Tussen meidoorn en fluitenkruid i9 reizen M Door te wandelen leer je Nederland kennen en ontdek je hoe afwisselend het landschap is. Carel Thijssen wandelde door het Maasheggengebied in het uiterste oosten van Noord-Brabant. Zin in een ontspannen weekendje weg? Een paar heerlijke dagen historisch Harderwijk! 1 reizen@wegener.nl I 024-3650360 Zaterdag 19 mei 2012 Uitbundig bloeiend flui- tenkruid. Ontelbare fel gele boterbloemen in malsgroene weiden. En massa's meidoorn hagen, boordevol maagdelijk witte bloesems die hun verleidelijk par fum verspreiden. In de Maasheg gen jubelt en juicht de lente. Het Maasheggengebied strekt zich in de meest oostelijke hoek van Noord-Brabant in zijn volle glorie uit in de uiterwaarden van de Maas tussen pakweg Oeffelt en Vierlingsbeek. Dichte, bijna on doordringbare meidoorn- en sleedoornhagen kenmerken het landschap. De heggen, in lang ver vlogen tijden al aangeplant als af scheiding tussen de percelen - prik keldraad bestond nog niet hiel den en houden niet alleen het vee binnenboord, maar vormen ook ideale schuil- en broedplaatsen voor talloze vogels. De Maasheggen zijn een lustoord voor natuurliefhebbers, wande laars en fietsers. Eigenlijk het hele jaar rond, maar medio mei, als de meidoorn bloeit, zijn ze op hun mooist. Een paar weken slechts houdt die witte weelde stand. Hoogste tijd dus om de veters van de wandelschoenen te strikken en te genieten van een tocht door de Maasheggen. We hebben gekozen voor een NS-wandeltocht met start bij station Boxmeer en finish bij station Vierlingsbeek. Een trip van ruim 13 kilometer, die ons van af het beginpunt na ongeveer 2 ki lometer brengt waar we zijn wil len. Even een dijkje over, het asfalt wordt zandweg en de eerste vogels in de eerste meidoornstruiken flui ten al hun welkomstlied. Een paar honderd meter verderop bereiken we de oever van de Maas en gaat het over een breed graspad rich ting het sluw- en sluizencomplex bij Sambeek. Op de rivieroever, tussen het tot kniehoogte opge schoten gras, wiegen talloze boter bloemen en vrolijk fluitenkruid zacht mee met de lentebries, ter wijl rechts van ons de struiken vol bloesems hangen en hier en daar de klaver roze kleurt tussen het groen. Als we het graspad verlaten en over een asfaltweg, omzoomd door spierwitte hagen, verder gaan, worden we aandachtig gade geslagen door een koppel paarden. Het nieuwsgierig duo komt lang zaam richting de afrastering, voor zichtig bijna, alsof de twee bang zijn het tapijt van boterbloemen in het weiland te vertrappen. Bij de Sambeekse sluizen heerst, zo kort voor het middaguur, nog rust. De bankjes leeg. We zijn te vroeg, vindt blijkbaar ook de uitba ter van lunchroom De Meerstoel. Geen koffie dus, ook al staat er op het vaalgele bord van het fietsen rek, dat het zaakje iedere dag geo- De Maasheggen (NS-wanddtocht, 13 km) Routebeschrijving: de beschrijving en een routekaartje zijn gratis te downloaden vanaf de site www.eropuit.nl/wandelen (zoek woord 'Maasheggen' intikken). Startpunt: NS-station, Stations weg 3 in Boxmeer. Horeca onderweg: in centrum Box meer, lunchroom De Meerstoel (bij sluizencomplex), in de buurt van NS-station Vierlingsbeek: koffiehuis Zo Thuis (maandag gesloten) en res taurant De Vier Linden (woensdag gesloten). pend is. Met daarachter met vilt stift geschreven 'bij goed weer'. Ze ker het werk van een grappenma ker die ook aan een gesloten deur is gekomen. We lopen de helling af en duiken honderd meter verder volop de Maasheggen