Zingen en lachen met Hans Liberg kijktip Terwijl menig programmamaker een vakantie tegemoet gaat, stropen de sportcollega's juist de mouwen op. „Het lijkt voor ons ook wel topsport", meent Wilfred Genee. Hij staat voor een krachttoer met het EK voetbal, de Tour de France en de Olympische Spelen, door Nico de Boer Genee zaterdag, 22.35 uur bedrijft ook topsport H Van VI Oranje tot Tour du Jour Voetbal International in de huidige vorm is geboren uit VI Oranje, dat startte in 2010, ook met Wilfred Genee, Johan Derk- SJL sen en René van der Gijp. „We wisten al snel dat we nooit anderhalf uur vol kregen met alleen over voetbal praten. Het ging al gauw over randzaken. Zo werd het voetbalentertainment." Uit V/ kwam vorig jaar Tour du Jour voort. Ex-wielrenners, Gert Jakobs en Eurosport-wielerverslaggever Danny Nelissen, zorgden daarin voor een balans tussen ernst en luim. „Gert Jakobs was een ideale gast die mooi contrasteerde met de meer serieuze Danny Nelissen. Die focuste juist op de sport zelf. Door er allerlei BN'ers bij te halen die niets met wielrennen hebben,.werd het heel toegankelijk voor een breed publiek." Na de sportzomer is Voet- ba/ International weer elke maandag en vrijdag te zien op RTL 7 om 20.30 uur. Het seizoen van het populaire Voetbal In ternational (VI) is amper afgelopen, maar Wilfred Ge nee maakt zich al op voor de sportzomer. RTL komt met drie VI-achtige programma's: VI Oranje tijdens het EK voetbal - met vaste gasten Johan Derksen en René van der Gijp - dan Tour du Jour gedurende de Tour de France en tot slot De Spelen, tij dens de Olympische Spelen. „Het wordt een slijtageslag", zegt Genee luchtig. „Ik kan straks 55 dagen achtereen aan de bak. Ik heb een dochter van 2 die elke ochtend om 7 uur wakker wordt. Als je er dan elke avond tegen half 1 ingaat, kun je wel stellen dat het druk is." Hij weet nog niet zeker of hij De Spelen ook als gastheer opluistert, aangezien eind augustus het twee de kind wordt verwacht. „Ik ver heug me daar zeer op." Genee kijkt terug op een lang sei zoen waarin VI in populariteit nog verder steeg. Als volkssport num mer 1 heeft voetbal op tv uiteraard een grote en trouwe schare kijkers. Maar dat een show als VI, waarin uitsluitend wordt gekout over voet bal en alles wat er aan vast zit, ge middeld pakweg een miljoen kij kers trekt, is op zijn minst bijzon der. Is daar een verklaring voor? „VI is authentiek en toegankelijk. Het heeft een relativerend toontje en we nemen onszelf niet al te se rieus. Je wordt goed geïnformeerd en er is ruimte voor een lach en een traan. We praten over voetbal, maar dan zoals je je dat kunt voor stellen in het café of in de kantine van een voetbalclub. Als je ervan houdt af en toe lekker te lachen en het allemaal niet zo serieus neemt, kom je aan je trekken. Wij maken eigenlijk geen voetbalprogramma, maar voetbalamusement. Het gaat wel eens zo ver, dat we vergeten dat er een camera bij staat." VI Oranjedraait om Wilfred Ge nee, Johan Derksen en René van der Gijp. Derksen is voor de een een zeikerd, voor de ander een ver ademing tussen brave voetbalana listen. Van der Gijp mag zijn tegen geluid graag met een sausje ongein overgieten. „Johan en René spre ken de taal van het volk. Over wat speelt, waar mensen zich boos over maken en zich aan ergeren. Daar spelen we op in. Al is het alle maal ook een beetje spel, mensen herkennen zich daarin." De tv-persoonlijkheden botsen ge regeld, maar ook dat hoort bij de show. „Als je werk kunt doen dat je leuk vindt, is er geen probleem. Zit je in een soort flow. We heb ben soms Willem van Hanegem aan tafel. Hij is wat stugger, wat langzamer, soms ook helemaal niet toegankelijk. Maar dan is er zo'n uitzending waarin alles klopt. Dan voelt het of je van een heuvel afrent. Kom ik echt luid lachend thuis. Ik kan middenin de nacht wakker worden van iets wat in de uitzending gezegd of gebeurd is. Lig ik in een deuk. Maar zodra je het gevoel krijgt dat je het nu wel weet, is het afgelopen. Dat gevoel is nog niet bereikt. Misschien dat het gebeurt na zo'n uitputtingsslag van 55 uitzendingen. Er komen vast flinke botsingen, het zal escale ren, want we zijn en blijven men sen." René van der Gijp moest afgelo pen seizoen tijdelijk verstek laten gaan wegens mentale problemen. „Hij is een belangrijke factor. Toch hielden we de kijkcijfers hoog. Het zijn unieke karakters, maar we moeten onszelf niet rijk rekenen. We hebben elkaar gewoon nodig, hebben nog een contract van twee jaar. Johan is dan 65 en heeft aan gegeven dat hij dan nog graag door wil, René is begin 50. Ik ben 44 en doe ook nog andere dingen, zoals bij BNR Nieuwsradio." Naar VI kijken vooral mannen, maar het aandeel van de vrouwelij ke kijkers en fans groeit flink. „Jo han en ik zaten laatst op een plein in Huizen anderhalf uur onafge broken te signeren voor onze EK-cd. Daar waren veel vrouwen die zeiden: 'We hebben niks met voetbal, maar we vinden het zó leuk om naar jullie te kijken'." reageren? redactie.media@wegener.nl RTL viert de zomer (vanaf maandag 4 juni dagelijks bij RTL 4 om 22.30 uur) bestaat uit: V/ Oranje. Vanuit het Kur- haus in Scheveningen tij dens het EK voetbal. Tour du Jour. Vanuit Naaldwijk/ Westland, tij dens de Tour de France die 30 juni begint. VI De Spelen. Vanuit het Holland Heineken Huis in Londen. VI Oranje en Tour du Jour hebben in de aanloop naar de sportzomer alle bei een websoap: www.rtlsportzomer.nl René van der Gijp (links) en Johan Derksen (rechts) flankeren presentator Wilfred Genee op de trap voor het Kur- haus in Scheveningen, opnieuw het decor van VI Oranje. foto GPD/RTL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79