden hebben willen ver voeren. Jangfeldts biografie komt binnenkort uit. Wallenberg zou in augustus 100 jaar zijn geworden. Zweden heeft daarom een Wallen bergjaar uitgeroepen met exposi ties en andere activiteiten. Sliema - App. Bay View*** 8-daagse vliegvakantie Diverse vertrekdata t/m oktober deionqintra.nl/zvsia05 Xemxija - Porto Azzurro*** 8-daagse vliegvakantie Diverse vertrekdata t/m oktober deionqintra.nl/zvspb03 bel 0180-457803 of ga naar uw ANVR reisbureau Mediterraan Malta en Gozo 8-daagse vlieg-busexcursiereis Diverse vertrekdata t/m oktober dejonqintra.nl/vbqaw02 I Malta en Gozo 8-daagse autorondreis Diverse vertrekdata t/m oktober deionqintra.nl/fcmt801 imS fij TA Voor a"e re'zen geldt, getoonde prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen, exclusief reserveringskosten. Bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9