van economische lente Bi l tjm. '~1 19 mei 2012 deOndernemer m Ondanks alle kommer en kwel blijven de Zeeuwse experts de moed erin houden. Ze blijven het gemiddeld op een voldoende houden, 6,0. Dat in tegenstelling tot hun collega's in West- Bra bant, waar de barometer in een maand tijd redelijk ver onder de zes duikelde. Bij de experts die maandelijks hun cijfer geven voor de Zeéuw- se economie zien we deze maand weer twee nieuwe gezichten. Gillis Poppe, directeur van Auto Poppe, laat vanaf nu zijn licht schijnen over de branche waar hij zo goed thuis in is. Hij opent meteen maar met een dikke voldoende, 6,3. Nog optimistischer is de tweede nieuweling, Henk de Haas. Henk de Haas is sinds april de nieuwe voorzitter van Zeeland Port promotion Council (ZPPC). Hij volgt voormalig secreta ris Alex Nelis van die club op. Zijn eerste cijfer is een 6,8. De grootste optimist van de maand is Ronald Reunis van Philips. j Henk de Haas ij ZPPC Léon de Lobel DTZ Zadelhoff Paul Fermont Faase Fermont Willem jonkmans Jou Kristel Groenenboom Container Service We hebben weer een nieuw pa nellid voor de barometer. Henk de Haas (60), voorzitter van Zee land Port Promotion Council. Hij neemt de taak over van Alex Nelis, voormalig secretaris van ZPPC. Die wilde zijn mening ge ven, maar zei vooraf datals de nieuwe voorzitter er was, hij met alle plezier de lantaarn aan hem zou doorgeven'. Dat is nu ge beurt. Henk de Haas is al enige tijd in functie. Begin april is hij door de algemene 'contribuan tenvergadering' van ZPPC geïn stalleerd. De haas is eigenlijk politicus. Hij was jarenlang onder meer wet houder in Vlissingen. In die func tie heeft hij de nodige affiniteit gekregen met de Zeeuwse ha vens. Hij zat dertien jaar in het bestuur van Zeeland Seaports, 'ook in die tijd al werd gepleit voor adequate containerfacilitei ten in Zeeland om ook op ter mijn concurrerend te kunnen zijn. 'Politiek is de komst van de WCT steeds uitgesteld en onder zocht. Je kan echter ook iets doodonderzoeken', zei hij on langs in een interview met deOn dernemer. Volgende maand zal De Haas zijn eerste bijdrage leveren. Hij gaf al wel alvast een cijfer: 6,8. West Brabant is opnieuw uitge roepen tot logistieke hotspot dat is wel positief en iets waar we ons weer aan op kunnen trek ken. De uitslag verbaast mij niet want qua logistiek doen we het goed. Dat blijkt ook uit het feit dat DTZ Breda in 2011 landelijk de nummer 1 was wat betreft de afzet van logistieke meters. Een leuke opsteker. Waar we goed in zijn moeten we koesteren en ver der uitbouwen. Bedrijven blij ven interesseren voor de regio is daarbij essentieel. Op logistiek ge bied gebeurt dit en gaat dit blijk baar goed maar wat kantoren be treft blijven we achter. We zul len daar iets aan moeten doen. In noveren dat is belangrijk. Zeker nu nieuw aanbod hard opdroogt en het realiseren van nieuwe kan toren niet eenvoudig is. Het nieuwe werken, optimalisatie van het aantal vierkante meters in gebruik en duurzaamheid zijn actuele onderwerpen. Eigenaren zijn absoluut bereid om daarin mee te denken en kantoorgebrui kers hierin tegemoet te komen. Er hangt echter ook een prijs kaartje aan en onder het motto le ven en laten leven moetje daar over met elkaar van gedachten wisselen. Toe aan nieuwe verant woorde huisvesting dan is nu de tijd om zaken te doen. V Nieuwe hypotheeknemers heb ben vanaf 1 januari 2013 alleen nog recht op hypotheek renteaftrek als ze een annuïteiten hypotheek afsluiten. Dit bete kent dat het volledige hypotheek bedrag binnen