in. Wat een bloemen pracht! De toppen van de takken buigen zelfs door, zo zwaar han gen de bloesempluimen richting de wel meer dan een meter hoge schermen van het fluitenkruid. Hier past eerbiedig stilzwijgen voor Moeder Natuur. De enige schepselen die zich niet aan die re gel houden, zijn de tientallen mus sen, vinken, merels en andere luid ruchtige fladderaars. Zelfs een koe koek, die in de verte hardnekkig zijn eigen naam blijft roepen, komt niet boven het gekwetter van het kleine grut uit. Voorbij een beekje stuurt de route beschrijving ons van het brede zandpad naar een smal grasstrook je. We lopen langs weiden met in het lentezonnetje luierende koeien en beklimmen het kronke lend bospaadje van de 'Vortumse bergen', waarbij we bijna struike len over opgezwollen boomwor tels en regelmatig moeten bukken voor laaghangende twijgen. Een kwartiertje later wacht ons een nieuw schouwspel, als we via op nieuw een slingerend bosweggetje bovenop een heuveltje belanden. We bevinden ons op de 'Groening- se bergen', net als de Vortumse bu ren kleine stuifzand ruggen die dui zenden jaren geleden zijn ont staan. Vanaf een houten bank heb ben we een adembenemend uit zicht op een klein deel van de bloeiende Maasheggen. Jammer, dat die witte bloesem spoedig als sneeuw voor de zon is verdwenen. Toch nog eens terug komen. Misschien wel als er echte sneeuw ligt. iw Reageren? iL-M redactie.reizen@wegener.nl Exclusieve lezersaanbieding inclusief verblijf, ontbijt, 1 x diner, welkomstkoffie/thee en gratis parkeren Speciale lezersaanbieding Aan de rand van de Veluwe vind je de gezellige Hanzestad Harderwijk, een historische stad meteen sfeervol centrum, leuke cafés, restaurants en uiteraard het Veluwe meer! Centraal gelegen aan het bruisende marktplein midden in het centrum vind je Hotel Marktzicht. Dit gastvrije 3-sterren hotel is de ideale uitvalsbasis voor een bezoek aan Harderwijk en omgeving. Vanuit het hotel wandel je zo het marktplein op, waar je kunt genieten op een van dé vele terrassen van de cafés en restaurants. In de regio zijn diverse wandel-, fiets- en watersportmogelijkheden en vele bezienswaardigheden en attracties bijvoorbeeld Wellness- resort de Zwaluwhoeve, het Dolfinarium en Bataviastad. De 34 comfortabele kamers zijn van alle gemakken voorzien. Het hotel beschikt over een bijzonder gelegen restaurant 'de Hortustuin' gesitueerd in stadspark Hortus onder de oude appelbomen tegen de kloostermuur; echt een unieke plek! Kom genieten van alles wat Harderwijk te bieden heeft en boek onderstaand voordeelarrangement! Wegener dagbladen lezersaanbieding: ss Ontvangst met kopje koffie/thee en huisgemaakte lekkernij SS 2 overnachtingen inclusief uitgebreid ontbijtbuffet IS 1x3-gangendiner in restaurant de Hortustuin £2 Fles huiswijn op de kamer §3 Gratis parkeren in de parkeergarage Lezersprijs: 89,00 p.p. (adviesprijs 129,00) Dit arrangement is geldig t/m 30 september 2012. Prijzen zijn per persoon o.b.v. een 2-persoonskamer en exclusief verblijfsbelasting a 0,80 p.p.p.n. en 7,50 reserveringskosten. Bij aankomst op vrijdag geldt een toeslag van 5,00 p.p. Eenpersoonstoeslag 27,50 per nacht. Verlengingsnacht incl. ontbijt bijboeken mogelijk voor slechts 32,50 per persoon. 1M 1** Coedverbliji.nl Informatie reserveren: Boek eenvoudig online via www.goedverblijf.nl/wgl 905 of bel 085 489 90 19. foto Carel Thijssen Q Kasteel - O Sluizencomplex Q Groeningsè bergen Q NS-station

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75