De grasmat spectrum 10 Tropische buien Over de grasmat waarop Robben, Van Persie en Sneijder de eerste drie EK-wedstrijden gaan afwerken, hoeft niemand zich zorgen te maken. In het Metalist-stadion ligt een biljartlaken. Maar is de Oekraïnse speelstad Charkov, slechts 40 kilometer van de Russische grens, een beetje te doen voor de Oranjesupporter? Zaterdag 19 mei 2012 STANDPLAATS door Frans van den Houdt Het water stroomt weer eens on genadig door de straten van de Keniaanse hoofdstad Nairobi. Bermen veranderen in snel- stromende rivieren, overal ontstaan spontaan watervallen. Het asfalt spoelt als los zand onder mijn auto weg. De ach teroprijder zakt pardoes in een gat. Had-ie maar niet bovenop mijn bumper moeten zitten. Weken achtereen barst om precies vijf uur, als iedereen naar huis wil, de hemel open. De tropische buien zorgen in een mum van tijd voor een ongekende chaos. Want waarom zou je in de regen recht vooruit blijven rijden als je ook links en rechts de file voorbij kunt? Heb je pech, dan komen er tegenlig gers aan en blokkeer je alles. Heb je j heel erge pech, dan kom je in zo'n snelstromende rivier terecht en ver zuip je met auto en al. Eigen schuld, roep ik. Medelijden heb ik wel met het ar me voetvolk dat meervoudig de du pe is. Langs de weg stroomt zoveel water dat er nauwelijks te lopen is. Op de weg krijgen ze een plens over zich heen als ik vrolijk toete rend voorbijrijd. Komen ze uitein delijk doorweekt bij hun krakke mikkige onderkomen in de sloppen wijk aan - als de hele mikmak al niet is weggespoeld - dan wacht hen een waterbed, zo een waar ook je pyjama nat van wordt. Mijn pech is dat ik in mijn comfor tabele fourwheeldrive urenlang jftjf geen meter vooruitkom. Het ritje v van de supermarkt naar huis, waar je normaal tien minuten over doet, kost me nu drieënhalf uur. Eenmaal thuis zoek ik het hoogste punt op, de zol der, want het waterpeil blijft stijgen. Maar ook daar ben ik niet veilig. Het re genwater beukt zo hard op de pannen dat ze kraken en barsten. De eigenaar bleef het onderhoud voor het gemak steeds maar uitstellen. Dus uiteindelijk laten de pannen het water door, dat ver volgens eerst tikkend, dan gutsend naar beneden komt. Uit de kraan komt al da gen geen druppel. Werd vorig jaar alarm geslagen over aan houdende droogte en hongersnood, dit keer komen vanuit het hele land alarme rende berichten over de vernietigende kracht van water. Oeps, iets te hard gebe den voor regen. Tientallen mensen zijn al verdronken, dorpen zijn verzwolgen door modderstromen en landverzakkin- gen, de schade loopt in de miljoenen. Voor reparaties aan het wegennet alleen al is ruim 90 miljoen euro nodig. Zeer tot de verbeelding sprak het onge luk waarbij zeven jongeren omkwamen bij natuurpark Hells Gate, poort naar de hel! Meteen werd geroepen dat je met zo'n naam ook het noodlot over je af roept en dat er daarom iets lieflijk klin- kends voor in de plaats moest komen. Ik zou zeggen: juist koesteren die naam, er zijn zoveel meer plekken in Kenia die er voor in aanmerking komen. Het ontroerende van Kenianen is dat ze altijd blijven dromen van een betere we reld en onrealistische vergezichten blij ven schetsen voor hun land. Zo hebben ze ooit Vision 2030 bedacht. In dat jaar moet het land zijn opgestoten in de vaart der volkeren en moet Nairobi een moderne, bruisende metropool zijn. Een commissie van wijze mannen con cludeerde onlangs, na diepgravend on derzoek, dat het land nog niet op alle fronten op koers lag. Hahaha, dat hadden de domme en de blinde die dagelijks naar huis zwemmen, allang door. Zij spreken dan ook liever van Vision