Winkelgebieden nog niet klaar voor de toekomst t Een aantrekkelijk winkelaanbod is es sentieel voor de leef baarheid. Onderne mer en overheid kun nen het tij keren De UAV2012 HAANS 19 mei 2012 deOndernemer Qj Chris Rutten KvK Zuidwest-Nederland Goes is een van de weinige winkelgebieden die de concurrentie met het internetwinkelen wel aan kan. In Zuidwest-Nederland is slechts een vijfde van alle kernwinkelge bieden op dit moment goed opge wassen tegen ontwikkelingen zo als het nieuwe winkelen via inter net. Dit zijn vooral de grote ker nen zoals Breda, Middelburg, Bergen op Zoom en Goes. Kleinere kernen die een gunstige uit gangspositie hebben voor de omgang met komende trends en ontwikkelin gen zijn Oosterhout, Tholen en Sint Maartensdijk. Dit blijkt uit onder zoek dat BRO in opdracht van de Ka mer van Koophandel Zuidwest-Ne derland heeft gedaan naar trends en ontwikkelingen in 94 winkelgebie den in de regio. Er gebeurt de laatste jaren bijzonder veel in de detailhandel. Online winke len is versneld opgekomen, schaalver groting heeft zich doorgezet, er zijn nieuwe winkelformules bijgekomen en bestaande zijn verdwenen, klanten zijn mobieler en via internet zijn zij veel beter geïnformeerd dan voor heen. Daarnaast is de bevolkingssa menstelling veranderd: er is sprake van vergrijzing, soms zelfs krimp. Der gelijke trends en ontwikkelingen heb ben gevolgen voor het winkelland schap. In hoeverre zijn de verschillen de winkelcentra in Zuidwest-Neder land opgewassen tegen de dingen die gaan komen? Hoe weerbaar zijn ze? Een derde van de kernwinkelgebie den in Zuidwest-Nederland is maar matig opgewassen tegen de verande ringen in koop- en winkelgedrag on der invloed van internet. Dit zijn voornamelijk kleine(re) kernen in de Weerbaarheid centrumgebieden Zëêfand Matig weerbaar Weerbaar Goed weerbaar 1 Aardenburg Arnemuiden St. Annaland Burgh-Haamstede Colijnsplaat Axel St. Philipsland Domburg IJzendijke Breskens Terneuzen Goes Kortgene Brouwershaven Veere Heinkenszand Koudekerke Bruinisse Vlissingen Hulst Meliskerke Cadzand Vrouwenpolder Krabbendijke Oost Souburg Hoek Westkapelle Middelburg Oostburg Kamperland Wissenkerke Nieuwerkerk Oosterland Kapelle Zaamslag Renesse Oud-Vossemeer Kruiningen Zierikzee Sluis 's Gravenpolder Philippine Zoutelande St. Maartensdijk 's Heerenbroek Rilland Tholen Scha rend ij ke Sas van Gent Yerseke Schoondijke Serooskerke St. jansteen Wemeldinge buurt van meer winkelaanbod en/of waar de bevolking niet toeneemt of zelfs krimpt. In Zeeland zijn dit bij voorbeeld centrale winkelgebieden in Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Noord-Beveland. In West-Brabant betreft het onder andere kernen in de gemeenten Drimmelen, Rucphen en Steenbergen. Een winkelkern die niet (goed) is op gewassen tegen toekomstige trends en ontwikkelingen is minder aantrekke lijk voor de ondernemers die geves tigd zijn in deze gebieden. Het heeft consequenties voor de aantrekkelijk heid van het centrum en dus voor het aantal (potentiële) klanten. Een aan trekkelijk winkelaanbod is echter ook essentieel voor de leefbaarheid in de gemeente en dus is het ook de over heid die consequenties zal ervaren. Leefbaarheid is namelijk van belang voor een aantrekkelijk vestigingskli maat. Als de leefbaarheid afneemt zal ook de bevolking afnemen en zullen grote bedrijven en investeerders hun interesse verliezen. Omgaan met de huidige trends en ontwikkelingen is dus van belang voor zowel ondernemer als overheid. Omdat de huidige uitdagingen creatie ve oplossingen vereisen is samenwer king tussen de verschillende partijen onontbeerlijk. Ondernemers zullen in moeten spelen op ontwikkelingen rond het veranderende consumenten gedrag. Dit zal impact hebben op hun gehele bedrijfsvoering. De overheid zal kritisch naar beleidskeuzes moeten kijken om de innovatieve onderne mers ook de nodige ruimte en toe komstperspectief te geven. Indivi dueel is het tij niet te keren, samen wel. mr. A.J.A. Dielissen (Toine) Advocaat en partner Haans Advocaten Bergen op Zoom In de bouwpraktijk wordt al jaren gebruik gemaakt van de UAV (Uniforme Admini stratieve Voorwaarden voor de uitvoering van werken). De laatste versie was al weer van 1989, welke nu is gemoderniseerd met de recent ingevoerde UAV 2012. Deze actualisatie was nodig, gezien de invoering van de Titel Aanneming van Werk in het Burgerlijk Wetboek in 2003, het opkomen van nieuwe contractsvor- men zoals de UAV-GC 2005, en de uitleg van de artikelen van de UAV 1989 door de Raad van Arbitrage voor de Bouw. Op lopende overeenkomsten zijn de UAV 2012 natuurlijk niet van toepassing, maar het is de verwachting dat bij nieuwe overeenkomsten de UAV 2012 - terecht - frequent gebruikt gaan worden. Terecht, omdat de UAV 2012 een goede basis zijn voor een vlot lopend bouw traject, waarbij de rechten en plichten van de betrokken partijen duidelijk en in evenwicht zijn. Alhoewel de UAV 2012 ten opzichte van de UAV 1989 niet drastisch gewijzigd zijn, zijn er toch aanpassingen waarop gelet moet worden. Zoals bij de ver antwoordelijkheid voor de door de opdrachtgever voorgeschreven leverancier en onderaannemer, de omvang van aansprakelijkheid van de aannemer na de oplevering, de wijze van keuring van bouwstoffen, de waarschuwingsplicht van de aannemer voor uit wijziging of meerwerk voortvloeiende prijs verhoging. Deze onderdelen zijn dermate gewijzigd dat het raad zaam is deze goed te bekijken en zich zo nodig te laten informeren, om goed met de UAV 2012 te BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL kunnen werken. ADVOCATEN WWW. HAANSADVOCATEN .NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 95