dertig jaar moet zijn afgelost. Het nieuwe hypo theekregime geldt niet voor be staande leningen. Of het ak koord in' deze vorm standhoudt, zal pas blijken na-de verkiezin gen op 12 september.. Starters zijn de motor voor de huidige woningmarkt. Zonder starters worden geen andere woningen verkocht in de duurdere segmen ten. Daarom blijf ikj pleiten voor (overheids)subsidie voor starters binnen de bestaande bouw, zo dat er een keten kan komen'van transacties, van jong tot oud en goedkoop tot duur en van rijwo- ning tot vrijstaand en apparte ment. Indien men de^starters, zo als het er nu naar uitziet verder beknot in haar mogelijkheden, zal, in combinatie met de andere factoren zoals onzekerheid rond om de economie, de woning markt verder óp slot raken. De woningmarkt is geen markt op zich maar draagt zorg voor om zet in vele andere bedrijfstakken. Ook deze bedrijfstakken hebben belang bij een meer florissante markt. Het aanhouden van de overdrachtsbelasting van 2% voor woningen is zeer positief, maar wordt teniet gedaan door al le andere maatregelen die op kor te termijn gaan gelden. ,r. Bouwend Nederland en o/g ver bonden bedrijven gaan door het diepste dieptepunt sinds jaren. 35 procent meer faillissementen in de branche in 2012. En ik vrees dat we er nog dieper ingaan. Hoe dat zo? BTW 2 procent. Enig idee, wat dat voor een opsla gen zijn op kapitaalgoederen? Een overheid die miljarden uit onze economie haalt. Maatrege len stem je af op de situatie, niet op "regeltjes van 10 jaar geleden. Bang voor Europese boetes, die de Nederlandse regering destijds zelfheeft geëist. Zie de reacties in Griekenland en de veranderin gen in Frankrijk op te grote druk. Bang dat de rente omhoog g^at voor Nederland? Waarom? Gemis aan. vertrouwen? Welke, van wie? Ons bedrijfsleven, onze consument? Banken die niet kunnen en/of niet willen financieren, daarmee investeringen, zoals de koop van o/g lamleggen, waardoor ze de waarde van dat onroerend goed, hun eigen belangrijkste zeker heid, verder onder druk zetten. Ze verdrinken zichzelf en Wat is er mis mee om wat langza mer en in betere tijden de tekor ten in te lopen? Wat is erger voor de volgende generatie: een economie die draait en hen kan sen biedt, maar nog wel wat goed te maken heeft, of een fail liete boedel. Het kan niet genoeg gezegd wor den, maar de val van het kabinet maakt ons deze maand erg som ber. Aanbestedingen worden voor de zoveelste keer uitgesteld. We waren al niet blij met de stij gingen van brandstofkosten, loonkosten en natuurlijk de ge bruikelijke vakantiegelden in juni. De verschepingskosten van China naar Europa stijgen aan zienlijk met als gevolg dure im port. Deze prijsstijging heeft een nog onverklaarbare reden aange zien de vraag in de markt nog steeds achterblijft. Dachten we niet dat we (vorig jaar) hoorden fluisteren dat de crisis bijna over was Zorgen over pensioenen, personeelstekort blijven aanspe len in de metaal. De gemiddelde leeftijd van een werknemer in onze branche is 47 jaar. Proble men van instroom van jonge leer lingen blijven bestaan. Om de aandacht af te leiden probeert de sector zaken doen met buiten- land te promoten. Daar zou nog verborgen potentieel liggen voor onze metaalcollega's. Maar ik moet toch toegeven dat we van onze Griekse, Franse, Italiaanse en Spaanse buren ook niet erg vrolijk worden. Enigste kans dat we ons iets meer met de Belgen verbonden voelen aangezien wij nu ook weten hoe het is om geen regering te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 99