Never. De grasmat in het Metalist-stadion is tot in de puntjes verzorgd, foto CPD Charkov, een heel groot dorp Een ticket naar Charkov is een ticket terug in de tijd, naar de dagen van de Sov jet-Unie. Voor de toerist is de historie eigenlijk de enige echte attractie van de stad. Na de Tweede Wereldoor log lag 70 procent van de stad in puin. Charkov werd herbouwd door de Sovjets. Enorm uitgestrekt, een aan eenschakeling van buitenwij ken met grauwe flats, brede straten, weinig kleur en wei nig opvallende gebouwen. Nergens lijkt dit op een me tropool met 1,5 miljoen in woners. De hectiek van de grote stad ontbreekt, files zijn er niet, wel een metro net. Charkov is relaxed, een heel groot dorp. Toch zeg gen zakenmensen uit het bruisende Kiev dat het goed stappen is in de tweede stad van het land, omdat alles dicht bij elkaar zit in hét klei ne centrum. Je moet er al leen de weg weten. Het vliegveld ligt dicht bij de stad, maar een paar kilome ter van het Metalist-stadion. Oranjesupporters zoeken het best het enorme Vrij heidsplein op, in het hart van de stad. Onder het standbeeld van Lenin verrijst defanzone, met plaats voor 50.000 man. Op grote scher men zijn de wedstrijden te volgen. Er zijn rockconcer- ten, pannavoetbal (straat voetbal), eet- en drinktent- jes, EHBO-posten en water. Naast het plein ligt het Sjevtsjenko Park, niet ver noemd naar de levensgevaar lijke spits Andrei, maar naar TaraSj de Oekraïense Dichter des Vaderlands en meester schilder, overleden in 1861. Een ideale plek om uit te rus ten onder de bomen. Of voor een potje voetbal. Mis schien een mini-interland te gen de Russen, want de orga nisatie verwacht elke wed strijd tienduizend Russen in de stad, die het Oranjefeest je met eigen ogen willen zien. De Russische stad Belgorod ligt maar 80 kilo meter verderop. Charkov leeft van de (machi- ne-)industrie, een erfenis van de Sovjets, die er hun tanks en raketten bouwden. Verder puilt de stad uit van (technische) universiteiten en hogescholen. Meer dan 150.000 studenten volgen er een opleiding. door Jam Trommelen Twee zwarte Mercedes- jeeps, met de kont tegen de gevel, pal naast de in gang van het Kharkiv Pal ace Hotel. Niemand achter het stuur, maar de motor loopt, klaar om er op elk moment mee vandoor te gaan. Twee man nen in pak, zonnebril op de neus en micro foontje voor de mond, verliezen de gepant serde auto's en de hoteldeur geen moment uit het oog. In de lobby knuffelt oligarch Oleksander Jaroslavski (52) - bruine kop, bruine kuiten onder groene shorts - 'zijn' jongens. „Dit is José Ernest Sosa, Argentijns interna tional. Hij heeft nog met Messi gespeeld, zat bij Bayern en Napoli." De zwaar getatoeëerde Sosa lacht. Morgen vliegt hij naar Buenos Aires. Ook voor zijn twee Braziliaanse collega's is de vakantie begonnen. De competitie is voorbij, voet balclub Metalist Charkov pakte de derde plaats en haalde de kwartfinale van de Europa League. „Die beker wil ik winnen", zegt clubeige naar Jaroslavski. Dan stelt hij zijn vrouw voor, Marina van begin 20. Jaroslavski haalde het EK naar Charkov. Hij knapte het stadion op - ,,'de grasmat kost 3 miljoen dollar", hij moderniseerde het vliegveld en bouwde Kharkiv Palace, het enige vijfsterrenhotel in de stad. Uiter aard is dat hotel tijdens het toernooi gecon fisqueerd door de UEFA als officieel hoofd kwartier. Jaroslavski: „Toen Oekraïne het EK kreeg, heb ik de Uefa gebeld: wat moet ik doen om het toernooi naar mijn stad te krij gen?" Hij investeerde 230 miljoen euro. Want wie moest het anders doen? Met een geschat vermogen van meer dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66