u Beroemd dankzij Matthijs media Seven 25 Nog even en De wereld draait door gaat met zomerreces. Het leger dat vaak aanschuift bij Matthijs van Nieuwkerk om een programma, boek, uitvinding, cd of zichzelf te promoten, groeit gestaag. Met beroemdheid als gevolg. Opmerkelijke DWDD-carrières op een rij. door Rivka Groenier wpm TERUGGESPOELD Kil media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 19 mei 2012 DE MULTITASKENDE HUISDICHTER Was Nico Dijkshoorn met zijn zeurderige stemge luid ooit een v veelvuldig ge- J parodieerd A-merk ge- worden zon- der DWDD? Hoogstwaarschij n- lijk was hij nog steeds een veelgele zen, maar oh zo anonieme blog- ger. De verlegen bibliotheca ris uit Amstelveen maakte in 2008 zijn debuut in DWDD toen hij als P. Kouwes kwam voorlezen uit zijn dichtbundel. Hij werd direct gepromoveerd tot vaste huis dichter én mag sindsdien al zijn andere talenten pluggen. Nieuw boek? Theatershow? Schuif aan, vertienvoudig je verkoopcijfers en trek die zalen vol. Dubieus hoogte punt: zijn optreden in de DWDD recordings met het nummer Heroes van David Bowie. Matthijs zag het helemaal zitten: „Tot voor kort huisdichter, nu popster." Die voor spelling is nog niet uitgekomen. HET NIET 20 DOMME BLONDJE Britt Dekkers carrière als reality- sterretje begon in Take me out en Echte meisjes in I de jungle, j Toen Matthijs haar adopteer de als zijn tv- dochter, ging het pas echt hard. Nederland ging plat voor de naïeve oneliners die ze er in hoog tempo uitgooit. Betere pro motie kun je niet wensen als be ginnend BN'er. Dat Britt de pre sentator 32 jaar schatte, stookte het vuurtje van zijn adoratie op. Britt is niet zo naïef als ze eruit ziet. Bij de presentatie van haar Playboy cover liet ze zich niet uit het veld slaan door een gebo- dypaintè dame die de verbouwe reerde presentator een kus gaf. Britt gaf Matthijs amper de kans te bekomen van de schrik. „Kunnen we het nu weer over mij hebben?" Nee, deze dame laat zich haar waardevolle DWDD-momentje niet zo maar afpakken. HET STOTTERENDE SMEERKAASMEISJE Sanne Hans, beter bekend als Miss Montreal, zette haar eerste stapjes naar roem in een smeerkaasrecla me. Toen ze dat charmant stotterend kwam toelich ten in DWDD en als bonus mocht zingen, was de doorbraak een fëit. „Je carrière is bijna gelanceerd, nu nog een goed liedje hier en het is gepiept", zei Matthijs. Zo geschied de. Dankzij een een-tweetje met huis- gast Giel Beelen, die de radiopri meur van haar single kreeg, ging Sanne Hans als een komeet. Haar nieuwste album I am hunter werd opgenomen in Nashville en stond binnen een week op nummer vijf HET MUZIKALE WONDERJOCHIE Als je als 13-jarige al je gymnasium diploma op zak hebt, kom je er op eigen kracht ook wel. Maar de snel treinvaart waarmee Erik van den Boom werd gelanceerd, heeft hij geheel en al aan zijn optre den in DWDD te danken. Hij schoof aan om zijn uitzonderlij ke schoolprestaties toe te lichten en liet en passant zijn dancecom- positie Dolphins horen. Dj Armin van Buuren luisterde mee en hopla, Erik had een contract van het grootste dancelabel ter wereld op zak. Bij zijn volgende bezoek aan DWDD kwamen de schoolprestaties niet meer aan bod. „Hoe is het zo j hard gegaan?", vis- 1 te Matthijs naar een compliment. „Door jullie", luidde het brave antwoord. Het succes kent een schaduwzijde, Erik heeft het zo druk met zijn muziek, dat hij zijn studie op pau ze heeft gezet. Een briljante na tuurkundige is misschien wel ver loren gegaan, ook dankzij DWDD. DE HIPPE NERO Als 22-jarig broekie kwam Alexan der Klopping met Jort Kelder langs op de redactie van DWDD, riep iets te hard hoe stom het was dat de show zo weinig doet met nieuwe media en de volgende dag zat hij naast André van Duin aan tafel om te vertellen over de nieuwste vinding van Apple: de iPad. Pardon, een 'super vette mega-iPod', natuurlijk. Hij werd gepromoveerd tot huisnerd. Op het hoog tepunt van de Wikileaks-affaire mocht hij bijna dagelijks aanschui ven om de warboel te duiden. Klopping kegelde met zijn frisse hoofd en sprankelende lach alle heersende vooroordelen over nerds omver. Is het toeval dat RTL