ligt er IOOj bij ii spectrum Zaterdag 19 mei 2012 Heet, arm en corrupt 41 M Ir- Onder het standbeeld van Lenin in Charkov verrijst straks de fanzone, met plaats voor 50.000 supporters. foto ANP Oleksamder Jaroslavski betaalde 230 miljoen euro om het EK naar Charkov te halen. foto CPD 700 euro het land in en uit vliegen." Het EK is een gouden kans om Charkov in Europa op de kaart te zetten, zegt oligarch Jaroslavski. Hij praat niet over Joelia Timo- sjenko, die in zijn stad in de gevangenis zit. Wel over de burgemeester die via stem busfraude aan de macht kwam. De body guards en gepantserde Mercedessen zijn er niet als statussymbool. Ze zijn bittere noodzaak. Elke maand wordt ergens in Oekraïne wel een zakelijk conflict beslecht door middel van een liquidatie. De slimme re gasten kopen een rechter om en pikken met een stuk papier andermans bedrijf in, zoals recentelijk met enkele hotels is ge beurd. Maar dat zijn allemaal zaken waar de Oran jesupporter weinig van gaat merken. Jonge- pier: „Het wordt een groot feest." =5^ reageren? spectrum@wegener.nl 6oo miljoen euro is hij de ongekroonde ko ning van Charkov. De rit van het vliegveld naar de stad valt niet mee. Grauwe Oostblokflats, armoede. Hoe haalt de Uefa het in zijn hoofd om in deze stad te spelen? Vier weken voor het toernooi wijst bijna niets op het komende voetbalfeest. Het is lang zoeken naar een 'Euro 20i2'-poster. Nergens jongetjes die voetballen. Ondergronds rijdt wel een Oranje metro stel, een cadeautje van de Nederlandse am bassade, die ook een Holland Week heeft georganiseerd. Eindelijk, op het centrale Vrijheidsplein, wordt onder toeziend oog van Lenin een tent opgericht in de vorm van een voetbal. Daar wordt de EK-beker tentoongesteld. In een land waar 8o procent van het volk onder de armoedegrens leeft, zijn de men sen misschien te druk met hun dagelijkse beslommeringen om vooruit te kijken naar een voetbalfeestje. Toch leeft het toernooi wel onder de men sen, vertelt ober-student Vlad (20) in heel behoorlijk Engels. „Liefhebbers uit het he le land komen naar Charkov, want wij heb ben de mooiste wedstrijden. Met Neder land tegen Duitsland en Portugal. De men sen zijn trots, maar ook bezorgd. De over heid heeft veel geld uitgegeven. Ze vragen zich af of die infrastructuur ook na het toernooi nog wordt gebruikt, of de toeris ten inderdaad komen." Vlad is al sinds zijn 8e supporter van Meta- list. Hij zat zelfs even in de jeugdopleiding van de club. Voor hem zijn de EK-tickets veel te duur (de goedkoopste kosten 30 eu ro). Gelukkig voor hem is zijn vader 'een hoge ome', die kaartjes heeft geregeld. Oranjesupporters worden onder meer afge schrikt om in Charkov te verblijven door het nieuws dat er geen hotelkamer meer te krijgen zou zijn. Tot voor kort waren be- Charkov is bloedheet in de zomer. Kijk uit voor de zon en drink veel. Het water uit de kraan is niet drinkbaar. Weinig mensen spreken En gels, probeer het bij de jeugd. Taxichauffeurs, politie agenten, reken er maar niet op dat ze iets in een vreem de taal begrijpen. Dus is het handig een adres of bestem ming in het Russisch of Oek- raïens op papier op zak te hebben. Zo'n 1.500 vrijwilli gers, vaak studenten, zijn er om te helpen, bijvoorbeeld bij metrostations. Herken baar aan de groene jassen. Ook Charkov heeft zijn hooligans. De politie houdt ze weg uit het centrum en uit de buurt van het stadion. Ze zitten dus in de buitenwij ken. Kijk daar uit. Loop niet te koop met je ho moseksualiteit, zeker niet in clubs. Ook als kleurling is het oppassen geblazen. Maar er gebeurt je niks, zo lang je je niet laat provoce ren. Blijf in een groep. 9 Meer kans is er op proble men met de politie. Amnes ty International spreekt rond uit van 'criminele politie agenten'. De politie staat be kend als corrupt, agenten willen vaak geld zien. Met zo veel westerlingen in de stad ruiken ze het geld. Ont houd: de politie in Oekraïne heeft geen gevoel voor hu mor en regels zijn er regels. De Oekraïeners komen nors over, misschien ook omdat ze geen andere talen spre ken. Maar daf is eerder be scheidenheid. Als het ijs ge broken is, blijken het aardi ge mensen, volgens Neder landers die langer in het land verblijven. En hoe arm ook, ze zijn vrijgevig. zoekers van de stad voornamelijk aangewe zen op een huurappartement. Maar in de afgelopen 3 jaar is er veel bijgebouwd, en groeide het aantal hotels in de stad van 3 naar 37. De nieuwe hotels zijn bijna alle maal klein. Bij elkaar kwamen er zo'n ze venhonderd kamers bij. De eigenaars wil len een klapper maken tijdens het EK. Volgens Rutger Jonge pier ,(29 jaar, uit Ben- nebroek), verantwoordelijk voor de vier vestigingen van ICT-bedrijf Daxx in Oekraïne en woonachtig in Kiev, zijn er nog genoeg hotelkamers en appartemen ten beschikbaar tijdens het EK in Charkov. Hij komt er regelmatig op het kantoor van zijn bedrijf. „Wij hebben via een bevriend reisbureau wat appartementjes geregeld voor onze relaties die hierheen komen. Er staan nog heel veel te dure hotelkamers leeg. Ze verwachten dat die ook leeg blij ven tijdens het EK omdat de eigenaar een prijsverlaging weigert." Het is lastig vanuit Nederland op een veili ge manier een hotel te boeken. Want een maal aan de balie van het hotel, kan de ka- merprijs wel eens veel hoger blijken dan was afgesproken. De traditionele Oranje camping kost rond 100 euro per nacht en ligt kilometers buiten het centrum. Jongepier: „Dan kun je misschien beter maar een chartervlucht nemen en voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67