Boulevard de al even fruitige Colin van Hoek lanceerde om nieuwe gadgets te duiden? Klopping gaat lekker. De NOS verkoos hem tot nerd van het jaar en hij krijgt een eigen programma. Geproduceerd door Matthijs van Nieuwkerk zelf In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Zweet onder de oksels, pijnlijke handpalmen, vingernagels die zich in het vlees drukken. De ogen wijd open, de mond zo droog als een woestijn. De ontknoping van 'Seven' is wat mij betreft het beste einde ooit van een misdaadthriller. Nadat detective David Mills (Brad Pitt) zijn dienstwapen had leeg geschoten in het hoofd van moordenaar John Doe, kon je een speld horen vallen in de bioscoop. En ik zag nog nooit zo veel mensen die tijdens de aftiteling bleven zit ten, simpelweg om even bij te komen. De rest van David Finchers film is ook niet door Stefan Dölcken slecht. Gedurende twee uur is de kijker ge tuige van de gruwelijke misdaden van een van de ziekste geesten die het tot op het witte doek hebben geschopt. De killer in 'Seven' (glansrol Kevin Spacey), is geobse deerd door de zeven hoofdzonden: ijdel- heid, hebzucht, lust, jaloezie, vraatzucht, luiheid en wraakzucht. Zeker niet de eerste seriemoordenaar die zich door het geloof laat inspireren, maar wel de meest inventie ve als het gaat om de manieren waarop zijn slachtoffers aan hun einde komen. Zo snijdt John Doe het gezicht van een ijde- le vrouw aan flarden en geeft haar de keu ze: zelfmoord plegen of verminkt verder le ven. Ze kiest het eerste. Ook laat hij een vraatzuchtige man zo veel spaghetti eten dat hij letterlijk barst. En wat hij een onfor tuinlijke hoerenloper dwingt te doen met een dame van plezier, tart elke verbeelding. De hoop is gevestigd op politieveteraan William Somerset (Morgan Freeman), DE TRENDY WETENSCHAPPER Robbert Dijkgraaf bezet al ruime tijd een van de eerste sneltoetsen op de DWDD-redactietelefoon. Deze briljante snaarfysicus heeft dan ook precies de juiste vrolijke uitstraling en luchtige vertelstijl om de wetenschap van een hard nekkig laagje stof te ont doen. Frauderende beroepsgenoten, de schrikkelseconde of tijdreizen? Hij legt het met liefde uit in Jip en Janneke-taal. Zijn tomeloze inzet om wetenschap 'trendy en spannend' te maken, bezorgde hem de titel 'Trendsetter van het jaar'. Grappig genoeg liet hij daarbij Matthijs van Nieuwkerk achter zich. De schei dend president van de Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen vertrekt deze zomer naar Amerika, om directeur te wor den van het gerenommeerde Insti tute for Advanced Study in Prince ton. „We zijn hem kwijt, maar we kunnen niet anders dan erg trots op hem zijn", snikte Van Nieuw kerk. Wedden dat hij straks ge woon wordt ingevlogen? De wereld draait door. Elke werk dag, Nederland 3 om 19.30 uur. reageren? redactie.media@wegener.nl Matthijs van Nieuwkerk. foto Roland de Bruin Brad Pitt, Kevin Spacey en Morgan Freeman in de woestijn voor de ontknoping van Seven. maar ook hij kan de zaak niet tot een goed einde brengen. Al lijkt het er wel even op als Doe zichzelf aangeeft. Op dat moment zijn er al vijf van zijn slachtoffers ontdekt Nog twee doodzonden te gaan dus: jaloezie en wraakzucht. Dan komt een plotwen ding die niemand ziet aankomen. Doe blijkt de vrouw van Mills te hebben vermoord. Tijdens de climax in de woes tijn arriveert haar afgesneden hoofd via een koeriersdienst op de plek waar Mills, Somerset en Doe wachten op de dingen die komen gaan. Somerset probeert te ver hinderen dat zijn jonge collega de moorde naar doodschiet, maar als de killer vertelt dat Mills' vrouw zwanger was, schiet hij Doe door het hoofd. Wraakzucht kan van de lijst af. En de laatste hoofdzonde? John Doe bleek jaloers op het geluk van Mills en zijn vrouw, dus is de cirkel rond. De killer is dood, maar wint toch. Als Mills wordt af gevoerd in een politiewagen, klinkt Free man's stem. Met 'de wereld is mooi en waard om voor te vechten' citeert hij He mingway. 'Met dat laatste ben ik het eens', besluit hij. En laat de arme bioscoopgan- gers totaal ontredderd achter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81